I helgen är det dags för den andra upplagan av stadsfestivalen Lindeyran med en bred blandning av artister, däribland hela två Idolvinnare. Den lokala hjälten Martin Almgren och countrysjungande Jay Smith som väntas dra en hel del publik.
På torsdag drar bygget igång av det stora festivalområdet som kommer ligga i anslutning till Lasse Maja Bar & Kök och upp mot Kristinavägen. Det blir sedan två hela dagar med musik och underhållning. På fredagen drar festivalen igång med artister som Jay Smith, Emil Assergård och Elov Beny.
Martin Almgren som gör sin enda hittills släppta sommarkonsert med band följer upp på lördagen, då får vi även möjlighet att se Sophia Andersson (vinnare i p4:s ohelga natt) Simon Riise och Sofia Vivera som tävlat i Svensktoppen Nästa.
Det är andra året Lindeyran huserar i staden, senast 2016 då artister som Linus Svenning och Mariette besökte festivalen. Bakom initiativet att återuppväcka Lindeyran hittar vi Scenit i samarbete med Lasse Maja Bar & Kök, som hoppas på att detta ska bli ett återkommande festivalevent.
-Saknaden av en Stadsfestival i Lindesberg har varit stor ända sedan Augustibuller gick i graven, därav tar vi initiativet och återuppväcker Lindeyran, säger länsarrangören Isak Snow från föreningen Scenit.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn