Duo ser till att det fortsätter att nappa i klassiskt fiskevatten
Lördag 29 maj är det fiskepremiär i det klassiska put and take-vattnet Smedsjön i Guldsmedshyttan. Premiär är det också för Håkan Einarsson och Ove Magnusson, som nu har tagit över arrendet efter föreningen Lindepirka, som laddat sjön med ädelfisk i hela 26 års tid.
– Vi tyckte att det vore synd om det här försvinner, därför valde vi att ta över nu när föreningen inte längre hade möjlighet att köra vidare, berättar Håkan Einarsson.
Drygt 2000 lösta fiskekort årligen bekräftar att Smedsjön efter alla år fortfarande är en uppskattad och lockande oas för många människor. Därför blev det också mycket angeläget för Håkan Einarsson och Ove Magnusson, att se till att Lindepirkas fina insatser under drygt två decennier inte går till spillo nu.
Håkan Einarsson. Arkivbild. Foto: Hans Andersson
Håkan, som till vardags är ett bekant ansikte i företaget Vasselhyttans Taxi & Buss, har åtagit sig uppgiften som privatperson tillsammans med vännen Ove Magnusson. Håkan menar att han själv inte är någon storfiskare, men att Smedsjön ändå är en plats han vurmar för.
– Nog har jag väl varit där och fiskat några gånger, men jag är ingen storfiskare direkt. Min son är dock mer för att fiska och besöker gärna Smedsjön. Man har ju hört under åren att det ofta pratas om Smedsjön, så man har ju förstått att det är en mycket omtyckt fiskesjö och vi tyckte att det vore synd om det här försvinner, säger Håkan Einarsson.
När det började pratas om att ädelfisket eventuellt inte skulle fortsätta, så reagerade Håkan och Ove med handling.
– När vi upptäckte att Lindepirka inte längre skulle ha hand om Smedsjön, så kontaktade vi ägaren Västerås Stift och lade en anbud på att arrendera sjön för att kunna driva det här vidare, berättar Einarsson.
Duon anbud blev också det vinnande.
– Nu vet jag inte om man fick några andra anbud, men vi vann i alla fall och nu har vi klart med allt inför premiären nu på lördag. Tidigare i veckan satte vi ut 150 kilo regnbåge.
Fiskekort till Smedsjön löses vid macken i Guldsmedshyttan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...