John Björklund, Amanda Orrbo och Carl Gustafsson tillsammans med coacherna Johan Orrbo och Ann Skoglund. Foto: Frövi judo
Dubbla silver till Frövi judo på Pajulahti Games i Finland
Under den gångna helgen åkte Frövi judo med tre aktiva för att delta i Pajulahti Games 2024, som är en stor tävling med flera olika sporter för personer med funktionsnedsättning. Tävlingen slutade med ett mycket fint resultat för klubben, som kammade hem två välförtjänta silvermedaljer.
I Frövi judos trupp ingick Amanda Orrbo, som ställde upp i tävlingen för femte gången, John Björklund, som tävlade för tredje gången samt Carl Gustafsson som ställde upp för andra gången. Dessvärre skadade Carl sin tå under fredagens träning, och fick därmed avstå från att tävla.
För Amandas del startade tävlingen med två matcher som avgjordes på domaravgörande, en till hennes fördel och en till hennes nackdel. Då hon tävlade i en mixad pool fick hon möta två flickor och en pojke, och det var mot den sistnämnde som det skulle avgöras vilken valör hennes medalj skulle få.
Silver till Amanda Orrbo. Foto: Frövi judo
Det blev en rafflande match som var oavgjord efter full tid, men i förlängningen lyckades Amanda få in ett kast på sin motståndare och vinner matchen. Dessvärre räckte det bara till en silvermedalj, då de var tre tävlande som vunnit två matcher vardera, då fälldes avgörandet istället på vem som hade vunnit snabbast.
John Björklund hamnade en stor tävlingspool, där det gällde att vinna minst en match för ta sig vidare. Efter tappert kämpande förlorade han dock sina båda matcher och slutade oplacerad. Arrangören bjöd dock in till en öppen klass, där alla fick ställa upp oavsett vikt, något som John nappade på.
Silver till John Björklund. Foto: Frövi judo
Även här gällde det att vinna minst en match för att avancera, och efter två övertygande vinster i grundomgången samt vinst i semifinalen stod han i final mot Mike Malmer från Västerås IK. Det blev en mycket jämn finalmatch där Mike till sist lyckades vinna på fasthållning.
Helgens mycket fina facit blev två silver, ett till Amanda Orrbo och ett till John Björklund.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...