LIF-damerna jublade högst! Efter en ny hemmaseger i arenan så är de klara för Division 1. Foto: Hasse Persson

Dubbelseger med guldsmak

Det firades ordentligt i Lindesberg Arena under söndagskvällen när LIF Lindesberg höll ett nytt dubbelarrangemang. Kvällen började med guldglädje, där föreningens damlag säkrade en plats i Division 1. Därefter kunde herrarna utklassa Tumba för sin sextonde raka seger.
– Alla i laget är verkligen glada, säger Emilia Durnell om damernas avancemang.

Damerna avancerar medan herrarna säkrar sin sextonde raka seger. Det fanns med andra ord en given anledning för LIF Lindesberg att fira stort, under söndagskvällen.

Ett nytt dubbelarrangemang innebar att LIF hade arenan för sig själv, där damerna fick inleda eftermiddagen med att visa upp sig på helplanen. Laget gick ut starkt redan från matchstart, där man avslutade den första halvleken med fyra raka mål. Med 18-10 var mycket vunnet med andra halvleken kvar.

Även om det blev en jämnare inledning av den andra halvleken, så visade sig damerna ostoppbara. Matchens sista tio minuter slutade 6-1, där damerna tillslut fick jubla i guldhattar efter en sextonmålsseger. 33-17 blev slutsiffrorna i en seger som säkrar laget för ett spel i Division 1 inför 2023/2024.

– Det känns jättebra. Vi visste sedan innan att vi skulle gå vidare, men vi visste inte om att det var efter vinst i den här matchen. Istället fick vi höra det i den vår timeout. Det blev ingen direkt press vid det laget, snarare att det blev mer fullt ös i matchen, berättar Emilia Durnell som blev lagets målhjälte med åtta gjorda mål i matchen.

Emilia Durnell blev Matchens Lirare efter åtta gjorda mål. Foto: Hasse Persson

LIF Lindesbergs damlag har bara ett fåtal matcher kvar av den nuvarande serien, där man efter fjorton matcher är obesegrade. Till hösten väntar däremot ett efterlängtat spel i Division 1.

– Alla i laget är verkligen glada efter uppflyttningen. Vi kommer att försöka kämpa oss framåt i Division 1 till hösten, även om jag tror att det kommer bli väldigt tufft där. Vi är vidare oavsett och vi kommer att kämpa.

Seger även för herrarna: ”Kan inte påstå att vi är nöjda med helheten”
Även hos herrarna slutade det med seger, även om det inte visades någon rejäl stjärnglans i laget. LIF Lindesberg fick en kanonstart på matchen med 6-2 inom de första elva minuterna. Därefter tog det stopp.

Båda lagen tappade flytet i spelet vilket följdes upp av tekniska fel och solklara missar på mål. Lagens målvakter var på hugget och lyftes upp av detta. Först efter åtta minuter kunde matchen fortsätta med målgörandet, där det sega tempot dessvärre fortsatte. Detta blev en stor anledning till de låga halvtidssiffrorna 8-5.

Till den andra halvleken så tog det ett bra tag innan LIF kunde komma in i spelflytet. Först efter fem raka mål så var hemmalaget uppe i ett starkare tempo, där det ändå kändes som att det fanns en oanvänd växel.

Trots en utdragen match, så blev segern stor när matchen gick mot sitt slut. LIF-målvakten, Simon Ongeri, blev välförtjänt nog matchens lirare efter en riktig plusmatch i målet. Trots 16 insläppta mål under matchen, så räddade han även 19 bollar.

– Jag vet inte exakt så här i efterhand varför det blir som det blir. Vi missar väldigt mycket, en del tekniska fel och en del slarv, men hade vi stått här efteråt och vunnit med femton så kanske det hade varit andra miner. Det är svårt att säga, säger Joel Karlström efter matchen.

Segerjubel även från herrarna, även om det inte blev lika högljutt. Foto: Hasse Persson

– Det gäller att hitta flowet och få in några mål på raken, lite som vi fick i andra halvlek. Där fick vi in fem raka och det är viktigt framåt. Jag kan tänka mig att det nog är en tråkig match att kolla på, men det är i alla fall två pinnar.

Även om laget står med sin sextonde raka seger, med enbart fyra matcher kvar, så är de två poängen som viktigast när serien snart är i mål. Oavsett hur spelet gått till så är poängen, seriemässigt, alltid det viktigaste. Detta även om händelserna på planen inte var det bästa för året.

– Jag kan inte påstå att vi är nöjda med helheten. Men i slutändan så tar vi två poäng och det är det som räknas, sedan hur vi gör det i en sån här match är lite saksamma. Sedan är det klart att man vill vinna snyggt på hemmaplan, men samtidigt så är det så pass kort tid kvar av säsongen. Då är det de två poängen som räknas.

Resultat LIF Lindesberg-IFK Tumba HK
Slutresultat
: 21-16 (8-5)
Publik: 420 personer
Matchvärd: Lågprisvaruhuset Mejk

Målgörare: Oskar Cosmo (6), Joel Karlström (4), Herman Bosson (4), Jesper Gyllby (3), Jesper Nilsson (1), Asso Eliassi (1), Felix Karlsson (1), Emil Pettersson (1)

Räddningar:
Simon Ongeri: 19 räddningar på 34 skott (55,9%)

Matchens Lirare: Simon Ongeri

Nästa match: Söndagen 19:e februari vs Bodens BK HF i Hildursborg med matchstart kl. 13.15

Publicerad 12 februari 2023 klockan 19:50

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.

12 december 2025 klockan 18:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.

12 december 2025 klockan 11:59 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt

Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

11 december 2025 klockan 09:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dö...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Martin Henriksson. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman. Bilden är ett montage.

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla

INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.

10 december 2025 klockan 13:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.

9 december 2025 klockan 15:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Insatsen i Storå: Mannen släppt – misstankarna kvarstår

Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt ...

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser

Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med ...

Artikel innehåller bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned

Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri

En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.

8 december 2025 klockan 19:12 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Polisinsatsen i Storå: Man anhållen misstänkt för grovt olaga hot

Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör ...

Insatsen i Storå: Polisen har gripit en misstänkt

Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och ...

Polisen söker hotfull person – skola inrymd av säkerhetsskäl

En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från ...

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”

Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Kungen i Älgfallet

Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.

5 december 2025 klockan 18:20 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och ...
5 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till ...
5 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...
5 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-03

2025-12-03

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-02

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-11-29

2025-12-13 21:43