I sommar arrangeras en jättefest mitt i stan – en stadsfest som skall vara under 12 timmar eller mer. Redan på förmiddagen börjar musiken flöda och partyt slutar inte förrän två på natten.-Vi började prata om det här redan förra året. Linde är ju en bra stad men det händer inte så mycket på sommaren och det ville vi ändra på, förklarar Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi.
Lördag 3 juli stängs Kristinavägen för trafik i kvarteret. Hela Järnvägsparken förvandlas till en enda stor festplats där endast artisterna får rätt att ”köra” för fullt. Arrangörerna Vasselhyttans Taxi och Guldsmedshyttans Folkets hus-förening fick nyligen grönt ljus att sjösätta festkonceptet som förväntas bli något i hästväg.
-Lindesbergs kommun har varit mycket tillmötesgående, vi är oerhört tacksamma för det här, säger Håkan Einarsson.
Stadsfesten blir en riktig heldagsfest som drar igång omkring lunchtid och stänger först ett par timmar efter midnatt. Bland det första som drar igång på dagen, är en tävling som Studiefrämjandets Christer Pilblad kommer att sköta. En byrocktävling.
-Det kommer att bli en musiktävling mellan musikgrupper från olika byar, orter eller stadsdelar / bostadsområden. Till exempel kan Stråssa ställa upp i tävlingen precis som Hagaberg eller Stadsskogen på samma vis. Banden representerar sin egen by eller stadsdel och vinnaren kommer att få uppträda inför en större publik senare på kvällen. En kul grej, tycker vi, säger Håkan.
Senare på kvällen kommer såväl musikunderhållning och dans att bli det centrala på festen. Kvällens huvudnummer är ett framträdande med artisten Eva Eastwood. Dansen står Karlstadsgänget ”Sandins Orkester” för.
-Men det kommer även att bli trubadurer som uppträder, vi har dock inte helt färdigt med vilka det blir. Det finns lite olika att välja mellan. Under hela kvällen blir det naturligtvis också mat- och dryckservering på festområdet, avslutar Håkan.
Med största sannolikhet kommer fler inslag att presenteras innan det rumlar igång i parken. Med anledning av att man ännu inte har förankrat alla dessa idéer, så väljer man just nu att säga: ”vi har lite mer på gång”.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.