Hela gänget på 16 stycken repeterar. Foto: Ida Lindkvist
Dubbla föreställningar när stjärnor går ombord
Förra årets föreställning i Folkets Hus drog fullsatt och mer därtill. Därför har man i år valt att lägga dubbla föreställningar, för att ge ännu fler chansen att se när ”Lindesbergs Stjärnor går ombord”.
– Vi har ömhet och kärlek till teater som vi vill visa, vi har bra kärlek till de som kommer och tittar. Vi är världens finaste grupp, säger en av gruppens eldsjälar Peter Uhrzander.
Det började med att Lindesbergs Stjärnor bestämde sig för att de ville ha ett Astrid Lindgren-tema på årets teateruppsättning, och skådespelarna tog sig an Astrid-roller. Men däremot skulle det inte vara någon av Astrids historier, utan deras egna, där man beslutade sig för att starta ett dansband. Dansbandet får en spelning på en Finlandsfärja, och med Kling och Klang hack i hälarna går de ombord för en fartfylld resa där publiken får följa med.
– Det är gruppen själv som kommit på vad de vill göra. Vi spånar och improviserar fram. Vi började i augusti och har repat hela hösten och fram till nu, berättar Johan Wennman.
Stefan Jansson, som leder gruppen tillsammans med Johan Wennman och Jesper Hugosson, berättar att det var år 2010 som man hade sin första föreställning, och av de 16 närvarande är det bara fyra nya rollinnehavare som tillkommit sedan dess. Peter Uhrzander har inte missat ett år, och dyker troget upp vid repetitionerna. I årets föreställning spelar Peter sångaren i dansbandet och kommer att gå under namnet Tony Ljungström.
– Vår grupp är en fin grupp, och det är mycket tack vare Johan, Jesper och Stefan, berättar Peter.
Per-Erik ”Pelle” Wester trivs också väldigt bra i teatersällskapet.
– Det är så roligt!, berättar Pelle och tillägger att han spelar farbror Melker från Saltkråkan.
Peter Uhrzander och Pelle Wester trivs som fiskar i vattnet på scenen. Foto: Ida Lindkvist
Att stå på scen inför fullsatt publik är inte något som Peter tycker är jobbigt, men lite nervositet är alltid på sin plats.
– Det är lite si och så det där med att vara nervös. Jag har glömt vad jag skulle säga en gång, men så är det inte nu. Jag har börjat tänka igenom vad jag ska säga och sjunga, förklarar Peter.
– Vi har olika symtom och det är bra att veta ifall vi säger fel och sådana där detaljer, någon har kanske ont någonstans. Det är så bra med vår grupp, den är så fin, och jag är engagerad i det här. Vi har ömhet och kärlek till teater som vi vill visa, vi har bra kärlek till de som kommer och tittar. Vi är världens finaste grupp, säger Peter.
– Japp, världens finaste grupp!, håller Pelle med.
Susanna Blomquist och Mona Ragnarsson som Kling och Klang. Foto: Ida Lindkvist
I och med att förra årets föreställning lockade fullt och mer därtill, har man i år beslutat att ge två föreställningar. Torsdag, 18/2 och fredag, 19/2 klockan 18.30 båda dagarna kommer stjärnorna att uppträda i Folkets Hus.
– För två år sedan rymdes vi inte längre här, säger Johan och kastar en blick över Kulturum där gruppen håller till idag för att öva, säger Johan.
– Så då flyttade vi till Folkets Hus, och förra året fick inte alla plats, så därför blir det två föreställningar i år. När man har varit och sett dem, så kommer man alltid tillbaka och tar med sig ännu fler.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.