Hela gänget på 16 stycken repeterar. Foto: Ida Lindkvist

Dubbla föreställningar när stjärnor går ombord

Förra årets föreställning i Folkets Hus drog fullsatt och mer därtill. Därför har man i år valt att lägga dubbla föreställningar, för att ge ännu fler chansen att se när ”Lindesbergs Stjärnor går ombord”.
– Vi har ömhet och kärlek till teater som vi vill visa, vi har bra kärlek till de som kommer och tittar. Vi är världens finaste grupp, säger en av gruppens eldsjälar Peter Uhrzander.

Det började med att Lindesbergs Stjärnor bestämde sig för att de ville ha ett Astrid Lindgren-tema på årets teateruppsättning, och skådespelarna tog sig an Astrid-roller. Men däremot skulle det inte vara någon av Astrids historier, utan deras egna, där man beslutade sig för att starta ett dansband. Dansbandet får en spelning på en Finlandsfärja, och med Kling och Klang hack i hälarna går de ombord för en fartfylld resa där publiken får följa med.

– Det är gruppen själv som kommit på vad de vill göra. Vi spånar och improviserar fram. Vi började i augusti och har repat hela hösten och fram till nu, berättar Johan Wennman.

Stefan Jansson, som leder gruppen tillsammans med Johan Wennman och Jesper Hugosson, berättar att det var år 2010 som man hade sin första föreställning, och av de 16 närvarande är det bara fyra nya rollinnehavare som tillkommit sedan dess. Peter Uhrzander har inte missat ett år, och dyker troget upp vid repetitionerna. I årets föreställning spelar Peter sångaren i dansbandet och kommer att gå under namnet Tony Ljungström.
– Vår grupp är en fin grupp, och det är mycket tack vare Johan, Jesper och Stefan, berättar Peter.

Per-Erik ”Pelle” Wester trivs också väldigt bra i teatersällskapet.
– Det är så roligt!, berättar Pelle och tillägger att han spelar farbror Melker från Saltkråkan.

Peter Uhrzander och Pelle Wester trivs som fiskar i vattnet på scenen. Foto: Ida Lindkvist
Peter Uhrzander och Pelle Wester trivs som fiskar i vattnet på scenen. Foto: Ida Lindkvist

Att stå på scen inför fullsatt publik är inte något som Peter tycker är jobbigt, men lite nervositet är alltid på sin plats.
– Det är lite si och så det där med att vara nervös. Jag har glömt vad jag skulle säga en gång, men så är det inte nu. Jag har börjat tänka igenom vad jag ska säga och sjunga, förklarar Peter.

– Vi har olika symtom och det är bra att veta ifall vi säger fel och sådana där detaljer, någon har kanske ont någonstans. Det är så bra med vår grupp, den är så fin, och jag är engagerad i det här. Vi har ömhet och kärlek till teater som vi vill visa, vi har bra kärlek till de som kommer och tittar. Vi är världens finaste grupp, säger Peter.

– Japp, världens finaste grupp!, håller Pelle med.

Susanna Blomquist och Mona Ragnarsson som Kling och Klang. Foto: Ida Lindkvist
Susanna Blomquist och Mona Ragnarsson som Kling och Klang. Foto: Ida Lindkvist

I och med att förra årets föreställning lockade fullt och mer därtill, har man i år beslutat att ge två föreställningar. Torsdag, 18/2 och fredag, 19/2 klockan 18.30 båda dagarna kommer stjärnorna att uppträda i Folkets Hus.
– För två år sedan rymdes vi inte längre här, säger Johan och kastar en blick över Kulturum där gruppen håller till idag för att öva, säger Johan.

– Så då flyttade vi till Folkets Hus, och förra året fick inte alla plats, så därför blir det två föreställningar i år. När man har varit och sett dem, så kommer man alltid tillbaka och tar med sig ännu fler.

Publicerad 11 februari 2016 klockan 16:37

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

13 juli 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Pressbild

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.

6 juli 2026 klockan 15:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen ...
6 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
3 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad ...
2 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.

24 juni 2026 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset ...
24 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-07-14 18:17