För drygt en vecka sedan skadades en 13-årig flicka allvarligt när hon blev påkörd av en bil i höjd med Munkaboda mellan Vedevåg och Frövi. Nu vänder sig boende i området till Trafikverket och vill se åtgärder för en säkrare trafikmiljö på den aktuella sträckan.
Höga hastigheter och ont om utrymme för oskyddade trafikanter präglar den aktuella sträckan av länsväg 249, markerar vägsamfällighetsföreningen i Munkaboda i en skrivelse till Trafikverket, som samtidigt menar att åtgärder måste vidtas för att förhindra fler olyckor. Enligt uppgift har föreningen tidigare gjort ett liknande försök, att upplysa myndigheten om farorna och efterfrågat åtgärder, utan framgång.
Efter den allvarliga olyckan i förra veckan, då en 13-årig flicka ådrog sig otäcka skador efter att ha blivit påkörd av en personbil, hoppas man att Trafikverket nu är mer tillmötesgående i frågan än tidigare.
”Jag har informerats utav vägföreningen som jag nu sitter kassör i att dem har tidigare försökt få er att sänka farten eller sätta upp kameror på denna väg utan framgång men nu är det dags!
Vi har då upplyst om farorna att denna sträckan har blivit någon form av motorväg och det är ständig stress när man skall ut från munkaboda eller in på vägen då bilarna bakom nosar en i baken och har planerat köra om när man sedan skall svänga vänster och det är omöjligt av avståndsbedöma bilarna i motgående riktning då de antingen ligger i 80 eller 160!
Och nu har en grej som absolut inte får hända hänt, ett barn som skulle hem har blivit påkört”, står att läsa i skrivelsen.
Vidare lyfter föreningen fram förslag på åtgärder. Utöver vägkameror föreslås bland annat att en kortare gång- och cykelväg ordnas för att oskyddade trafikanter på ett säkert sätt kan ta sig till och från busshållplatsen på tryggt avstånd från trafiken på länsvägen.
”Munkaboda är klassat som fritidshusområde men det är närmare 25% som bor där permanent, där bland annat jag och andra har barn som skall ta sig till och från skolan och som det är nu finns det inga alternativa vägar förutom att de måste ge sig ut på stora vägen för att tex komma till busshållplatsen vilket i mitt tycke i livsfarligt där då folk kör som dårar på den vägen!” skriver föreningen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.