Rygg mot rygg i en klassisk duell nere vid sjön. Men bilden talar sitt tydliga språk, att det bara är en positiv laddning som smäller av mellan duellanterna Sara Lindlöf och Robert Raine när man en gång för alla reder ut ”Vilken är bäst: Hund eller häst?”
Ja, vilken är egentligen bäst? Frågan ställs och besvaras av duon Sara Lindlöf och Robert Raine som i början av december kommer att hålla föreläsningar i Lindesberg Arena för att reda ut begreppen. Sara, som till vardags driver sitt företag Lindesbergs Hundcenter, representerar hundfolket och Robert, som kallats ”mannen som kan tala med hästar”, står på hästägarnas sida i denna duell mellan två stora intresseområden. Man gör det dessutom för en mycket god sak. Intäkterna går oavkortat till Barncancerfonden.
-Tanken är att vi skall kunna ge folk lite nya vinklingar och intressant information om hundar och hästar. Det är ju två mycket populära ”husdjur” som har levt vid människans sida väldigt länge och från början fyllde särskilda syften, som i det moderna samhället många gånger glöms bort, förklarar Sara.
Hon påpekar dock att såväl hund som häst än idag arbetar åt människan på samma sätt som för tusentals år sedan. Det är dock inte lika vanligt längre då modern teknik har tagit över många av deras forna arbetsuppgifter. Både hund och häst har sedan urminnes tider använts som dragdjur, vilket fortfarande är brukligt på många håll i världen .
Föreläsningen arrangeras i Lindesberg Arena fredag 2 december kl. 19:00-21:00. Man kommer att hålla till i rummet som kallas ”Utsikten”, vilket ger utrymme för ca 70 deltagare.
Sara och Robert ger smakprov på intressant fakta:
Visste du att…
…det finns en hund i England som har lärt sig över 1000 ord? Hunden, som är av rasen Border Collie, heter ”Chaser”.
…hästmamman kan kalla in sitt föl i totalt mörker bara genom att höja sin hjärtfrekvens? Metoden fungerar på avstånd upp till 10 meter.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.