Det började med regelmissar och tekniska problem med bilen – men sedan släppte allt. Philip Gehrmans säsongspremiär förvandlades från mörker till guldyra och i Barcelona körde Lindeföraren in som vinnare i söndagens final.
Den här helgen drog rallycrossen igång sitt tävlingsår och Philip Gehrman hade tagit sig till Spanien. EM-premiären väntade för 21-åringen, som i en intervju med LindeNytt berättade att förhoppningarna var höga på säsongen.
Men det började riktigt dystert för Lindesbergsföraren, som nollades i båda de två inledande kvalheaten. Trots det kunde Philip köra upp sig i lördagens tredje kval och där få den totalt tredje bästa tiden. På söndagen fortsatte sedan precis allt att gå i rätt riktning för honom.
– Det var en tuff start igår. Jag diskvalificerades på en ny skitregel, jag hade ju vunnit både heatet och hela omgången. Sen vart det skit i andra också, när jag bara touchade en däcktrave men ändå blev stående vid sidan med bilen, berättar Philip Gehrman som ändå fick stå högst upp på podiet i den spanska solen.
– Men sen vände det, vi började att få flytet tillbaka. Bilen och körningen har hela helgen visat att jag är snabbast, och det visade vi verkligen idag. Jag var snabbast på träning, i sista kvalet, i semifinalen och i finalen.
Bilen sitter: ”Kul när man får valuta för pengarna”
Ja, för på söndagen öppnade Philip lovande redan på träning och i det avslutande kvalheatet slog han till med bästa tid. I semifinalen gick han mest för att skaffa sig ett bra utgångsläge till finalen och körde också in som etta. Väl framme i finalen var det sedan uppvisning från start till mål.
Philip kom ut grymt starkt, körde ifrån till en 50 meter stor ledning och höll hela vägen in i mål. Inför publiken vid banan utanför Barcelona kunde därför Lindekillen fira högst upp på podiet. Premiären på säsongen fick alltså bästa tänkbara start, med guld på den första EM-deltävlingen.
– Jag vet inte om det finns något bättre än att gå upp på podiet. Det är grymt skönt, just också att vi har satsat så mycket på bilen med uppdateringar. Då är det kul när man får valuta för pengarna och man verkligen känner att det sitter, säger Philip.
Nu väntar över en månads uppehåll innan det är dags för nästa EM-tävling. Den kör Philip Gehrman i Belgien, dit teamet kommer att komma utrustade med en ny motor.
– Vi har ju en ny motor som kommer att sitta i till Belgien. Jag tror att det blir riktigt bra!
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.