Hela gänget på 16 stycken repeterar. Foto: Ida Lindkvist
Dubbla föreställningar när stjärnor går ombord
Förra årets föreställning i Folkets Hus drog fullsatt och mer därtill. Därför har man i år valt att lägga dubbla föreställningar, för att ge ännu fler chansen att se när ”Lindesbergs Stjärnor går ombord”.
– Vi har ömhet och kärlek till teater som vi vill visa, vi har bra kärlek till de som kommer och tittar. Vi är världens finaste grupp, säger en av gruppens eldsjälar Peter Uhrzander.
Det började med att Lindesbergs Stjärnor bestämde sig för att de ville ha ett Astrid Lindgren-tema på årets teateruppsättning, och skådespelarna tog sig an Astrid-roller. Men däremot skulle det inte vara någon av Astrids historier, utan deras egna, där man beslutade sig för att starta ett dansband. Dansbandet får en spelning på en Finlandsfärja, och med Kling och Klang hack i hälarna går de ombord för en fartfylld resa där publiken får följa med.
– Det är gruppen själv som kommit på vad de vill göra. Vi spånar och improviserar fram. Vi började i augusti och har repat hela hösten och fram till nu, berättar Johan Wennman.
Stefan Jansson, som leder gruppen tillsammans med Johan Wennman och Jesper Hugosson, berättar att det var år 2010 som man hade sin första föreställning, och av de 16 närvarande är det bara fyra nya rollinnehavare som tillkommit sedan dess. Peter Uhrzander har inte missat ett år, och dyker troget upp vid repetitionerna. I årets föreställning spelar Peter sångaren i dansbandet och kommer att gå under namnet Tony Ljungström.
– Vår grupp är en fin grupp, och det är mycket tack vare Johan, Jesper och Stefan, berättar Peter.
Per-Erik ”Pelle” Wester trivs också väldigt bra i teatersällskapet.
– Det är så roligt!, berättar Pelle och tillägger att han spelar farbror Melker från Saltkråkan.
Peter Uhrzander och Pelle Wester trivs som fiskar i vattnet på scenen. Foto: Ida Lindkvist
Att stå på scen inför fullsatt publik är inte något som Peter tycker är jobbigt, men lite nervositet är alltid på sin plats.
– Det är lite si och så det där med att vara nervös. Jag har glömt vad jag skulle säga en gång, men så är det inte nu. Jag har börjat tänka igenom vad jag ska säga och sjunga, förklarar Peter.
– Vi har olika symtom och det är bra att veta ifall vi säger fel och sådana där detaljer, någon har kanske ont någonstans. Det är så bra med vår grupp, den är så fin, och jag är engagerad i det här. Vi har ömhet och kärlek till teater som vi vill visa, vi har bra kärlek till de som kommer och tittar. Vi är världens finaste grupp, säger Peter.
– Japp, världens finaste grupp!, håller Pelle med.
Susanna Blomquist och Mona Ragnarsson som Kling och Klang. Foto: Ida Lindkvist
I och med att förra årets föreställning lockade fullt och mer därtill, har man i år beslutat att ge två föreställningar. Torsdag, 18/2 och fredag, 19/2 klockan 18.30 båda dagarna kommer stjärnorna att uppträda i Folkets Hus.
– För två år sedan rymdes vi inte längre här, säger Johan och kastar en blick över Kulturum där gruppen håller till idag för att öva, säger Johan.
– Så då flyttade vi till Folkets Hus, och förra året fick inte alla plats, så därför blir det två föreställningar i år. När man har varit och sett dem, så kommer man alltid tillbaka och tar med sig ännu fler.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...