På lördag är det dags för 2024 års upplaga av traktorfesten Ullermuller. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Dukat för traktorfest i Ullersäter
På lördag är det dags för sommarens höjdpunkt i Ullersäter mellan Fellingsbro och Frövi – familjefesten Ullermuller. Denna mullrande fest har sedan 2013 blivit en kär tradition i byn tack vare Ullersäters bygdegårdsförening och lockar inte bara lantbrukare, utan också många barnfamiljer som söker sig ut till landet för att delta i festligheterna.
– Om vädret är på vår sida tror jag att vi kommer få en trevlig dag med många besökare, säger Mullergeneralen Christofer Kärrdahl.
Som vanligt är det lördagen efter midsommarhelgen som traktorfesten Ullermuller i Ullersäter går av stapeln. Det nalkas bland annat marknad i litet format med närproducerat och hemslöjd, musikunderhållning och självklart huvudattraktionen – traktorer av alla dess slag. Christofer Kärrdahl, som går under titeln ”Mullergeneral”, berättar att evenemanget numera även har ett inslag av veteranfordon.
Mullergeneral Christofer Kärrdahl. Foto: Privat
– Med åren har det blivit så att fler och fler kommer hit med veteranfordon, så vi har fixat en VIP-parkering för dessa. Man kan säga att det har blivit en improviserad bilutställning samtidigt, berättar Christofer.
Traktorklubbarna Svenska BM-klubben och Svenska Fergussonklubben Grålle finns på plats för att berätta mer om sina verksamheter och för de besökare som har problem med sina veterantraktorer finns Grålledoktorer på plats för att bistå med kloka råd.
– På lördag kan besökarna passa på att ställa kluriga frågor till Grålledoktorerna från Grålleklubben. Har man konstiga problem med sin traktor så kanske de kan hitta en lösning, tipsar Christofer.
Ett nytt inslag för i år är att man även får besök av föreningen Svenska Volvo PV-Klubben som fått upp ögonen för evenemanget och gör ett stopp på Ullermuller under sitt familjerally.
Även i år står husbandet Inge Vidars för trevlig bakgrundsmusik. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Ullermuller har utvecklats till ett populärt evenemang och har med tiden etablerat sig som en familjefest. Nu ser Christofer fram emot ännu en framgångsrik traktorfest till helgen.
– Jag tror att konceptet med en lokal profil lockar många, särskilt barnfamiljer som uppskattar att få komma ut på landet på det här sättet. Om vädret är på vår sida tror jag att vi kommer få en trevlig dag med många besökare, avslutar Christofer.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Rä...
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...