Det började med regelmissar och tekniska problem med bilen – men sedan släppte allt. Philip Gehrmans säsongspremiär förvandlades från mörker till guldyra och i Barcelona körde Lindeföraren in som vinnare i söndagens final.
Den här helgen drog rallycrossen igång sitt tävlingsår och Philip Gehrman hade tagit sig till Spanien. EM-premiären väntade för 21-åringen, som i en intervju med LindeNytt berättade att förhoppningarna var höga på säsongen.
Men det började riktigt dystert för Lindesbergsföraren, som nollades i båda de två inledande kvalheaten. Trots det kunde Philip köra upp sig i lördagens tredje kval och där få den totalt tredje bästa tiden. På söndagen fortsatte sedan precis allt att gå i rätt riktning för honom.
– Det var en tuff start igår. Jag diskvalificerades på en ny skitregel, jag hade ju vunnit både heatet och hela omgången. Sen vart det skit i andra också, när jag bara touchade en däcktrave men ändå blev stående vid sidan med bilen, berättar Philip Gehrman som ändå fick stå högst upp på podiet i den spanska solen.
– Men sen vände det, vi började att få flytet tillbaka. Bilen och körningen har hela helgen visat att jag är snabbast, och det visade vi verkligen idag. Jag var snabbast på träning, i sista kvalet, i semifinalen och i finalen.
Bilen sitter: ”Kul när man får valuta för pengarna”
Ja, för på söndagen öppnade Philip lovande redan på träning och i det avslutande kvalheatet slog han till med bästa tid. I semifinalen gick han mest för att skaffa sig ett bra utgångsläge till finalen och körde också in som etta. Väl framme i finalen var det sedan uppvisning från start till mål.
Philip kom ut grymt starkt, körde ifrån till en 50 meter stor ledning och höll hela vägen in i mål. Inför publiken vid banan utanför Barcelona kunde därför Lindekillen fira högst upp på podiet. Premiären på säsongen fick alltså bästa tänkbara start, med guld på den första EM-deltävlingen.
– Jag vet inte om det finns något bättre än att gå upp på podiet. Det är grymt skönt, just också att vi har satsat så mycket på bilen med uppdateringar. Då är det kul när man får valuta för pengarna och man verkligen känner att det sitter, säger Philip.
Nu väntar över en månads uppehåll innan det är dags för nästa EM-tävling. Den kör Philip Gehrman i Belgien, dit teamet kommer att komma utrustade med en ny motor.
– Vi har ju en ny motor som kommer att sitta i till Belgien. Jag tror att det blir riktigt bra!
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.