LIF-damerna jublade högst! Efter en ny hemmaseger i arenan så är de klara för Division 1. Foto: Hasse Persson

Dubbelseger med guldsmak

Det firades ordentligt i Lindesberg Arena under söndagskvällen när LIF Lindesberg höll ett nytt dubbelarrangemang. Kvällen började med guldglädje, där föreningens damlag säkrade en plats i Division 1. Därefter kunde herrarna utklassa Tumba för sin sextonde raka seger.
– Alla i laget är verkligen glada, säger Emilia Durnell om damernas avancemang.

Damerna avancerar medan herrarna säkrar sin sextonde raka seger. Det fanns med andra ord en given anledning för LIF Lindesberg att fira stort, under söndagskvällen.

Ett nytt dubbelarrangemang innebar att LIF hade arenan för sig själv, där damerna fick inleda eftermiddagen med att visa upp sig på helplanen. Laget gick ut starkt redan från matchstart, där man avslutade den första halvleken med fyra raka mål. Med 18-10 var mycket vunnet med andra halvleken kvar.

Även om det blev en jämnare inledning av den andra halvleken, så visade sig damerna ostoppbara. Matchens sista tio minuter slutade 6-1, där damerna tillslut fick jubla i guldhattar efter en sextonmålsseger. 33-17 blev slutsiffrorna i en seger som säkrar laget för ett spel i Division 1 inför 2023/2024.

– Det känns jättebra. Vi visste sedan innan att vi skulle gå vidare, men vi visste inte om att det var efter vinst i den här matchen. Istället fick vi höra det i den vår timeout. Det blev ingen direkt press vid det laget, snarare att det blev mer fullt ös i matchen, berättar Emilia Durnell som blev lagets målhjälte med åtta gjorda mål i matchen.

Emilia Durnell blev Matchens Lirare efter åtta gjorda mål. Foto: Hasse Persson

LIF Lindesbergs damlag har bara ett fåtal matcher kvar av den nuvarande serien, där man efter fjorton matcher är obesegrade. Till hösten väntar däremot ett efterlängtat spel i Division 1.

– Alla i laget är verkligen glada efter uppflyttningen. Vi kommer att försöka kämpa oss framåt i Division 1 till hösten, även om jag tror att det kommer bli väldigt tufft där. Vi är vidare oavsett och vi kommer att kämpa.

Seger även för herrarna: ”Kan inte påstå att vi är nöjda med helheten”
Även hos herrarna slutade det med seger, även om det inte visades någon rejäl stjärnglans i laget. LIF Lindesberg fick en kanonstart på matchen med 6-2 inom de första elva minuterna. Därefter tog det stopp.

Båda lagen tappade flytet i spelet vilket följdes upp av tekniska fel och solklara missar på mål. Lagens målvakter var på hugget och lyftes upp av detta. Först efter åtta minuter kunde matchen fortsätta med målgörandet, där det sega tempot dessvärre fortsatte. Detta blev en stor anledning till de låga halvtidssiffrorna 8-5.

Till den andra halvleken så tog det ett bra tag innan LIF kunde komma in i spelflytet. Först efter fem raka mål så var hemmalaget uppe i ett starkare tempo, där det ändå kändes som att det fanns en oanvänd växel.

Trots en utdragen match, så blev segern stor när matchen gick mot sitt slut. LIF-målvakten, Simon Ongeri, blev välförtjänt nog matchens lirare efter en riktig plusmatch i målet. Trots 16 insläppta mål under matchen, så räddade han även 19 bollar.

– Jag vet inte exakt så här i efterhand varför det blir som det blir. Vi missar väldigt mycket, en del tekniska fel och en del slarv, men hade vi stått här efteråt och vunnit med femton så kanske det hade varit andra miner. Det är svårt att säga, säger Joel Karlström efter matchen.

Segerjubel även från herrarna, även om det inte blev lika högljutt. Foto: Hasse Persson

– Det gäller att hitta flowet och få in några mål på raken, lite som vi fick i andra halvlek. Där fick vi in fem raka och det är viktigt framåt. Jag kan tänka mig att det nog är en tråkig match att kolla på, men det är i alla fall två pinnar.

Även om laget står med sin sextonde raka seger, med enbart fyra matcher kvar, så är de två poängen som viktigast när serien snart är i mål. Oavsett hur spelet gått till så är poängen, seriemässigt, alltid det viktigaste. Detta även om händelserna på planen inte var det bästa för året.

– Jag kan inte påstå att vi är nöjda med helheten. Men i slutändan så tar vi två poäng och det är det som räknas, sedan hur vi gör det i en sån här match är lite saksamma. Sedan är det klart att man vill vinna snyggt på hemmaplan, men samtidigt så är det så pass kort tid kvar av säsongen. Då är det de två poängen som räknas.

Resultat LIF Lindesberg-IFK Tumba HK
Slutresultat
: 21-16 (8-5)
Publik: 420 personer
Matchvärd: Lågprisvaruhuset Mejk

Målgörare: Oskar Cosmo (6), Joel Karlström (4), Herman Bosson (4), Jesper Gyllby (3), Jesper Nilsson (1), Asso Eliassi (1), Felix Karlsson (1), Emil Pettersson (1)

Räddningar:
Simon Ongeri: 19 räddningar på 34 skott (55,9%)

Matchens Lirare: Simon Ongeri

Nästa match: Söndagen 19:e februari vs Bodens BK HF i Hildursborg med matchstart kl. 13.15

Publicerad 12 februari 2023 klockan 19:50

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.

31 mars 2026 klockan 11:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är ...
27 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fler elever behöver klara matematiken i skolan
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och ...
27 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
26 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.

24 mars 2026 klockan 12:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett...

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
17 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med ...
16 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-03-07

2026-03-07

2026-04-01 06:59