I sommar arrangeras en jättefest mitt i stan – en stadsfest som skall vara under 12 timmar eller mer. Redan på förmiddagen börjar musiken flöda och partyt slutar inte förrän två på natten.-Vi började prata om det här redan förra året. Linde är ju en bra stad men det händer inte så mycket på sommaren och det ville vi ändra på, förklarar Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi.
Lördag 3 juli stängs Kristinavägen för trafik i kvarteret. Hela Järnvägsparken förvandlas till en enda stor festplats där endast artisterna får rätt att ”köra” för fullt. Arrangörerna Vasselhyttans Taxi och Guldsmedshyttans Folkets hus-förening fick nyligen grönt ljus att sjösätta festkonceptet som förväntas bli något i hästväg.
-Lindesbergs kommun har varit mycket tillmötesgående, vi är oerhört tacksamma för det här, säger Håkan Einarsson.
Stadsfesten blir en riktig heldagsfest som drar igång omkring lunchtid och stänger först ett par timmar efter midnatt. Bland det första som drar igång på dagen, är en tävling som Studiefrämjandets Christer Pilblad kommer att sköta. En byrocktävling.
-Det kommer att bli en musiktävling mellan musikgrupper från olika byar, orter eller stadsdelar / bostadsområden. Till exempel kan Stråssa ställa upp i tävlingen precis som Hagaberg eller Stadsskogen på samma vis. Banden representerar sin egen by eller stadsdel och vinnaren kommer att få uppträda inför en större publik senare på kvällen. En kul grej, tycker vi, säger Håkan.
Senare på kvällen kommer såväl musikunderhållning och dans att bli det centrala på festen. Kvällens huvudnummer är ett framträdande med artisten Eva Eastwood. Dansen står Karlstadsgänget ”Sandins Orkester” för.
-Men det kommer även att bli trubadurer som uppträder, vi har dock inte helt färdigt med vilka det blir. Det finns lite olika att välja mellan. Under hela kvällen blir det naturligtvis också mat- och dryckservering på festområdet, avslutar Håkan.
Med största sannolikhet kommer fler inslag att presenteras innan det rumlar igång i parken. Med anledning av att man ännu inte har förankrat alla dessa idéer, så väljer man just nu att säga: ”vi har lite mer på gång”.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.