Det blir minst dubbelt så dyrt att ansluta sig till TeliaSoneras fibernät mot vad Lindesbergs kommuns gamla Stadsnät kostade. Det står klart sedan TeliaSoneras första villakampanj nu startat. Villaägarna erbjuds att ansluta sig för en kostnad på 19 900 kronor men det priset gäller bara fram till sista mars. Hoppar man inte på erbjudanden och ångrar sig i efterhand kostar en anslutning 35 000 kronor. Kommunens eget stadsnät erbjöd anslutning för 9 800 kronor.- Det är förstås mycket pengar jämfört med tidigare, kommenterar kommunens IT-chef Anders Widegren. Men man ska komma ihåg att kommunens anslutningsavgift från början var mycket lågt satt och att nu är det marknaden som styr. TeliaSonera måste ju få hem sina kommande investeringar i kommunen.
Det var i november förra året som Lindesbergs kommun beslöt att sälja Stadsnät till TeliaSonera för 35 miljoner kronor. Syftet med försäljningen var, enligt Anders Widegren, att säkra en utbyggnad av fibrer på landsbygden.
– Kommunen har som mål att 90 procent av invånarna ska erbjudas möjlighet att ansluta till fiber 2020, säger Anders Widegren. Lindesbergs kommun ställde också detta krav på TeliaSonera vid försäljningen. Eftersom vi är så många landsbygdsbor och området är stort så hade inte kommunen haft resurser att göra en utbyggnad och då var en försäljning det bästa alternativet.
TeliaSonera ska nu via företaget Skanova, bygga ut nätet i Lindesbergs kommun, dock är utbyggnadstakten baserat på efterfrågan. I planerna för Lindesberg ingår det att ansluta såväl flerfamiljshus, som villor och företag. Även fiberföreningar och byalag ska få möjlighet att ansluta sig.
En försäljningskampanj har startat där 1 600 villaägare i bland annat Brodalen, Haga, Guldsmedshyttan, Storå, Stråssa och Ramsberg fått ett erbjudande om att ansluta sig till fibernätet mot en kostnad för 19 900 kronor. Kampanjen tar slut sista mars och därefter kostar en anslutning dessa områden ca 35 000 kronor. Detta ska jämföras med det tidigare anslutningspriset om 9 800 kronor som kommunen erbjöd.
LindeNytt har tagit del av många villaägares kraftiga reaktion på den nya prissättningen av TeliaSonera.
– Det här ett pris som motsvarar de kostnader som TeliaSonera har, förklarar Helena de Verdier, kommunikationsansvarig på Telia Sonera. Vi utgår från Lindesbergs kommuns egna unika förutsättningar och räknar ut priset därefter.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.