På lördag är det dags för 2024 års upplaga av traktorfesten Ullermuller. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Dukat för traktorfest i Ullersäter
På lördag är det dags för sommarens höjdpunkt i Ullersäter mellan Fellingsbro och Frövi – familjefesten Ullermuller. Denna mullrande fest har sedan 2013 blivit en kär tradition i byn tack vare Ullersäters bygdegårdsförening och lockar inte bara lantbrukare, utan också många barnfamiljer som söker sig ut till landet för att delta i festligheterna.
– Om vädret är på vår sida tror jag att vi kommer få en trevlig dag med många besökare, säger Mullergeneralen Christofer Kärrdahl.
Som vanligt är det lördagen efter midsommarhelgen som traktorfesten Ullermuller i Ullersäter går av stapeln. Det nalkas bland annat marknad i litet format med närproducerat och hemslöjd, musikunderhållning och självklart huvudattraktionen – traktorer av alla dess slag. Christofer Kärrdahl, som går under titeln ”Mullergeneral”, berättar att evenemanget numera även har ett inslag av veteranfordon.
Mullergeneral Christofer Kärrdahl. Foto: Privat
– Med åren har det blivit så att fler och fler kommer hit med veteranfordon, så vi har fixat en VIP-parkering för dessa. Man kan säga att det har blivit en improviserad bilutställning samtidigt, berättar Christofer.
Traktorklubbarna Svenska BM-klubben och Svenska Fergussonklubben Grålle finns på plats för att berätta mer om sina verksamheter och för de besökare som har problem med sina veterantraktorer finns Grålledoktorer på plats för att bistå med kloka råd.
– På lördag kan besökarna passa på att ställa kluriga frågor till Grålledoktorerna från Grålleklubben. Har man konstiga problem med sin traktor så kanske de kan hitta en lösning, tipsar Christofer.
Ett nytt inslag för i år är att man även får besök av föreningen Svenska Volvo PV-Klubben som fått upp ögonen för evenemanget och gör ett stopp på Ullermuller under sitt familjerally.
Även i år står husbandet Inge Vidars för trevlig bakgrundsmusik. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Ullermuller har utvecklats till ett populärt evenemang och har med tiden etablerat sig som en familjefest. Nu ser Christofer fram emot ännu en framgångsrik traktorfest till helgen.
– Jag tror att konceptet med en lokal profil lockar många, särskilt barnfamiljer som uppskattar att få komma ut på landet på det här sättet. Om vädret är på vår sida tror jag att vi kommer få en trevlig dag med många besökare, avslutar Christofer.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...