Duo ser till att det fortsätter att nappa i klassiskt fiskevatten
Lördag 29 maj är det fiskepremiär i det klassiska put and take-vattnet Smedsjön i Guldsmedshyttan. Premiär är det också för Håkan Einarsson och Ove Magnusson, som nu har tagit över arrendet efter föreningen Lindepirka, som laddat sjön med ädelfisk i hela 26 års tid.
– Vi tyckte att det vore synd om det här försvinner, därför valde vi att ta över nu när föreningen inte längre hade möjlighet att köra vidare, berättar Håkan Einarsson.
Drygt 2000 lösta fiskekort årligen bekräftar att Smedsjön efter alla år fortfarande är en uppskattad och lockande oas för många människor. Därför blev det också mycket angeläget för Håkan Einarsson och Ove Magnusson, att se till att Lindepirkas fina insatser under drygt två decennier inte går till spillo nu.
Håkan Einarsson. Arkivbild. Foto: Hans Andersson
Håkan, som till vardags är ett bekant ansikte i företaget Vasselhyttans Taxi & Buss, har åtagit sig uppgiften som privatperson tillsammans med vännen Ove Magnusson. Håkan menar att han själv inte är någon storfiskare, men att Smedsjön ändå är en plats han vurmar för.
– Nog har jag väl varit där och fiskat några gånger, men jag är ingen storfiskare direkt. Min son är dock mer för att fiska och besöker gärna Smedsjön. Man har ju hört under åren att det ofta pratas om Smedsjön, så man har ju förstått att det är en mycket omtyckt fiskesjö och vi tyckte att det vore synd om det här försvinner, säger Håkan Einarsson.
När det började pratas om att ädelfisket eventuellt inte skulle fortsätta, så reagerade Håkan och Ove med handling.
– När vi upptäckte att Lindepirka inte längre skulle ha hand om Smedsjön, så kontaktade vi ägaren Västerås Stift och lade en anbud på att arrendera sjön för att kunna driva det här vidare, berättar Einarsson.
Duon anbud blev också det vinnande.
– Nu vet jag inte om man fick några andra anbud, men vi vann i alla fall och nu har vi klart med allt inför premiären nu på lördag. Tidigare i veckan satte vi ut 150 kilo regnbåge.
Fiskekort till Smedsjön löses vid macken i Guldsmedshyttan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.