Byggföretaget EBAB har ökat såväl omsättning som personalstyrka under de senaste åren. Denna ökning har skett i sådan omfattning – och under så pass kort tid – att företaget nu har fått Dagens Industris fina utmärkelse ”gasellföretag”.
Dagens Industri utser årligen landets snabbast växande företag – de så kallade gasellföretagen. Att uppnå denna status måste ett företag uppfylla en rad mycket hårda kriterier som t ex att under en treårsperiod kontinuerligt öka sin omsättning – och dessutom att under samma period ha fördubblat omsättningen.
I Lindesbergs kommun har inte mindre än två företag fått denna utmärkelse i år – byggföretaget EBAB i Lindesberg och Bifab i Fellingsbro.
Bengt-Erik Persson, EBAB, förklarar den starka framgången som ett resultat av hårt arbete och en duktig personal som alla drar åt samma håll.
-Vi satte redan 1995 upp ett mål för företaget, och utan den personal vi rekryterat under åren hade det varit omöjligt. Personalen är jätteviktig om man skall lyckas fullt ut, kommenterar Bengt-Erik.
Målet Bengt-Erik pratar om är att driva ett byggföretag vars inriktning är privatpersoner i första hand.
-Man måste ha en nisch och för vår del har det alltid varit privatkunder, även om vi naturligtvis gör mycket åt kommunala bolag och andra fastighetsägare också, förklarar han.
EBAB bildades 1995 med en personalstyrka på fyra man. Redan första året fick de ett större byggkontrakt och rekryterade därför ytterligare tre man till firman.
-Från början var det tänkt att vi skulle hålla oss på fyra man, men när vi fick jobbet med ombyggnaden på Lindeskolan -95 så insåg vi att det krävdes fler mannar för att hinna med, berättar Bengt-Erik.
Fram till dags datum har EBAB fortsatt i samma led och har idag 26 anställda samt en omsättning på 33 miljoner kronor.
Och trots att man under de senaste åren har fått några av stadens största byggprojekt, så är det fortfarande privatmarknaden som är företagets huvudinriktning och viktigaste kundkrets.
Vad innebär utmärkelsen för er?
-För vår del är det här väldigt stort. Det är också ett bevis på att vi har jobbat på rätt sätt, att vår målsättning också gav resultat. Det känns naturligtvis väldigt roligt, avslutar Bengt-Erik Persson.
Gasellkriterier
• har offentliggjort minst fyra årsredovisningar.
• har en omsättning som överstiger 10 Mkr.
• har minst tio anställda.
• har de senaste tre åren kontinuerligt ökat omsättningen.
• har under samma period minst fördubblat sin omsättning.
• har ett samlat rörelseresultat för de fyra räkenskapsåren som är positivt.
• har i allt väsentligt vuxit organiskt, inte genom förvärv eller fusioner.
• har sunda finanser.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.