På lördag är det dags för 2024 års upplaga av traktorfesten Ullermuller. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Dukat för traktorfest i Ullersäter
På lördag är det dags för sommarens höjdpunkt i Ullersäter mellan Fellingsbro och Frövi – familjefesten Ullermuller. Denna mullrande fest har sedan 2013 blivit en kär tradition i byn tack vare Ullersäters bygdegårdsförening och lockar inte bara lantbrukare, utan också många barnfamiljer som söker sig ut till landet för att delta i festligheterna.
– Om vädret är på vår sida tror jag att vi kommer få en trevlig dag med många besökare, säger Mullergeneralen Christofer Kärrdahl.
Som vanligt är det lördagen efter midsommarhelgen som traktorfesten Ullermuller i Ullersäter går av stapeln. Det nalkas bland annat marknad i litet format med närproducerat och hemslöjd, musikunderhållning och självklart huvudattraktionen – traktorer av alla dess slag. Christofer Kärrdahl, som går under titeln ”Mullergeneral”, berättar att evenemanget numera även har ett inslag av veteranfordon.
Mullergeneral Christofer Kärrdahl. Foto: Privat
– Med åren har det blivit så att fler och fler kommer hit med veteranfordon, så vi har fixat en VIP-parkering för dessa. Man kan säga att det har blivit en improviserad bilutställning samtidigt, berättar Christofer.
Traktorklubbarna Svenska BM-klubben och Svenska Fergussonklubben Grålle finns på plats för att berätta mer om sina verksamheter och för de besökare som har problem med sina veterantraktorer finns Grålledoktorer på plats för att bistå med kloka råd.
– På lördag kan besökarna passa på att ställa kluriga frågor till Grålledoktorerna från Grålleklubben. Har man konstiga problem med sin traktor så kanske de kan hitta en lösning, tipsar Christofer.
Ett nytt inslag för i år är att man även får besök av föreningen Svenska Volvo PV-Klubben som fått upp ögonen för evenemanget och gör ett stopp på Ullermuller under sitt familjerally.
Även i år står husbandet Inge Vidars för trevlig bakgrundsmusik. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Ullermuller har utvecklats till ett populärt evenemang och har med tiden etablerat sig som en familjefest. Nu ser Christofer fram emot ännu en framgångsrik traktorfest till helgen.
– Jag tror att konceptet med en lokal profil lockar många, särskilt barnfamiljer som uppskattar att få komma ut på landet på det här sättet. Om vädret är på vår sida tror jag att vi kommer få en trevlig dag med många besökare, avslutar Christofer.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.