Duo ser till att det fortsätter att nappa i klassiskt fiskevatten
Lördag 29 maj är det fiskepremiär i det klassiska put and take-vattnet Smedsjön i Guldsmedshyttan. Premiär är det också för Håkan Einarsson och Ove Magnusson, som nu har tagit över arrendet efter föreningen Lindepirka, som laddat sjön med ädelfisk i hela 26 års tid.
– Vi tyckte att det vore synd om det här försvinner, därför valde vi att ta över nu när föreningen inte längre hade möjlighet att köra vidare, berättar Håkan Einarsson.
Drygt 2000 lösta fiskekort årligen bekräftar att Smedsjön efter alla år fortfarande är en uppskattad och lockande oas för många människor. Därför blev det också mycket angeläget för Håkan Einarsson och Ove Magnusson, att se till att Lindepirkas fina insatser under drygt två decennier inte går till spillo nu.
Håkan Einarsson. Arkivbild. Foto: Hans Andersson
Håkan, som till vardags är ett bekant ansikte i företaget Vasselhyttans Taxi & Buss, har åtagit sig uppgiften som privatperson tillsammans med vännen Ove Magnusson. Håkan menar att han själv inte är någon storfiskare, men att Smedsjön ändå är en plats han vurmar för.
– Nog har jag väl varit där och fiskat några gånger, men jag är ingen storfiskare direkt. Min son är dock mer för att fiska och besöker gärna Smedsjön. Man har ju hört under åren att det ofta pratas om Smedsjön, så man har ju förstått att det är en mycket omtyckt fiskesjö och vi tyckte att det vore synd om det här försvinner, säger Håkan Einarsson.
När det började pratas om att ädelfisket eventuellt inte skulle fortsätta, så reagerade Håkan och Ove med handling.
– När vi upptäckte att Lindepirka inte längre skulle ha hand om Smedsjön, så kontaktade vi ägaren Västerås Stift och lade en anbud på att arrendera sjön för att kunna driva det här vidare, berättar Einarsson.
Duon anbud blev också det vinnande.
– Nu vet jag inte om man fick några andra anbud, men vi vann i alla fall och nu har vi klart med allt inför premiären nu på lördag. Tidigare i veckan satte vi ut 150 kilo regnbåge.
Fiskekort till Smedsjön löses vid macken i Guldsmedshyttan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.