Dubbelt hemmajubel under söndagstravet

Under söndagseftermiddagen öppnade Fornaboda Travbana portarna för nionde gången för säsongen. Bland de 10 tuffa loppen skulle det köras ett uttagningslopp till Dam-SM och en tidigare Fornaboda-tränare skulle hedras i form av ett minneslopp, dessutom skulle det visa sig att de efterlängtade hemmasegrarna, som varit frånvarande ett tag under säsongen, äntligen skulle få visa sig – i dubbel fattning.

Det var vid 14-tiden på söndagen som Fornaboda skulle köra sin nionde av sina elva travdagar för säsongen. 10 lopp stod på programmet varav ett av dessa var ett travlopp med sadel då det andra loppet för dagen var ett s.k. montélopp, i montéloppet skulle hemmahästen Quantum Blues göra sin första start i karriären med sadel och ryttare.

Trots att Quantum Blues startade 40 meter bakom några av sina konkurrenter så hittade hästen bra fart från början och hittades redan efter 140 meter bland topp fem, väl i loppet fick den 8-åriga valacken det inte lätt då han efter många positionsbyten hamnade som första häst i andraspår i stora delar av loppet.

Med ett halvt varv kvar till mål visade Örebroryttaren Anna Erixon sina taktiska egenskaper och styrde ner hemmahästen till en sent ledig position på innerspåret för att få hästen att återhämta krafter inför upploppet, vilket skulle bli ett vinnande drag då Anna och Quantum Blues bara flög förbi sina konkurrenter när upploppet återstod.

– Jag visste inte så mycket om hästen på förhand men jag kände redan i uppvärmningen innan loppet att det var en stark häst jag hade att göra med. Det passade helt perfekt att få komma ner på innerspåret med halvvarvet kvar och låta hästen få vila lite då hästen fick göra ett par tuffa jobb, all heder till tränaren som lyckats hålla hästen i bra skick, sade vinnarryttaren Anna Erixon i vinnarcirkeln som trodde på en ljus framtid för Quantum Blues inom montén.

Tränare till Quantum Blues är Anna Nordlund från Hällefors som även hon fick inta travovalen då hon, bara två lopp efter sin tränarseger, körde sitt kallblod Bessa A.C. till en 4:e plats.

Mer hemmajubel skulle det bli
Precis när de gråa molnen syntes ovanför travbanan var det dags för dagens åttonde lopp, två väl betrodda hemmahopp befann sig bakom startbilen där båda fick inleda loppet i de bakre positionerna.

Men loppet var långt och trots lite slalomkörning mot slutet från Hemköpsarbetaren Kerstin Hells del så fick hon fritt på upploppet med hennes egentränade häst Red Alert W.F. och vann med säker marginal.

– Hon har länge känts bra hemma i träningen men har inte visat det på tävlingarna så det är såklart kul att hon visar det nu och får stå med två raka segrar, menar vinnarkusken efter loppet och fick samtidigt en skämtsam pik till sig att vinnarstoet med sin bläs delar likheter med Kerstins tidigare stjärnsto Lady Lee.

– Det vore kul om hon kunde bli så bra men tyvärr är det inte så enkelt, skrattade en glad Kerstin Hell.

Under dagen kördes även ett kallblodslopp till den tidigare Fornaboda-tränaren Lennart Arvidssons minne där Lennarts dotter Ann Christin delade ut pris till loppets vinnare tillsammans med sin dotter Malin Hurtig.

– Lennart var en mycket trevlig och duktig yrkesmänniska som levde för sporten och hade flest framgångar just med kallbloden, en del av mina framgångar inom travet kommer från att ha följt honom och jag är otroligt stolt att vara hans barnbarn, sade Malin Hurtig efter prisutdelningen i vinnarcirkeln.

Värt att notera är att Örebrokusken Anna Sedström segrade i uttagningsloppet för Dam-SM och är klar för final i Gävle den 2:a augusti, Mimmi Elfstrand från Axevalla slutade 2:a och är även hon klar för final.

Eftermiddagens vinnare:

Lopp 1: Djokovic – Mattias Djuse

Lopp 2: Quantum Blues – Anna Erixon (Anna Nordlund)

Lopp 3: Misirlou – Oskar J Andersson (Henrik Larsson)

Lopp 4: Sundbo Bysen – Niklas Hammarström (Mikael Cedergren)

Lopp 5: Ailihphilia – Kim Eriksson (Ulrika Wällstedt)

Lopp 6: Metoria – Anna Sedström (Nicklas Hellqvist)

Lopp 7: Hugo Gustivar Boko – Kim Eriksson (Timo Nurmos)

Lopp 8: Red Alert W.F. – Kerstin Hell

Lopp 9: Emoko – Carl Johan Jepson (Ulrika Wällstedt)

Lopp 10: Daisy Westwood – Anders Wester

Parenteserna anger hästens tränare

Nästa vecka väntar ponnytravtävlingar där fredagen och söndagen enbart består av ponnylopp, Första start: 17.00 (fredagen) & 12.00 (söndagen)
Nästa tävlingsdag för varmbloden: Fredag 26:e juli, Första start kl. 12.45

Publicerad 15 juli 2019 klockan 09:20

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.

24 april 2026 klockan 14:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.

24 april 2026 klockan 11:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i ...

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gå...

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

Ett omfattande arbete med vatten och avlopp startar nu på industrirakan i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

22 april 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Personbilen totalförstördes i branden. Foto: Läsarbild

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

21 april 2026 klockan 09:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
20 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det ...
20 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.

17 april 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.

15 april 2026 klockan 18:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 ...

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
9 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från ...
8 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-07

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-04-24 20:33