Rygg mot rygg i en klassisk duell nere vid sjön. Men bilden talar sitt tydliga språk, att det bara är en positiv laddning som smäller av mellan duellanterna Sara Lindlöf och Robert Raine när man en gång för alla reder ut ”Vilken är bäst: Hund eller häst?”
Ja, vilken är egentligen bäst? Frågan ställs och besvaras av duon Sara Lindlöf och Robert Raine som i början av december kommer att hålla föreläsningar i Lindesberg Arena för att reda ut begreppen. Sara, som till vardags driver sitt företag Lindesbergs Hundcenter, representerar hundfolket och Robert, som kallats ”mannen som kan tala med hästar”, står på hästägarnas sida i denna duell mellan två stora intresseområden. Man gör det dessutom för en mycket god sak. Intäkterna går oavkortat till Barncancerfonden.
-Tanken är att vi skall kunna ge folk lite nya vinklingar och intressant information om hundar och hästar. Det är ju två mycket populära ”husdjur” som har levt vid människans sida väldigt länge och från början fyllde särskilda syften, som i det moderna samhället många gånger glöms bort, förklarar Sara.
Hon påpekar dock att såväl hund som häst än idag arbetar åt människan på samma sätt som för tusentals år sedan. Det är dock inte lika vanligt längre då modern teknik har tagit över många av deras forna arbetsuppgifter. Både hund och häst har sedan urminnes tider använts som dragdjur, vilket fortfarande är brukligt på många håll i världen .
Föreläsningen arrangeras i Lindesberg Arena fredag 2 december kl. 19:00-21:00. Man kommer att hålla till i rummet som kallas ”Utsikten”, vilket ger utrymme för ca 70 deltagare.
Sara och Robert ger smakprov på intressant fakta:
Visste du att…
…det finns en hund i England som har lärt sig över 1000 ord? Hunden, som är av rasen Border Collie, heter ”Chaser”.
…hästmamman kan kalla in sitt föl i totalt mörker bara genom att höja sin hjärtfrekvens? Metoden fungerar på avstånd upp till 10 meter.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.