I sommar arrangeras en jättefest mitt i stan – en stadsfest som skall vara under 12 timmar eller mer. Redan på förmiddagen börjar musiken flöda och partyt slutar inte förrän två på natten.-Vi började prata om det här redan förra året. Linde är ju en bra stad men det händer inte så mycket på sommaren och det ville vi ändra på, förklarar Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi.
Lördag 3 juli stängs Kristinavägen för trafik i kvarteret. Hela Järnvägsparken förvandlas till en enda stor festplats där endast artisterna får rätt att ”köra” för fullt. Arrangörerna Vasselhyttans Taxi och Guldsmedshyttans Folkets hus-förening fick nyligen grönt ljus att sjösätta festkonceptet som förväntas bli något i hästväg.
-Lindesbergs kommun har varit mycket tillmötesgående, vi är oerhört tacksamma för det här, säger Håkan Einarsson.
Stadsfesten blir en riktig heldagsfest som drar igång omkring lunchtid och stänger först ett par timmar efter midnatt. Bland det första som drar igång på dagen, är en tävling som Studiefrämjandets Christer Pilblad kommer att sköta. En byrocktävling.
-Det kommer att bli en musiktävling mellan musikgrupper från olika byar, orter eller stadsdelar / bostadsområden. Till exempel kan Stråssa ställa upp i tävlingen precis som Hagaberg eller Stadsskogen på samma vis. Banden representerar sin egen by eller stadsdel och vinnaren kommer att få uppträda inför en större publik senare på kvällen. En kul grej, tycker vi, säger Håkan.
Senare på kvällen kommer såväl musikunderhållning och dans att bli det centrala på festen. Kvällens huvudnummer är ett framträdande med artisten Eva Eastwood. Dansen står Karlstadsgänget ”Sandins Orkester” för.
-Men det kommer även att bli trubadurer som uppträder, vi har dock inte helt färdigt med vilka det blir. Det finns lite olika att välja mellan. Under hela kvällen blir det naturligtvis också mat- och dryckservering på festområdet, avslutar Håkan.
Med största sannolikhet kommer fler inslag att presenteras innan det rumlar igång i parken. Med anledning av att man ännu inte har förankrat alla dessa idéer, så väljer man just nu att säga: ”vi har lite mer på gång”.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!