Efter onsdagens förlust mot AllEttans tabelletta Hudiksvall där Lindlöven inledde med ett segt spel i den första perioden som mot slutet stod för matchavgörande så var det en ny norrlandsturnè när helgen kom, Kiruna IF inledde som motståndare under lördagen för att sedan lämna motståndartiteln till Boden dagen därpå.
Lindlövens norrlandsturnè fortsätter efter att laget inte spelat 100 procentigt i onsdagen hemmamatch mot AllEttans tabelletta Hudiksvall.
Kiruna inledde som motståndare under helgens första match.
Det var en oväntat lugn match som spelades där Lindlöven inledde den första perioden med en utvisning av Erik Broman, detta redan efter 3 minuter av speltid då han råkat ge ett slag på en motståndares skridsko, även känt som ”tripping”.
Inget mål hann att göras under Kirunas powerplay och när Broman släpptes ut från utvisningsbåset så fick även Kiruna en utvisning, även här så lyckades det inte bli något mål under powerplayet och resterande period spelades utan något målgörande eller utvisningar.
I den andra perioden kom matchens första mål, med nästan 6 minuter kvar av perioden sätter Lindlövens 22-åriga forward Wincent Blomdahl in 0-1 på poängtavlan vilket skapar ett stressigt läge för hemmalaget Kiruna som går in i den sista perioden i ett underläge.
Den tredje perioden blir även den ganska lugn händelsemässigt, med de sista 4 minuterna kvar av perioden och framförallt matchen så åker Lindlövens Lukas Henze in i utvisningsbåset efter hindrat motståndarlagets målvakt från sitt arbete, Kiruna gör ett försök att ta fördel av denna utvisning genom begära en time-out i sitt powerplay för att sedan direkt byta ut sin målvakt mot en extra utespelare.
Lindlöven lyckas dock hålla 0-1 på tavlan och efter ett lyckat inspel så avgör Christoffer Anren matchen genom att öka Lindes målskörd till 0-2.
Bodens HF blev dock ett svårt lag att slå, det började bra för Lindlöven som redan vid 3 minuter kunde inleda matchen i en ledande position då Carl Skärström sätter matchens första mål med 20 sekunder kvar i powerplay.
Med den tidiga ledningen blev det även här en lugn match händelsemässigt där domaren inte visade några tecken på över 10 minuter, direkt efter 13 minuters gränsen visade dock domaren måltecknet för Boden som kvitterade till 1-1.
Målen forsatte för motståndarlaget som efter 9 minuter in i den andra perioden spelade in 2-1 i matchen och ger Boden ledningen vilket lägger Lindlöven i ett jobbigt underläge.
Med bara ett mål från att straffar kan avgöra matchen så lägger Lindlöven upp ett riktigt chansspel i den tredje perioden, med nästan exakt minuten kvar så byter laget ut sin målvakt mot en sjätte utespelare för att försöka göra en viktig kvittering.
Trots ett mycket tappert försök med Lindlövens sex utespelare mot Bodens fem så lyckas hemmalagets målvakt att få tag i pucken som i sin tur passar den vidare till en av Bodens utespelare som tar sats mot Lindes målvaktslösa mål, trots att Linde hinner byta ut sin extraspelare så målvakten hinner att komma ut på planen igen så var skadan redan gjord då han inte hinner ställa sig i position och förlusten för Lindlöven är ett faktum.
Resultat Kiruna IF-Lindlöven
Slutresultat: 0-2 (0-0, 0-1, 0-1)
Publik: 565 personer
Målgörare: 0-1 Wincent Blomdahl (Albin Gunnarsson, Andrè Dahlqvist), 0-2 Christoffer Anren (Carl Skärström, Anton Schagerberg)
Resultat Bodens HF-Lindlöven
Slutresultat: 3-1 (1-1, 1-0, 1-0)
Publik: 564 personer
Målgörare: 0-1 Carl Skärström (Christoffer Anren, Albin Gunnarsson)
Nästa bortamatch: Onsdagen 29:e januari vs Borlänge HF med matchstart kl. 19.00
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).