Den här fredagen får tittarna en dubbel dos av Chris Kläfford, för nu ska idolerna nämligen sjunga två låtar var. Temat för veckan är ”Världsstjärnor-nostalgi och nutid”, och en låt från varje ”tidsperiod” ska alltså framföras.
När Chris stod på scenen förra fredagen och andades ut efter sitt bejublade framträdande syntes det verkligen hur lättad han kände sig.
– Det var så himla skönt! Det är ju det här jag vill hålla på med, säger han.
– Det var ju mamma och pappa som valde låten, och det var nog mycket tack vare mamma, eftersom hon älskar den.
Nu har Idol kommit så pass långt in i tävlingen att det är dags att låta deltagarna framföra två låtar var istället för en.
Chris kommer att sjunga Aerosmiths superhit ” Don´t wanna miss a thing”, och som nutida låt blir det Aviccis ”Without you”.
– Det ska bli spännande, säger han skrattandes och fortsätter:
– ”Without you” påminner lite om Mumford & Sons, nästan som att det kunde vart dem som skrivit den, och det gillar jag.
Chris vill också påpeka hur glad han är för det stora stöd han får:
– Det är så sjukt kul! Det känns betryggande att veta att man har så många bakom sig, och stödet hemifrån är helt galet!
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.