Rygg mot rygg i en klassisk duell nere vid sjön. Men bilden talar sitt tydliga språk, att det bara är en positiv laddning som smäller av mellan duellanterna Sara Lindlöf och Robert Raine när man en gång för alla reder ut ”Vilken är bäst: Hund eller häst?”
Ja, vilken är egentligen bäst? Frågan ställs och besvaras av duon Sara Lindlöf och Robert Raine som i början av december kommer att hålla föreläsningar i Lindesberg Arena för att reda ut begreppen. Sara, som till vardags driver sitt företag Lindesbergs Hundcenter, representerar hundfolket och Robert, som kallats ”mannen som kan tala med hästar”, står på hästägarnas sida i denna duell mellan två stora intresseområden. Man gör det dessutom för en mycket god sak. Intäkterna går oavkortat till Barncancerfonden.
-Tanken är att vi skall kunna ge folk lite nya vinklingar och intressant information om hundar och hästar. Det är ju två mycket populära ”husdjur” som har levt vid människans sida väldigt länge och från början fyllde särskilda syften, som i det moderna samhället många gånger glöms bort, förklarar Sara.
Hon påpekar dock att såväl hund som häst än idag arbetar åt människan på samma sätt som för tusentals år sedan. Det är dock inte lika vanligt längre då modern teknik har tagit över många av deras forna arbetsuppgifter. Både hund och häst har sedan urminnes tider använts som dragdjur, vilket fortfarande är brukligt på många håll i världen .
Föreläsningen arrangeras i Lindesberg Arena fredag 2 december kl. 19:00-21:00. Man kommer att hålla till i rummet som kallas ”Utsikten”, vilket ger utrymme för ca 70 deltagare.
Sara och Robert ger smakprov på intressant fakta:
Visste du att…
…det finns en hund i England som har lärt sig över 1000 ord? Hunden, som är av rasen Border Collie, heter ”Chaser”.
…hästmamman kan kalla in sitt föl i totalt mörker bara genom att höja sin hjärtfrekvens? Metoden fungerar på avstånd upp till 10 meter.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.