Väskförbud och en välkänd spelare i lån till hemmatruppen. Det är två nyheter inför fredagens Enkronasmatch i Lindehov, som Lindlöven hoppas blir en publikfest. Flera lokala företag är med och stöttar Lindlöven, i vad som sportchefen hoppas blir tre poäng.
– Det är två lag som kommer att göra allt för tre poäng.
Lindlöven laddar upp inför en riktig publikfest i Lindehov. Surahammar gästar Lindesberg i den årliga Enkronasmatchen, där den gästande publiken går in fritt och har chansen att stötta den arrangerande föreningen med en valfri entréslant.
En uppmärksammad nyhet kom under onsdagen från Polismyndigheten som har infört ett totalförbud mot väskor på större idrottsevent. Från och med fredagens match så innebär detta att handväskor, ryggsäckar, träningsväskor, skötväskor och liknande måste lämnas utanför arenaområdet.
– Det är ett förbud som gäller i hela Sverige, så det är inget som varken vi eller den gästande personen kan påverka. Det är klart att det är tråkigt, jag tänker mycket på småbarnsföräldrar som kanske behöver ha med sig blöjor och allt möjligt, men det är något som vi får lösa på plats. Alla föreningar kommer att få gå igenom samma förbud och det är bara att rätta in sig, berättar Lindlövens sportchef Tomas Östlund.
Sedan tidigare har det även varit bestämmelser om visitering vid entré, ett beslut som ännu ligger kvar när väskförbudet tar vid.
– Det har fungerat bra så här långt och folk har varit medvetna med att det måste göras. Det är som det är men det är bara tillfälliga beslut. Det är inget som kommer att pågå i all evighet.
Inlånade Broeng tillbaka i truppen
Enkronasmatchen har under de senaste åren blivit en uppskattad publikfest. Där bjuds det på fri entré till de gästande samtidigt som Lindlöven för ett fint stöd med det ekonomiska. Ett ekonomiskt stöd som brukar vara till stor hjälp med resekostnaderna när man går in för fortsättningsserien.
– Företag och även privatpersoner lägger en slant per åskådare, vilket gör att alla går in gratis men valfri entré. Tanken är att fylla Lindehov med folk, helst även folk som normalt sett inte kollar på hockey, för att ge alla en bra upplevelse. De senaste åren så har det varit en stor publiksuccé och nu till på fredag, så har vi ett gäng lokala företag som är med och stöttar oss, berättar Tomas Östlund.
– Vi hoppas på att fylla Lindehov, men också på tre pinnar. Både Lindlöven och Surahammar behöver poängen så det är två lag som kommer att göra allt för tre poäng som möts.
Till hemmalaget så förstärks även truppen rejält inför fredagens match. Den tidigare Lindlövenspelaren Jesper Broeng har sedan tidigare tre säsonger med Lindelaget, som till Enkronasmatchen tillfälligt lånas in från Kalmar HC.
– Jesper var med även till Skövde i förra helgen och blir en otrolig förstärkning för laget. Förutom att det är en bra kille så är han också en mycket skicklig hockeyspelare. Vi är jätteglada och tacksamma till Kalmar HC som tillfälligt lånar ut honom till oss, det ska bli riktigt roligt att få se honom visa upp sig i Lindehov.
Matchinfo Enkronasmatchen Lindlöven-Surahammars IF
När och var: Fredagen 3:e november i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Läget i tabellen: Lindlöven åkte på en uddamålsförlust på bortais mot Skövde IK och ligger med 18 poäng som trea i tabellen. Enbart tre poäng till tabellsexan Forshaga IF. Surahammar placerar sig som sjua med 8 poäng och måste hämta in poäng för att inte halka för långt efter som man vill jaga en plats till AllEttan.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).