Det blir minst dubbelt så dyrt att ansluta sig till TeliaSoneras fibernät mot vad Lindesbergs kommuns gamla Stadsnät kostade. Det står klart sedan TeliaSoneras första villakampanj nu startat. Villaägarna erbjuds att ansluta sig för en kostnad på 19 900 kronor men det priset gäller bara fram till sista mars. Hoppar man inte på erbjudanden och ångrar sig i efterhand kostar en anslutning 35 000 kronor. Kommunens eget stadsnät erbjöd anslutning för 9 800 kronor.- Det är förstås mycket pengar jämfört med tidigare, kommenterar kommunens IT-chef Anders Widegren. Men man ska komma ihåg att kommunens anslutningsavgift från början var mycket lågt satt och att nu är det marknaden som styr. TeliaSonera måste ju få hem sina kommande investeringar i kommunen.
Det var i november förra året som Lindesbergs kommun beslöt att sälja Stadsnät till TeliaSonera för 35 miljoner kronor. Syftet med försäljningen var, enligt Anders Widegren, att säkra en utbyggnad av fibrer på landsbygden.
– Kommunen har som mål att 90 procent av invånarna ska erbjudas möjlighet att ansluta till fiber 2020, säger Anders Widegren. Lindesbergs kommun ställde också detta krav på TeliaSonera vid försäljningen. Eftersom vi är så många landsbygdsbor och området är stort så hade inte kommunen haft resurser att göra en utbyggnad och då var en försäljning det bästa alternativet.
TeliaSonera ska nu via företaget Skanova, bygga ut nätet i Lindesbergs kommun, dock är utbyggnadstakten baserat på efterfrågan. I planerna för Lindesberg ingår det att ansluta såväl flerfamiljshus, som villor och företag. Även fiberföreningar och byalag ska få möjlighet att ansluta sig.
En försäljningskampanj har startat där 1 600 villaägare i bland annat Brodalen, Haga, Guldsmedshyttan, Storå, Stråssa och Ramsberg fått ett erbjudande om att ansluta sig till fibernätet mot en kostnad för 19 900 kronor. Kampanjen tar slut sista mars och därefter kostar en anslutning dessa områden ca 35 000 kronor. Detta ska jämföras med det tidigare anslutningspriset om 9 800 kronor som kommunen erbjöd.
LindeNytt har tagit del av många villaägares kraftiga reaktion på den nya prissättningen av TeliaSonera.
– Det här ett pris som motsvarar de kostnader som TeliaSonera har, förklarar Helena de Verdier, kommunikationsansvarig på Telia Sonera. Vi utgår från Lindesbergs kommuns egna unika förutsättningar och räknar ut priset därefter.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.