Antalet anmälningar om våld i nära relationer, brott mot barn och våldtäkter har ökat under de månader som coronapandemin pågått, något som framkommer i den färska lägesbild som Länsstyrelsen skickat till regeringen.
De dystra siffrorna i brottsstatistiken visar att under tidsperioden januari-juli 2020 ökade antalet anmälningar om våldtäkter med 28 procent i Örebro län, och brott mot barn har ökat med 6 procent under samma period.
Under samma halvårsperiod gjordes 388 anmälningar om våld i parrelationer, vilket är ungefär 64 anmälningar per månad. Polisen har dock sedan förra året ändrat rubriceringarna i sin anmälningsstatistik, varför det inte finns några jämförelsetal mot tidigare år i dessa fall.
– Det är naturligtvis allvarliga i siffror i brottsstatistiken. Men det är för tidigt att dra slutsatser om att det finns ett samband med coronapandemin. Ökat antal anmälningar kan också vara att anmälningsbenägenheten för brottsutsatta ökat, vilket är positivt. Varje anmälan kan rädda liv, säger landshövding Maria Larsson i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.