Arkivbild

Dubbelt så många bostadsbränder i december

I julmånaden december sker nästan en fördubbling av antalet bostadsbränder jämfört med övriga månader på året. En fjärdedel av bränderna orsakas av kvarglömda ljus, uppger Nerikes Brandkår

Nuförtiden har det mesta sin egen dag, en dag då man skall uppmärksamma personen, händelsen eller fenomenet i fråga. Far eller Mor. Ja, till och med kanelbullen har sin egen dag. Ofta är det just starkt förankrat i det kommersiella.
Dock finns en relativt ny ”dag” som visserligen indirekt uppmanar folk att köpa produkten i fråga, eller ett batteri för att säkerställa dess funktionsduglighet. Syftet med dagen är dock i första hand att rädda liv.

Det är naturligtvis brandvarnaren vi lite luddigt talar om och inför julmånaden påminner Nerikes Brandkår nu alla att vara försiktiga men också att kontrollera att brandvarnarna faktiskt inte bara sitter där för syns skull, utan att de också fungerar som de skall.
Brandvarnarens dag startades 1999 och inträffar den första advent varje år. Syftet är helt sonika att påminna folk om att det är A och O att ha fungerande brandvarnare i hemmet.

”En brandvarnare bör testas några gånger per år. Särskilt viktigt är det efter att man varit
bortrest eftersom brandvarnaren kan ha varnat om att batteriet är slut medan du varit borta. Du bör också testa din brandvarnare inför stora ljushelger som jul ‐ och varför inte just första advent när du ändå har stegen framme för att hänga upp julgardiner och julpynt?”
skriver Nerikes Brandkår i ett pressmeddelande idag, inför Brandvarnarens Dag som alltså inträffar nu på söndag.

Fakta om bostadsbränder

Hur mycket och när brinner det?
De flesta bostadsbränder stoppas snabbt. Människor klarar ofta att släcka själva och sätta sig i säkerhet, men 6 000 gånger per år måste räddningstjänsterna rycka ut till bränder i bostäder. De flesta bränder i bostäder inträffar fredag, lördag och söndag på eftermiddag/kväll, klockan 15–23.

Brandvarnare
Det är viktigt att ha en fungerande brandvarnare så man får en tidig varning för att kunna agera. Testa brandvarnaren genom att trycka på knappen. Det är vanligast att branden börjar i köket. Brandvarnaren ska inte sitta i köket, men gärna i närheten av det. Det ska finnas minst en brandvarnare i bostaden. Hus med flera våningsplan ska ha minst en per våningsplan.

Varför börjar det brinna?
Den vanligaste anledningen till brand i villa och radhus är att något i eller runt om eldstaden (kamin, öppen spis, värmepanna etc.) fattar eld. I lägenheter är den vanligaste orsaken till brand att en kastrull glöms på spisen eller att en platta står påslagen och något brännbart på eller intill spisen fattar eld.
Under ett år startar levande ljus, i genomsnitt, 200 bränder. 100 av dessa inträffar i december och januari.

Brand med dödlig utgång ovanligt
De flesta bostadsbränder stoppas i tid men trots att det oftast går bra dör cirka 100 människor varje år. Rökare lever farligare än icke‐rökare. Vad som oftast händer vid en dödsbrand är att man somnar ifrån en tänd cigarett och tappar den i sängen, soffan eller fåtöljen.

Källa: www.msb.se

Publicerad 26 november 2013 klockan 16:11

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.

17 mars 2026 klockan 11:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg

Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen ...

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.

13 mars 2026 klockan 18:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.

12 mars 2026 klockan 11:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motst...
11 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsv...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Projektledare Simon Tullstedt, museichef Mikael Tiderman och samhällsutvecklingschef Isabella Lohse. Foto: Lindesbergs kommun

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.

11 mars 2026 klockan 12:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

En oenig kommunstyrelse beslutade att säga nej till att ansöka om pengar för en förstudie avseende kärnkraft. Foto: Camilla Lagerman

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).

10 mars 2026 klockan 17:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år...

Gunilla Borensjö visade upp sina fantasifulla blommor gjorda av kräppapper. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.

8 mars 2026 klockan 14:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av ...

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka mö...

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det g...

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”...

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna ...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-27

2026-02-27

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-24

2026-02-24

2026-02-23

2026-03-19 02:07