Dubbelt hemmajubel under söndagstravet

Under söndagseftermiddagen öppnade Fornaboda Travbana portarna för nionde gången för säsongen. Bland de 10 tuffa loppen skulle det köras ett uttagningslopp till Dam-SM och en tidigare Fornaboda-tränare skulle hedras i form av ett minneslopp, dessutom skulle det visa sig att de efterlängtade hemmasegrarna, som varit frånvarande ett tag under säsongen, äntligen skulle få visa sig – i dubbel fattning.

Det var vid 14-tiden på söndagen som Fornaboda skulle köra sin nionde av sina elva travdagar för säsongen. 10 lopp stod på programmet varav ett av dessa var ett travlopp med sadel då det andra loppet för dagen var ett s.k. montélopp, i montéloppet skulle hemmahästen Quantum Blues göra sin första start i karriären med sadel och ryttare.

Trots att Quantum Blues startade 40 meter bakom några av sina konkurrenter så hittade hästen bra fart från början och hittades redan efter 140 meter bland topp fem, väl i loppet fick den 8-åriga valacken det inte lätt då han efter många positionsbyten hamnade som första häst i andraspår i stora delar av loppet.

Med ett halvt varv kvar till mål visade Örebroryttaren Anna Erixon sina taktiska egenskaper och styrde ner hemmahästen till en sent ledig position på innerspåret för att få hästen att återhämta krafter inför upploppet, vilket skulle bli ett vinnande drag då Anna och Quantum Blues bara flög förbi sina konkurrenter när upploppet återstod.

– Jag visste inte så mycket om hästen på förhand men jag kände redan i uppvärmningen innan loppet att det var en stark häst jag hade att göra med. Det passade helt perfekt att få komma ner på innerspåret med halvvarvet kvar och låta hästen få vila lite då hästen fick göra ett par tuffa jobb, all heder till tränaren som lyckats hålla hästen i bra skick, sade vinnarryttaren Anna Erixon i vinnarcirkeln som trodde på en ljus framtid för Quantum Blues inom montén.

Tränare till Quantum Blues är Anna Nordlund från Hällefors som även hon fick inta travovalen då hon, bara två lopp efter sin tränarseger, körde sitt kallblod Bessa A.C. till en 4:e plats.

Mer hemmajubel skulle det bli
Precis när de gråa molnen syntes ovanför travbanan var det dags för dagens åttonde lopp, två väl betrodda hemmahopp befann sig bakom startbilen där båda fick inleda loppet i de bakre positionerna.

Men loppet var långt och trots lite slalomkörning mot slutet från Hemköpsarbetaren Kerstin Hells del så fick hon fritt på upploppet med hennes egentränade häst Red Alert W.F. och vann med säker marginal.

– Hon har länge känts bra hemma i träningen men har inte visat det på tävlingarna så det är såklart kul att hon visar det nu och får stå med två raka segrar, menar vinnarkusken efter loppet och fick samtidigt en skämtsam pik till sig att vinnarstoet med sin bläs delar likheter med Kerstins tidigare stjärnsto Lady Lee.

– Det vore kul om hon kunde bli så bra men tyvärr är det inte så enkelt, skrattade en glad Kerstin Hell.

Under dagen kördes även ett kallblodslopp till den tidigare Fornaboda-tränaren Lennart Arvidssons minne där Lennarts dotter Ann Christin delade ut pris till loppets vinnare tillsammans med sin dotter Malin Hurtig.

– Lennart var en mycket trevlig och duktig yrkesmänniska som levde för sporten och hade flest framgångar just med kallbloden, en del av mina framgångar inom travet kommer från att ha följt honom och jag är otroligt stolt att vara hans barnbarn, sade Malin Hurtig efter prisutdelningen i vinnarcirkeln.

Värt att notera är att Örebrokusken Anna Sedström segrade i uttagningsloppet för Dam-SM och är klar för final i Gävle den 2:a augusti, Mimmi Elfstrand från Axevalla slutade 2:a och är även hon klar för final.

Eftermiddagens vinnare:

Lopp 1: Djokovic – Mattias Djuse

Lopp 2: Quantum Blues – Anna Erixon (Anna Nordlund)

Lopp 3: Misirlou – Oskar J Andersson (Henrik Larsson)

Lopp 4: Sundbo Bysen – Niklas Hammarström (Mikael Cedergren)

Lopp 5: Ailihphilia – Kim Eriksson (Ulrika Wällstedt)

Lopp 6: Metoria – Anna Sedström (Nicklas Hellqvist)

Lopp 7: Hugo Gustivar Boko – Kim Eriksson (Timo Nurmos)

Lopp 8: Red Alert W.F. – Kerstin Hell

Lopp 9: Emoko – Carl Johan Jepson (Ulrika Wällstedt)

Lopp 10: Daisy Westwood – Anders Wester

Parenteserna anger hästens tränare

Nästa vecka väntar ponnytravtävlingar där fredagen och söndagen enbart består av ponnylopp, Första start: 17.00 (fredagen) & 12.00 (söndagen)
Nästa tävlingsdag för varmbloden: Fredag 26:e juli, Första start kl. 12.45

Publicerad 15 juli 2019 klockan 09:20

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.

24 juni 2026 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.

22 juni 2026 klockan 10:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
19 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
18 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av ...
17 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bubble Ball lockade många till Fröjevi Idrottsplats. Foto: Jennie Einarsson

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.

17 juni 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.

16 juni 2026 klockan 17:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong ...

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stä...

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.

15 juni 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik fl...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina ...

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. ...

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag...

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och ...

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026

Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.

11 juni 2026 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gä...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återst...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-02

2026-06-02

2026-06-01

2026-05-30

2026-05-30

2026-05-29

2026-05-29

2026-06-24 20:47