För drygt en vecka sedan skadades en 13-årig flicka allvarligt när hon blev påkörd av en bil i höjd med Munkaboda mellan Vedevåg och Frövi. Nu vänder sig boende i området till Trafikverket och vill se åtgärder för en säkrare trafikmiljö på den aktuella sträckan.
Höga hastigheter och ont om utrymme för oskyddade trafikanter präglar den aktuella sträckan av länsväg 249, markerar vägsamfällighetsföreningen i Munkaboda i en skrivelse till Trafikverket, som samtidigt menar att åtgärder måste vidtas för att förhindra fler olyckor. Enligt uppgift har föreningen tidigare gjort ett liknande försök, att upplysa myndigheten om farorna och efterfrågat åtgärder, utan framgång.
Efter den allvarliga olyckan i förra veckan, då en 13-årig flicka ådrog sig otäcka skador efter att ha blivit påkörd av en personbil, hoppas man att Trafikverket nu är mer tillmötesgående i frågan än tidigare.
”Jag har informerats utav vägföreningen som jag nu sitter kassör i att dem har tidigare försökt få er att sänka farten eller sätta upp kameror på denna väg utan framgång men nu är det dags!
Vi har då upplyst om farorna att denna sträckan har blivit någon form av motorväg och det är ständig stress när man skall ut från munkaboda eller in på vägen då bilarna bakom nosar en i baken och har planerat köra om när man sedan skall svänga vänster och det är omöjligt av avståndsbedöma bilarna i motgående riktning då de antingen ligger i 80 eller 160!
Och nu har en grej som absolut inte får hända hänt, ett barn som skulle hem har blivit påkört”, står att läsa i skrivelsen.
Vidare lyfter föreningen fram förslag på åtgärder. Utöver vägkameror föreslås bland annat att en kortare gång- och cykelväg ordnas för att oskyddade trafikanter på ett säkert sätt kan ta sig till och från busshållplatsen på tryggt avstånd från trafiken på länsvägen.
”Munkaboda är klassat som fritidshusområde men det är närmare 25% som bor där permanent, där bland annat jag och andra har barn som skall ta sig till och från skolan och som det är nu finns det inga alternativa vägar förutom att de måste ge sig ut på stora vägen för att tex komma till busshållplatsen vilket i mitt tycke i livsfarligt där då folk kör som dårar på den vägen!” skriver föreningen.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.