INSÄNDARE/DEBATT: Tidningen LindeNytt publicerade den 23 februari nyheten att Lindesberg lasarett är sjätte bäst i landet i sin kategori om patienterna får avgöra. I den kategorin finns de sjukhus som har dygnet om öppen akut men inte förlossning. En läsare har kommenterat artikeln och visat att sjukhuset i framtiden inte kommer att vara kvar i sin klass, mindre sjukhus utan BB, eftersom man inte kommer ha kvar akutmottagningen dygnet om.
Du hävdar att det är fel eftersom medicinjouren kommer att fortsätta som vanligt och att sjukhuset därmed ändå kommer att noteras i samma kategori som tidigare. Detta trots att patienter som behöver kirurgiska ingrepp kommer att sändas till Örebro.
Jag hävdar att du har fel. Eftersom det inte finns någon primärjour i kirurgi mellan 21.00 och 07.00 måste dessa kirurgiska, ortopediska och urologiska patienter skickas till Örebro för bedömning. Kanske 1 200 patienter per år. Det blir en resa på upp till 10 mil som de ofta får bekosta själva. Dessutom drabbas de av någon timmes extra väntan med sår, ont i magen, fraktur, urinvägsstopp med mera. Bedömningen av dessa patienter kan således inte ske i Lindesberg. Lasarettet kommer inte stå kvar som ett fullvärdigt Akutsjukhus i sin tidigare kategori. Vi får inte luras.
Du kunde ha lagt till att om förlossningen läggs ner i Karlskoga som tjänstemännen vill bortfaller behovet av att kunna göra kejsarsnitt och därför kan operationsavdelningen läggas ner även i Karlskoga nattetid. Du kunde ha lagt till att man i så fall på inget av dessa två länsdelssjukhus får utföra operationer dagtid där komplikationer som behöver åtgärdas nattetid kan tillstöta.
För att driva ett sjukhus behövs tre saker. Först lokaler och utrustning. Det finns i Lindesberg. Sedan erkänt skicklig och vänlig personal. Att vara det sjätte bästa i landet i sin kategori är en synnerligen hedrande bedrift. Det har man lyckats med trots att arbetsförhållanden gjort att de flesta allmänkirurger slutat under år 2019. Det kan samtidigt förklara att Lasarettet i Lindeberg i AT-läkarnas rankning föll från plats 5 år 2018 till 28 år 2019. Dessvärre föll Karlskoga samtidigt till plats 43 och USÖ till plats 62.
Beslutet att dra ner verksamheten i Lindesberg grundas på en begränsad utredning där det lyser igenom att syftet är att vanhedra Lindesberg.
Personalen i Lindesberg har trots sina lysande resultat i över ett år fått leva med hotet att tvingas dra ner verksamheten till en nivå där risken för ytterligare neddragningar i framtiden är uppenbar. Många har känt sig kränkta. Befolkningen vet inte vad den ska tro.
Det tredje villkoret för att driva verksamheten är pengar. Men nu får regionen mer pengar av staten. Resurserna behövs.
Så, Karin Sundin, se till att avsluta regionledningens misshandel av Lindesberg. Fastställ att driften ska fortsätta i nuvarande utsträckning vid lasarettet. Gör det snarast.
Ingemar Engstrand.
Pensionär i Lindesberg
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.