Duo ser till att det fortsätter att nappa i klassiskt fiskevatten
Lördag 29 maj är det fiskepremiär i det klassiska put and take-vattnet Smedsjön i Guldsmedshyttan. Premiär är det också för Håkan Einarsson och Ove Magnusson, som nu har tagit över arrendet efter föreningen Lindepirka, som laddat sjön med ädelfisk i hela 26 års tid.
– Vi tyckte att det vore synd om det här försvinner, därför valde vi att ta över nu när föreningen inte längre hade möjlighet att köra vidare, berättar Håkan Einarsson.
Drygt 2000 lösta fiskekort årligen bekräftar att Smedsjön efter alla år fortfarande är en uppskattad och lockande oas för många människor. Därför blev det också mycket angeläget för Håkan Einarsson och Ove Magnusson, att se till att Lindepirkas fina insatser under drygt två decennier inte går till spillo nu.
Håkan Einarsson. Arkivbild. Foto: Hans Andersson
Håkan, som till vardags är ett bekant ansikte i företaget Vasselhyttans Taxi & Buss, har åtagit sig uppgiften som privatperson tillsammans med vännen Ove Magnusson. Håkan menar att han själv inte är någon storfiskare, men att Smedsjön ändå är en plats han vurmar för.
– Nog har jag väl varit där och fiskat några gånger, men jag är ingen storfiskare direkt. Min son är dock mer för att fiska och besöker gärna Smedsjön. Man har ju hört under åren att det ofta pratas om Smedsjön, så man har ju förstått att det är en mycket omtyckt fiskesjö och vi tyckte att det vore synd om det här försvinner, säger Håkan Einarsson.
När det började pratas om att ädelfisket eventuellt inte skulle fortsätta, så reagerade Håkan och Ove med handling.
– När vi upptäckte att Lindepirka inte längre skulle ha hand om Smedsjön, så kontaktade vi ägaren Västerås Stift och lade en anbud på att arrendera sjön för att kunna driva det här vidare, berättar Einarsson.
Duon anbud blev också det vinnande.
– Nu vet jag inte om man fick några andra anbud, men vi vann i alla fall och nu har vi klart med allt inför premiären nu på lördag. Tidigare i veckan satte vi ut 150 kilo regnbåge.
Fiskekort till Smedsjön löses vid macken i Guldsmedshyttan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...