Karin Sundin (S), regionråd och ordförande för hälso- och sjukvårdsnämnden. Foto: Region Örebro län

Du tänker galet regionrådet Karin Sundin!

INSÄNDARE/DEBATT: Tidningen LindeNytt publicerade den 23 februari nyheten att Lindesberg lasarett är sjätte bäst i landet i sin kategori om patienterna får avgöra. I den kategorin finns de sjukhus som har dygnet om öppen akut men inte förlossning. En läsare har kommenterat artikeln och visat att sjukhuset i framtiden inte kommer att vara kvar i sin klass, mindre sjukhus utan BB, eftersom man inte kommer ha kvar akutmottagningen dygnet om.

Du hävdar att det är fel eftersom medicinjouren kommer att fortsätta som vanligt och att sjukhuset därmed ändå kommer att noteras i samma kategori som tidigare. Detta trots att patienter som behöver kirurgiska ingrepp kommer att sändas till Örebro.

Jag hävdar att du har fel. Eftersom det inte finns någon primärjour i kirurgi mellan 21.00 och 07.00 måste dessa kirurgiska, ortopediska och urologiska patienter skickas till Örebro för bedömning. Kanske 1 200 patienter per år. Det blir en resa på upp till 10 mil som de ofta får bekosta själva. Dessutom drabbas de av någon timmes extra väntan med sår, ont i magen, fraktur, urinvägsstopp med mera. Bedömningen av dessa patienter kan således inte ske i Lindesberg. Lasarettet kommer inte stå kvar som ett fullvärdigt Akutsjukhus i sin tidigare kategori. Vi får inte luras.

Du kunde ha lagt till att om förlossningen läggs ner i Karlskoga som tjänstemännen vill bortfaller behovet av att kunna göra kejsarsnitt och därför kan operationsavdelningen läggas ner även i Karlskoga nattetid. Du kunde ha lagt till att man i så fall på inget av dessa två länsdelssjukhus får utföra operationer dagtid där komplikationer som behöver åtgärdas nattetid kan tillstöta.

För att driva ett sjukhus behövs tre saker. Först lokaler och utrustning. Det finns i Lindesberg. Sedan erkänt skicklig och vänlig personal. Att vara det sjätte bästa i landet i sin kategori är en synnerligen hedrande bedrift. Det har man lyckats med trots att arbetsförhållanden gjort att de flesta allmänkirurger slutat under år 2019. Det kan samtidigt förklara att Lasarettet i Lindeberg i AT-läkarnas rankning föll från plats 5 år 2018 till 28 år 2019. Dessvärre föll Karlskoga samtidigt till plats 43 och USÖ till plats 62.

Beslutet att dra ner verksamheten i Lindesberg grundas på en begränsad utredning där det lyser igenom att syftet är att vanhedra Lindesberg.

Personalen i Lindesberg har trots sina lysande resultat i över ett år fått leva med hotet att tvingas dra ner verksamheten till en nivå där risken för ytterligare neddragningar i framtiden är uppenbar. Många har känt sig kränkta. Befolkningen vet inte vad den ska tro.

Det tredje villkoret för att driva verksamheten är pengar. Men nu får regionen mer pengar av staten. Resurserna behövs.

Så, Karin Sundin, se till att avsluta regionledningens misshandel av Lindesberg. Fastställ att driften ska fortsätta i nuvarande utsträckning vid lasarettet. Gör det snarast.

Ingemar Engstrand.
Pensionär i Lindesberg

Publicerad 28 januari 2020 klockan 09:05

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu startar asfalteringsarbetet på Schröders backe. Foto: Lindesbergs kommun

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

11 maj 2026 klockan 11:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
11 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

1 maj 2026 klockan 12:08 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på ...
1 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden ...
30 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt...
29 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-05-14 03:04