Rygg mot rygg i en klassisk duell nere vid sjön. Men bilden talar sitt tydliga språk, att det bara är en positiv laddning som smäller av mellan duellanterna Sara Lindlöf och Robert Raine när man en gång för alla reder ut ”Vilken är bäst: Hund eller häst?”
Ja, vilken är egentligen bäst? Frågan ställs och besvaras av duon Sara Lindlöf och Robert Raine som i början av december kommer att hålla föreläsningar i Lindesberg Arena för att reda ut begreppen. Sara, som till vardags driver sitt företag Lindesbergs Hundcenter, representerar hundfolket och Robert, som kallats ”mannen som kan tala med hästar”, står på hästägarnas sida i denna duell mellan två stora intresseområden. Man gör det dessutom för en mycket god sak. Intäkterna går oavkortat till Barncancerfonden.
-Tanken är att vi skall kunna ge folk lite nya vinklingar och intressant information om hundar och hästar. Det är ju två mycket populära ”husdjur” som har levt vid människans sida väldigt länge och från början fyllde särskilda syften, som i det moderna samhället många gånger glöms bort, förklarar Sara.
Hon påpekar dock att såväl hund som häst än idag arbetar åt människan på samma sätt som för tusentals år sedan. Det är dock inte lika vanligt längre då modern teknik har tagit över många av deras forna arbetsuppgifter. Både hund och häst har sedan urminnes tider använts som dragdjur, vilket fortfarande är brukligt på många håll i världen .
Föreläsningen arrangeras i Lindesberg Arena fredag 2 december kl. 19:00-21:00. Man kommer att hålla till i rummet som kallas ”Utsikten”, vilket ger utrymme för ca 70 deltagare.
Sara och Robert ger smakprov på intressant fakta:
Visste du att…
…det finns en hund i England som har lärt sig över 1000 ord? Hunden, som är av rasen Border Collie, heter ”Chaser”.
…hästmamman kan kalla in sitt föl i totalt mörker bara genom att höja sin hjärtfrekvens? Metoden fungerar på avstånd upp till 10 meter.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.