Handbollssäsongen har rivstartat och i helgen kunde LIF Lindesberg följa båda sina A-lag. Damerna hade säsongspremiär på hemmaplan, medan herrarna tog resan till Västerås men i båda fallen så slutade matcherna med förlust. Medan herrarna fick tuffa slutminutrar på bortaplan, så fick damerna en tuff premiär på hemmaplan med en rejäl målskillnad.
Den färska handbollssäsongen har börjat på allvar. Till helgen hade LIF Lindesbergs damer sin efterlängtade säsongspremiär i Division 1, som inleddes på hemmaplan mot fjolårets obesegrade Division 2-lag HF Karlskrona. Samma tid som LIF-herrarna spelade sin tredje seriematch för säsongen inom Allsvenskan i Västerås.
Hemmapremiären blev däremot en tung match för damerna som inleder den nya serien med en stor förlust i nykomlingsmötet mot Karlskrona. Trots kvitterade siffror efter 14 minuter, så fick hemmalaget en utvisning på Emilia Durnell som gav gästerna en chans att dra ifrån. Bortalagets ledning utökades till en åttamålsledning inför den andra halvleken.
Även den andra halvleken blev tung för hemmadamerna som inte kunde hämta in något på Karlskronas stora försprång. Trots ett straffmål efter 43 spelade minuter, så blev det en stor förlust för LIF-damerna där det till slut blev 15 mål som skiljde de båda lagen.
Snöplig förlust för herrarna i Västerås
Det blev inte heller några segerglada miner i Västerås för LIF-herrarna. Efter en jämn första halvlek mot VästeråsIrsta så kom LIF Lindesberg igenom den första halvleken med ett rött kort på Oskar Cosmo, med fem minuter kvar till halvtidsvilan.
Med en uddamålsledning för Västerås så utökade de även det lilla försprånget med tre raka mål som inledde den avgörande halvleken till 19-15. LIF Lindesberg kom snabbt ikapp och tog sig till ledning via dubbla mål av Herman Bosson.
Med mindre än fem minuter kvar av matchtiden så höll sig ställningen kvitterad till 29-29, där Västerås lyckades att få in tre snabba mål. Trots ett avslutande mål från Asso Eliassi så tog VästeråsIrsta den största glädjen, efter den starkaste avslutningen.
Resultat LIF Lindesberg-HF Karlskrona (dam)
Slutresultat: 16-31 (8-16)
Publik: 327 personer
Mål: Aleyna Can (4), Ida Karlkvist (4), Hanna Söderström (3), Hallin Aziz (2), Anna Kelecsényi (1), Elin Nilsson (1), Lejla Duro (1)
Nästa match: Söndagen 8:e oktober vs KvIK Sport i Valhalla A Göteborg med matchstart kl. 15.00
Resultat VästeråsIrsta HF-LIF Lindesberg (herr)
Slutresultat: 32-30 (16-15)
Publik: 231 personer
Mål: Jesper Nilsson (7), Herman Bosson (7), Asso Eliassi (5), Joel Karlström (4), Oskar Cosmo (2), Tobias Warvne (2), Erik Persson (1), Hampus Högberg (1), Jesper Gyllby (1)
Nästa match: Lördagen 7:e oktober vs HK Drott Halmstad i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.00
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa verksamheter och aktiviteter. På grund av spruckna kakelplattor på botten av äventyrsbadet går man nu ut med uppdaterad information om tidsplaneringen.
Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkörning bakifrån.
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar. Skolan tog hotet på allvar och tillkallade polis som gjorde en första bedömning och inledde en utredning. Enligt skolledningen bedömde man i samråd med polisen att det inte fanns någon konkret hotbild mot skolan, och att verksamheten skulle fortsätta som vanligt, men med ökad vaksamhet. Trots detta gick ingen information ut till vårdnadshavare om det inträffade förrän klockan 12:36
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.