Det började med regelmissar och tekniska problem med bilen – men sedan släppte allt. Philip Gehrmans säsongspremiär förvandlades från mörker till guldyra och i Barcelona körde Lindeföraren in som vinnare i söndagens final.
Den här helgen drog rallycrossen igång sitt tävlingsår och Philip Gehrman hade tagit sig till Spanien. EM-premiären väntade för 21-åringen, som i en intervju med LindeNytt berättade att förhoppningarna var höga på säsongen.
Men det började riktigt dystert för Lindesbergsföraren, som nollades i båda de två inledande kvalheaten. Trots det kunde Philip köra upp sig i lördagens tredje kval och där få den totalt tredje bästa tiden. På söndagen fortsatte sedan precis allt att gå i rätt riktning för honom.
– Det var en tuff start igår. Jag diskvalificerades på en ny skitregel, jag hade ju vunnit både heatet och hela omgången. Sen vart det skit i andra också, när jag bara touchade en däcktrave men ändå blev stående vid sidan med bilen, berättar Philip Gehrman som ändå fick stå högst upp på podiet i den spanska solen.
– Men sen vände det, vi började att få flytet tillbaka. Bilen och körningen har hela helgen visat att jag är snabbast, och det visade vi verkligen idag. Jag var snabbast på träning, i sista kvalet, i semifinalen och i finalen.
Bilen sitter: ”Kul när man får valuta för pengarna”
Ja, för på söndagen öppnade Philip lovande redan på träning och i det avslutande kvalheatet slog han till med bästa tid. I semifinalen gick han mest för att skaffa sig ett bra utgångsläge till finalen och körde också in som etta. Väl framme i finalen var det sedan uppvisning från start till mål.
Philip kom ut grymt starkt, körde ifrån till en 50 meter stor ledning och höll hela vägen in i mål. Inför publiken vid banan utanför Barcelona kunde därför Lindekillen fira högst upp på podiet. Premiären på säsongen fick alltså bästa tänkbara start, med guld på den första EM-deltävlingen.
– Jag vet inte om det finns något bättre än att gå upp på podiet. Det är grymt skönt, just också att vi har satsat så mycket på bilen med uppdateringar. Då är det kul när man får valuta för pengarna och man verkligen känner att det sitter, säger Philip.
Nu väntar över en månads uppehåll innan det är dags för nästa EM-tävling. Den kör Philip Gehrman i Belgien, dit teamet kommer att komma utrustade med en ny motor.
– Vi har ju en ny motor som kommer att sitta i till Belgien. Jag tror att det blir riktigt bra!
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.