Dubbla guld och ett silver för hemmalaget i judo-RM
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Dubbla guld och ett silver för hemmalaget i judo-RM
Det blev en gedigen medaljskörd för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla guld och ett silver blev facit efter årets mästerskap, där flicklaget försvarade sin mästartitel för andra året i rad.
Trots en på förhand mycket tuff lottning på pappret, lyckades Värmland-Örebros flicklag försvara sin mästartitel sedan två år tillbaka. Efter endast en lagförlust i grundomgången kvalificerade sig laget till semifinal där de ställdes mot Judo Syd, där hemmadistriktet vann övertygande.
I finalen stod Västergötland för motståndet, ett lag man mött redan i grundomgången och som var det enda laget som besegrat flickorna. När allt ställdes på sin spets lyckades hemmalaget finna extra kraft och lyckades efter en mycket jämn fight bringa hem guldet återigen.
För mixlaget, där både pojkar och flickor deltar, blev det en bekväm resa mot guldet, med två raka segrar och därmed obesegrade, fick de kliva upp överst på prispallen. Något som var första gången någonsin.
Foto: Camilla Lagerman
Pojklaget inledde mästerskapet mycket övertygande, där de tog sig igenom grundomgången helt obesegrade, och ställdes sedan i semifinal mot Uppland. Efter en något jämnare kamp än tidigare under dagen kunde laget fira att de tagit sig till final. Där väntade dock de regerande mästarna Stockholms JF.
Finalen visade sig bli en riktig nagelbitare, där det länge såg ut som att hemmalaget faktiskt skulle få lyfta segerpokalen. Men efter två mycket snöpliga diskvalificeringar gick dock guldet till Stockholm, och pojkarna fick ett mycket välförtjänt silver.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Molndramatik
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt åskoväder. ...
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.