Det blir minst dubbelt så dyrt att ansluta sig till TeliaSoneras fibernät mot vad Lindesbergs kommuns gamla Stadsnät kostade. Det står klart sedan TeliaSoneras första villakampanj nu startat. Villaägarna erbjuds att ansluta sig för en kostnad på 19 900 kronor men det priset gäller bara fram till sista mars. Hoppar man inte på erbjudanden och ångrar sig i efterhand kostar en anslutning 35 000 kronor. Kommunens eget stadsnät erbjöd anslutning för 9 800 kronor.- Det är förstås mycket pengar jämfört med tidigare, kommenterar kommunens IT-chef Anders Widegren. Men man ska komma ihåg att kommunens anslutningsavgift från början var mycket lågt satt och att nu är det marknaden som styr. TeliaSonera måste ju få hem sina kommande investeringar i kommunen.
Det var i november förra året som Lindesbergs kommun beslöt att sälja Stadsnät till TeliaSonera för 35 miljoner kronor. Syftet med försäljningen var, enligt Anders Widegren, att säkra en utbyggnad av fibrer på landsbygden.
– Kommunen har som mål att 90 procent av invånarna ska erbjudas möjlighet att ansluta till fiber 2020, säger Anders Widegren. Lindesbergs kommun ställde också detta krav på TeliaSonera vid försäljningen. Eftersom vi är så många landsbygdsbor och området är stort så hade inte kommunen haft resurser att göra en utbyggnad och då var en försäljning det bästa alternativet.
TeliaSonera ska nu via företaget Skanova, bygga ut nätet i Lindesbergs kommun, dock är utbyggnadstakten baserat på efterfrågan. I planerna för Lindesberg ingår det att ansluta såväl flerfamiljshus, som villor och företag. Även fiberföreningar och byalag ska få möjlighet att ansluta sig.
En försäljningskampanj har startat där 1 600 villaägare i bland annat Brodalen, Haga, Guldsmedshyttan, Storå, Stråssa och Ramsberg fått ett erbjudande om att ansluta sig till fibernätet mot en kostnad för 19 900 kronor. Kampanjen tar slut sista mars och därefter kostar en anslutning dessa områden ca 35 000 kronor. Detta ska jämföras med det tidigare anslutningspriset om 9 800 kronor som kommunen erbjöd.
LindeNytt har tagit del av många villaägares kraftiga reaktion på den nya prissättningen av TeliaSonera.
– Det här ett pris som motsvarar de kostnader som TeliaSonera har, förklarar Helena de Verdier, kommunikationsansvarig på Telia Sonera. Vi utgår från Lindesbergs kommuns egna unika förutsättningar och räknar ut priset därefter.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.