INSÄNDARE/DEBATT: Tidningen LindeNytt publicerade den 23 februari nyheten att Lindesberg lasarett är sjätte bäst i landet i sin kategori om patienterna får avgöra. I den kategorin finns de sjukhus som har dygnet om öppen akut men inte förlossning. En läsare har kommenterat artikeln och visat att sjukhuset i framtiden inte kommer att vara kvar i sin klass, mindre sjukhus utan BB, eftersom man inte kommer ha kvar akutmottagningen dygnet om.
Du hävdar att det är fel eftersom medicinjouren kommer att fortsätta som vanligt och att sjukhuset därmed ändå kommer att noteras i samma kategori som tidigare. Detta trots att patienter som behöver kirurgiska ingrepp kommer att sändas till Örebro.
Jag hävdar att du har fel. Eftersom det inte finns någon primärjour i kirurgi mellan 21.00 och 07.00 måste dessa kirurgiska, ortopediska och urologiska patienter skickas till Örebro för bedömning. Kanske 1 200 patienter per år. Det blir en resa på upp till 10 mil som de ofta får bekosta själva. Dessutom drabbas de av någon timmes extra väntan med sår, ont i magen, fraktur, urinvägsstopp med mera. Bedömningen av dessa patienter kan således inte ske i Lindesberg. Lasarettet kommer inte stå kvar som ett fullvärdigt Akutsjukhus i sin tidigare kategori. Vi får inte luras.
Du kunde ha lagt till att om förlossningen läggs ner i Karlskoga som tjänstemännen vill bortfaller behovet av att kunna göra kejsarsnitt och därför kan operationsavdelningen läggas ner även i Karlskoga nattetid. Du kunde ha lagt till att man i så fall på inget av dessa två länsdelssjukhus får utföra operationer dagtid där komplikationer som behöver åtgärdas nattetid kan tillstöta.
För att driva ett sjukhus behövs tre saker. Först lokaler och utrustning. Det finns i Lindesberg. Sedan erkänt skicklig och vänlig personal. Att vara det sjätte bästa i landet i sin kategori är en synnerligen hedrande bedrift. Det har man lyckats med trots att arbetsförhållanden gjort att de flesta allmänkirurger slutat under år 2019. Det kan samtidigt förklara att Lasarettet i Lindeberg i AT-läkarnas rankning föll från plats 5 år 2018 till 28 år 2019. Dessvärre föll Karlskoga samtidigt till plats 43 och USÖ till plats 62.
Beslutet att dra ner verksamheten i Lindesberg grundas på en begränsad utredning där det lyser igenom att syftet är att vanhedra Lindesberg.
Personalen i Lindesberg har trots sina lysande resultat i över ett år fått leva med hotet att tvingas dra ner verksamheten till en nivå där risken för ytterligare neddragningar i framtiden är uppenbar. Många har känt sig kränkta. Befolkningen vet inte vad den ska tro.
Det tredje villkoret för att driva verksamheten är pengar. Men nu får regionen mer pengar av staten. Resurserna behövs.
Så, Karin Sundin, se till att avsluta regionledningens misshandel av Lindesberg. Fastställ att driften ska fortsätta i nuvarande utsträckning vid lasarettet. Gör det snarast.
Ingemar Engstrand.
Pensionär i Lindesberg
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).