Kvällens tema för Idols fredagsfinal var ”Det här är jag”, och idolernas uppgift denna gången var att tolka en låt som de tyckte kunde berätta deras historia. Det blev en kväll med mycket känslor, inte minst när det var dags för Chris Kläfford att inta scenen.
– Man ska inte beskrivas, man ska upplevas, sade Chris i ett filmat inslag innan det var hans tur att framföra Hoziers ”Take me to church”.
De orden hade han helt rätt i, eftersom hans uppträdande verkligen var en upplevelse, en fantastisk sådan med tanke på publikens öronbedövande jubel som aldrig ville ta slut.
– Hallelulja! utbrast Anders Bagge och fortsatte:
– Jag sitter här helt förstummad, och kommer på mig själv med att sitta med munnen vidöppen. Du visar återigen genialitet, du är världsklass!
– Det här var ett stort ”Hallelujah-moment” för mig, du fullkomligt sliter hjärtat ur kroppen på mig. Wow! sade Kishti med tårar i ögonen.
Den stora frågan var nu vad publiken hemma i tv-soffan tyckte, eftersom hela makten låg i deras händer.
Lyckligtvis var de på helt samma linje som studiopubliken och juryn, och han får fortsätta sin Idolresa.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.