Byggföretaget EBAB har ökat såväl omsättning som personalstyrka under de senaste åren. Denna ökning har skett i sådan omfattning – och under så pass kort tid – att företaget nu har fått Dagens Industris fina utmärkelse ”gasellföretag”.
Dagens Industri utser årligen landets snabbast växande företag – de så kallade gasellföretagen. Att uppnå denna status måste ett företag uppfylla en rad mycket hårda kriterier som t ex att under en treårsperiod kontinuerligt öka sin omsättning – och dessutom att under samma period ha fördubblat omsättningen.
I Lindesbergs kommun har inte mindre än två företag fått denna utmärkelse i år – byggföretaget EBAB i Lindesberg och Bifab i Fellingsbro.
Bengt-Erik Persson, EBAB, förklarar den starka framgången som ett resultat av hårt arbete och en duktig personal som alla drar åt samma håll.
-Vi satte redan 1995 upp ett mål för företaget, och utan den personal vi rekryterat under åren hade det varit omöjligt. Personalen är jätteviktig om man skall lyckas fullt ut, kommenterar Bengt-Erik.
Målet Bengt-Erik pratar om är att driva ett byggföretag vars inriktning är privatpersoner i första hand.
-Man måste ha en nisch och för vår del har det alltid varit privatkunder, även om vi naturligtvis gör mycket åt kommunala bolag och andra fastighetsägare också, förklarar han.
EBAB bildades 1995 med en personalstyrka på fyra man. Redan första året fick de ett större byggkontrakt och rekryterade därför ytterligare tre man till firman.
-Från början var det tänkt att vi skulle hålla oss på fyra man, men när vi fick jobbet med ombyggnaden på Lindeskolan -95 så insåg vi att det krävdes fler mannar för att hinna med, berättar Bengt-Erik.
Fram till dags datum har EBAB fortsatt i samma led och har idag 26 anställda samt en omsättning på 33 miljoner kronor.
Och trots att man under de senaste åren har fått några av stadens största byggprojekt, så är det fortfarande privatmarknaden som är företagets huvudinriktning och viktigaste kundkrets.
Vad innebär utmärkelsen för er?
-För vår del är det här väldigt stort. Det är också ett bevis på att vi har jobbat på rätt sätt, att vår målsättning också gav resultat. Det känns naturligtvis väldigt roligt, avslutar Bengt-Erik Persson.
Gasellkriterier
• har offentliggjort minst fyra årsredovisningar.
• har en omsättning som överstiger 10 Mkr.
• har minst tio anställda.
• har de senaste tre åren kontinuerligt ökat omsättningen.
• har under samma period minst fördubblat sin omsättning.
• har ett samlat rörelseresultat för de fyra räkenskapsåren som är positivt.
• har i allt väsentligt vuxit organiskt, inte genom förvärv eller fusioner.
• har sunda finanser.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.