John Björklund, Amanda Orrbo och Carl Gustafsson tillsammans med coacherna Johan Orrbo och Ann Skoglund. Foto: Frövi judo
Dubbla silver till Frövi judo på Pajulahti Games i Finland
Under den gångna helgen åkte Frövi judo med tre aktiva för att delta i Pajulahti Games 2024, som är en stor tävling med flera olika sporter för personer med funktionsnedsättning. Tävlingen slutade med ett mycket fint resultat för klubben, som kammade hem två välförtjänta silvermedaljer.
I Frövi judos trupp ingick Amanda Orrbo, som ställde upp i tävlingen för femte gången, John Björklund, som tävlade för tredje gången samt Carl Gustafsson som ställde upp för andra gången. Dessvärre skadade Carl sin tå under fredagens träning, och fick därmed avstå från att tävla.
För Amandas del startade tävlingen med två matcher som avgjordes på domaravgörande, en till hennes fördel och en till hennes nackdel. Då hon tävlade i en mixad pool fick hon möta två flickor och en pojke, och det var mot den sistnämnde som det skulle avgöras vilken valör hennes medalj skulle få.
Silver till Amanda Orrbo. Foto: Frövi judo
Det blev en rafflande match som var oavgjord efter full tid, men i förlängningen lyckades Amanda få in ett kast på sin motståndare och vinner matchen. Dessvärre räckte det bara till en silvermedalj, då de var tre tävlande som vunnit två matcher vardera, då fälldes avgörandet istället på vem som hade vunnit snabbast.
John Björklund hamnade en stor tävlingspool, där det gällde att vinna minst en match för ta sig vidare. Efter tappert kämpande förlorade han dock sina båda matcher och slutade oplacerad. Arrangören bjöd dock in till en öppen klass, där alla fick ställa upp oavsett vikt, något som John nappade på.
Silver till John Björklund. Foto: Frövi judo
Även här gällde det att vinna minst en match för att avancera, och efter två övertygande vinster i grundomgången samt vinst i semifinalen stod han i final mot Mike Malmer från Västerås IK. Det blev en mycket jämn finalmatch där Mike till sist lyckades vinna på fasthållning.
Helgens mycket fina facit blev två silver, ett till Amanda Orrbo och ett till John Björklund.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Många drabbade av vattenläcka i Storå
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.