I sommar arrangeras en jättefest mitt i stan – en stadsfest som skall vara under 12 timmar eller mer. Redan på förmiddagen börjar musiken flöda och partyt slutar inte förrän två på natten.-Vi började prata om det här redan förra året. Linde är ju en bra stad men det händer inte så mycket på sommaren och det ville vi ändra på, förklarar Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi.
Lördag 3 juli stängs Kristinavägen för trafik i kvarteret. Hela Järnvägsparken förvandlas till en enda stor festplats där endast artisterna får rätt att ”köra” för fullt. Arrangörerna Vasselhyttans Taxi och Guldsmedshyttans Folkets hus-förening fick nyligen grönt ljus att sjösätta festkonceptet som förväntas bli något i hästväg.
-Lindesbergs kommun har varit mycket tillmötesgående, vi är oerhört tacksamma för det här, säger Håkan Einarsson.
Stadsfesten blir en riktig heldagsfest som drar igång omkring lunchtid och stänger först ett par timmar efter midnatt. Bland det första som drar igång på dagen, är en tävling som Studiefrämjandets Christer Pilblad kommer att sköta. En byrocktävling.
-Det kommer att bli en musiktävling mellan musikgrupper från olika byar, orter eller stadsdelar / bostadsområden. Till exempel kan Stråssa ställa upp i tävlingen precis som Hagaberg eller Stadsskogen på samma vis. Banden representerar sin egen by eller stadsdel och vinnaren kommer att få uppträda inför en större publik senare på kvällen. En kul grej, tycker vi, säger Håkan.
Senare på kvällen kommer såväl musikunderhållning och dans att bli det centrala på festen. Kvällens huvudnummer är ett framträdande med artisten Eva Eastwood. Dansen står Karlstadsgänget ”Sandins Orkester” för.
-Men det kommer även att bli trubadurer som uppträder, vi har dock inte helt färdigt med vilka det blir. Det finns lite olika att välja mellan. Under hela kvällen blir det naturligtvis också mat- och dryckservering på festområdet, avslutar Håkan.
Med största sannolikhet kommer fler inslag att presenteras innan det rumlar igång i parken. Med anledning av att man ännu inte har förankrat alla dessa idéer, så väljer man just nu att säga: ”vi har lite mer på gång”.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.