Byggföretaget EBAB har ökat såväl omsättning som personalstyrka under de senaste åren. Denna ökning har skett i sådan omfattning – och under så pass kort tid – att företaget nu har fått Dagens Industris fina utmärkelse ”gasellföretag”.
Dagens Industri utser årligen landets snabbast växande företag – de så kallade gasellföretagen. Att uppnå denna status måste ett företag uppfylla en rad mycket hårda kriterier som t ex att under en treårsperiod kontinuerligt öka sin omsättning – och dessutom att under samma period ha fördubblat omsättningen.
I Lindesbergs kommun har inte mindre än två företag fått denna utmärkelse i år – byggföretaget EBAB i Lindesberg och Bifab i Fellingsbro.
Bengt-Erik Persson, EBAB, förklarar den starka framgången som ett resultat av hårt arbete och en duktig personal som alla drar åt samma håll.
-Vi satte redan 1995 upp ett mål för företaget, och utan den personal vi rekryterat under åren hade det varit omöjligt. Personalen är jätteviktig om man skall lyckas fullt ut, kommenterar Bengt-Erik.
Målet Bengt-Erik pratar om är att driva ett byggföretag vars inriktning är privatpersoner i första hand.
-Man måste ha en nisch och för vår del har det alltid varit privatkunder, även om vi naturligtvis gör mycket åt kommunala bolag och andra fastighetsägare också, förklarar han.
EBAB bildades 1995 med en personalstyrka på fyra man. Redan första året fick de ett större byggkontrakt och rekryterade därför ytterligare tre man till firman.
-Från början var det tänkt att vi skulle hålla oss på fyra man, men när vi fick jobbet med ombyggnaden på Lindeskolan -95 så insåg vi att det krävdes fler mannar för att hinna med, berättar Bengt-Erik.
Fram till dags datum har EBAB fortsatt i samma led och har idag 26 anställda samt en omsättning på 33 miljoner kronor.
Och trots att man under de senaste åren har fått några av stadens största byggprojekt, så är det fortfarande privatmarknaden som är företagets huvudinriktning och viktigaste kundkrets.
Vad innebär utmärkelsen för er?
-För vår del är det här väldigt stort. Det är också ett bevis på att vi har jobbat på rätt sätt, att vår målsättning också gav resultat. Det känns naturligtvis väldigt roligt, avslutar Bengt-Erik Persson.
Gasellkriterier
• har offentliggjort minst fyra årsredovisningar.
• har en omsättning som överstiger 10 Mkr.
• har minst tio anställda.
• har de senaste tre åren kontinuerligt ökat omsättningen.
• har under samma period minst fördubblat sin omsättning.
• har ett samlat rörelseresultat för de fyra räkenskapsåren som är positivt.
• har i allt väsentligt vuxit organiskt, inte genom förvärv eller fusioner.
• har sunda finanser.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.