Handbollssäsongen har rivstartat och i helgen kunde LIF Lindesberg följa båda sina A-lag. Damerna hade säsongspremiär på hemmaplan, medan herrarna tog resan till Västerås men i båda fallen så slutade matcherna med förlust. Medan herrarna fick tuffa slutminutrar på bortaplan, så fick damerna en tuff premiär på hemmaplan med en rejäl målskillnad.
Den färska handbollssäsongen har börjat på allvar. Till helgen hade LIF Lindesbergs damer sin efterlängtade säsongspremiär i Division 1, som inleddes på hemmaplan mot fjolårets obesegrade Division 2-lag HF Karlskrona. Samma tid som LIF-herrarna spelade sin tredje seriematch för säsongen inom Allsvenskan i Västerås.
Hemmapremiären blev däremot en tung match för damerna som inleder den nya serien med en stor förlust i nykomlingsmötet mot Karlskrona. Trots kvitterade siffror efter 14 minuter, så fick hemmalaget en utvisning på Emilia Durnell som gav gästerna en chans att dra ifrån. Bortalagets ledning utökades till en åttamålsledning inför den andra halvleken.
Även den andra halvleken blev tung för hemmadamerna som inte kunde hämta in något på Karlskronas stora försprång. Trots ett straffmål efter 43 spelade minuter, så blev det en stor förlust för LIF-damerna där det till slut blev 15 mål som skiljde de båda lagen.
Snöplig förlust för herrarna i Västerås
Det blev inte heller några segerglada miner i Västerås för LIF-herrarna. Efter en jämn första halvlek mot VästeråsIrsta så kom LIF Lindesberg igenom den första halvleken med ett rött kort på Oskar Cosmo, med fem minuter kvar till halvtidsvilan.
Med en uddamålsledning för Västerås så utökade de även det lilla försprånget med tre raka mål som inledde den avgörande halvleken till 19-15. LIF Lindesberg kom snabbt ikapp och tog sig till ledning via dubbla mål av Herman Bosson.
Med mindre än fem minuter kvar av matchtiden så höll sig ställningen kvitterad till 29-29, där Västerås lyckades att få in tre snabba mål. Trots ett avslutande mål från Asso Eliassi så tog VästeråsIrsta den största glädjen, efter den starkaste avslutningen.
Resultat LIF Lindesberg-HF Karlskrona (dam)
Slutresultat: 16-31 (8-16)
Publik: 327 personer
Mål: Aleyna Can (4), Ida Karlkvist (4), Hanna Söderström (3), Hallin Aziz (2), Anna Kelecsényi (1), Elin Nilsson (1), Lejla Duro (1)
Nästa match: Söndagen 8:e oktober vs KvIK Sport i Valhalla A Göteborg med matchstart kl. 15.00
Resultat VästeråsIrsta HF-LIF Lindesberg (herr)
Slutresultat: 32-30 (16-15)
Publik: 231 personer
Mål: Jesper Nilsson (7), Herman Bosson (7), Asso Eliassi (5), Joel Karlström (4), Oskar Cosmo (2), Tobias Warvne (2), Erik Persson (1), Hampus Högberg (1), Jesper Gyllby (1)
Nästa match: Lördagen 7:e oktober vs HK Drott Halmstad i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.00
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.