John Björklund, Amanda Orrbo och Carl Gustafsson tillsammans med coacherna Johan Orrbo och Ann Skoglund. Foto: Frövi judo
Dubbla silver till Frövi judo på Pajulahti Games i Finland
Under den gångna helgen åkte Frövi judo med tre aktiva för att delta i Pajulahti Games 2024, som är en stor tävling med flera olika sporter för personer med funktionsnedsättning. Tävlingen slutade med ett mycket fint resultat för klubben, som kammade hem två välförtjänta silvermedaljer.
I Frövi judos trupp ingick Amanda Orrbo, som ställde upp i tävlingen för femte gången, John Björklund, som tävlade för tredje gången samt Carl Gustafsson som ställde upp för andra gången. Dessvärre skadade Carl sin tå under fredagens träning, och fick därmed avstå från att tävla.
För Amandas del startade tävlingen med två matcher som avgjordes på domaravgörande, en till hennes fördel och en till hennes nackdel. Då hon tävlade i en mixad pool fick hon möta två flickor och en pojke, och det var mot den sistnämnde som det skulle avgöras vilken valör hennes medalj skulle få.
Silver till Amanda Orrbo. Foto: Frövi judo
Det blev en rafflande match som var oavgjord efter full tid, men i förlängningen lyckades Amanda få in ett kast på sin motståndare och vinner matchen. Dessvärre räckte det bara till en silvermedalj, då de var tre tävlande som vunnit två matcher vardera, då fälldes avgörandet istället på vem som hade vunnit snabbast.
John Björklund hamnade en stor tävlingspool, där det gällde att vinna minst en match för ta sig vidare. Efter tappert kämpande förlorade han dock sina båda matcher och slutade oplacerad. Arrangören bjöd dock in till en öppen klass, där alla fick ställa upp oavsett vikt, något som John nappade på.
Silver till John Björklund. Foto: Frövi judo
Även här gällde det att vinna minst en match för att avancera, och efter två övertygande vinster i grundomgången samt vinst i semifinalen stod han i final mot Mike Malmer från Västerås IK. Det blev en mycket jämn finalmatch där Mike till sist lyckades vinna på fasthållning.
Helgens mycket fina facit blev två silver, ett till Amanda Orrbo och ett till John Björklund.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...