I sommar arrangeras en jättefest mitt i stan – en stadsfest som skall vara under 12 timmar eller mer. Redan på förmiddagen börjar musiken flöda och partyt slutar inte förrän två på natten.-Vi började prata om det här redan förra året. Linde är ju en bra stad men det händer inte så mycket på sommaren och det ville vi ändra på, förklarar Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi.
Lördag 3 juli stängs Kristinavägen för trafik i kvarteret. Hela Järnvägsparken förvandlas till en enda stor festplats där endast artisterna får rätt att ”köra” för fullt. Arrangörerna Vasselhyttans Taxi och Guldsmedshyttans Folkets hus-förening fick nyligen grönt ljus att sjösätta festkonceptet som förväntas bli något i hästväg.
-Lindesbergs kommun har varit mycket tillmötesgående, vi är oerhört tacksamma för det här, säger Håkan Einarsson.
Stadsfesten blir en riktig heldagsfest som drar igång omkring lunchtid och stänger först ett par timmar efter midnatt. Bland det första som drar igång på dagen, är en tävling som Studiefrämjandets Christer Pilblad kommer att sköta. En byrocktävling.
-Det kommer att bli en musiktävling mellan musikgrupper från olika byar, orter eller stadsdelar / bostadsområden. Till exempel kan Stråssa ställa upp i tävlingen precis som Hagaberg eller Stadsskogen på samma vis. Banden representerar sin egen by eller stadsdel och vinnaren kommer att få uppträda inför en större publik senare på kvällen. En kul grej, tycker vi, säger Håkan.
Senare på kvällen kommer såväl musikunderhållning och dans att bli det centrala på festen. Kvällens huvudnummer är ett framträdande med artisten Eva Eastwood. Dansen står Karlstadsgänget ”Sandins Orkester” för.
-Men det kommer även att bli trubadurer som uppträder, vi har dock inte helt färdigt med vilka det blir. Det finns lite olika att välja mellan. Under hela kvällen blir det naturligtvis också mat- och dryckservering på festområdet, avslutar Håkan.
Med största sannolikhet kommer fler inslag att presenteras innan det rumlar igång i parken. Med anledning av att man ännu inte har förankrat alla dessa idéer, så väljer man just nu att säga: ”vi har lite mer på gång”.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.