Lindlöven har stått för en av de större skrällarna, både inom AllEttan och slutspelet till Allsvenskan. Efter att truppen tog tre raka segrar inom kvartsfinalen mot Vallentuna, så gör Lindlöven sitt första spel i semifinalen där Brödernas/Väsby agerar motstånd. Trots två segrar mot Brödernas/Väsby i AllEttan, så är det gästerna som har börjat semifinalen starkast med två raka segrar i Lindehov.
HockeyEttans experter har imponerats av Lindlöven efter att truppen skrällde sig till en tredje plats i AllEttan, samt att man sveper kvartfinalen mot Vallentuna med tre raka segrar. Under helgen så släpptes pucken för Lindlövens första spel i semifinalen till HockeyAllsvenskan, där det välbekanta Brödernas/Väsby blev motståndet.
Trots en bra början av semifinalen med 2-0 efter Lindlövens första period, inom semifinalens första match, så vände det snabbt. Brödernas/Väsby kvitterade de två målen inom den andra perioden och gick därefter undan rejält i den tredje perioden. Lördagens match avslutades med mål i öppen kasse för gästerna som direkt tog den första segern i semifinalen.
Tre segrar behövs däremot för att gå vidare till finalspelet, men även söndagen var till gästernas fördel. Inför den andra matchens 38:e minut så höll Brödernas/Väsby en ledning med 3-0. Filip Forsmark blev hemmalagets hjälte som kunde reducera till 3-1 strax innan perioden slut.
Även om Lindlöven fick upp hoppet i den tredje perioden med ett mål i powerplay, så krossades alla chanser genom ett nytt mål av gästerna. Även söndagen slutade med förlust efter att Brödernas/Väsby kunde glänsa med ett mål i öppen kasse.
Brödernas/Väsby leder slutspelsserien med 2-0 och har därmed matchboll inför onsdagens match som spelas på deras hemmais, Renew Arena. Lindlöven har ännu en chans att ta sig tillbaka i jakten på en plats i finalspelet, men måste då trappa upp sig inför onsdag när man gästar ett slutspelsladdat Brödernas/Väsby på hemmais.
Resultat Lindlöven-Brödernas/Väsby IK HK (Semifinal 2 av 5)
Vunna matcher i slutspelet: Lindlöven-Brödernas/Väsby 0-2
Slutresultat Lördag: 3-6 (2-0, 0-2, 1-4)
Skott: 22-37 (10-10, 7-16, 5-11)
Publik: 583 personer
Mål:
1-0 Tobias Sjökvist (Ass: Filip Forsmark, Johannes Jämsén)
2-0 Tobias Sjökvist (Ass: Isak Jonsson, Marcus von der Geest)
3-2 Tobias Sjökvist (Ass: Isak Jonsson, Johannes Jämsén)
Slutresultat Söndag: 2-5 (0-1, 1-2, 1-2)
Skott: 39-32 (12-12, 15-8, 12-12)
Publik: 426 personer
Mål:
1-3 Filip Forsmark (Ass: William Eriksson, Knut Köhler)
2-3 Isak Jonsson (Ass: William Eriksson, Johannes Jämsén)
Övriga ställningar i semifinalen:
Kristianstads IK–IF Sundsvall Hockey – 2-0 i matcher
Hudiksvalls HC-Tranås AIF – 2-0 i matcher
Vimmerby HC-IF Troja-Ljungby – 2-0 i matcher
Piteå HC-Bodens HF – 1-1
Halmstad Hammers HC-Karlskrona HK – 1-1
Nästa match: Onsdag 20:e mars i Renew Arena med nedsläpp kl. 19.00
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.