Förra veckan kunde LindeNytt rapportera att en lärare vid en högstadieskola i Lindesbergs kommun blivit anmäld till Skolinspektionen efter att en elev vid ett flertal tillfällen uppfattat mannens agerande som kränkande.
Det som från början var en anmälan, har nu utökats till två – varav den ena riktas mot Lindesbergs Kommun.
Den ursprungliga anmälan mot högstadieläraren delades efter samråd med Diskrimineringsombudsmannen (DO) upp i två separata anmälningar, eftersom det fanns delar som föll under Diskrimineringslagen.
– Det fanns delar i anmälan som inte föll inom Skolinspektionens tillsynsansvar, så den biten har vi nu sänt över till DO. Vår uppgift är att utreda läraren, som enligt anmälan har agerat olämpligt mot sin elev.
En förutsättning för att Skolinspektionen ska kunna göra en utredning av en lärares lämplighet, är att läraren har en lärarlegitimation. Vi kommer därför att börja med att undersöka om läraren i fråga har legitimation innan vi kan ta nästa steg, så det är där vi står just nu, berättar Hanna Kindén vid Skolinspektionen.
Den anmälan som nu hamnat på Diskrimineringsombudsmannens bord avser utbildningsanordnaren, dvs den som har det yttersta ansvaret.
– I det här fallet är det kommunen som är utbildningsanordnaren, eftersom det är en kommunal skola, förklarar Clas Lundstedt, pressansvarig vid DO.
I Diskrimineringslagen står bl a att läsa:
”Diskrimineringslagen anger utbildningsanordnarens skyldigheter om denne får kännedom om att ett barn eller en elev anser sig ha blivit utsatt för trakasserier eller sexuella trakasserier.”
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.