Förra veckan kunde LindeNytt rapportera att en lärare vid en högstadieskola i Lindesbergs kommun blivit anmäld till Skolinspektionen efter att en elev vid ett flertal tillfällen uppfattat mannens agerande som kränkande.
Det som från början var en anmälan, har nu utökats till två – varav den ena riktas mot Lindesbergs Kommun.
Den ursprungliga anmälan mot högstadieläraren delades efter samråd med Diskrimineringsombudsmannen (DO) upp i två separata anmälningar, eftersom det fanns delar som föll under Diskrimineringslagen.
– Det fanns delar i anmälan som inte föll inom Skolinspektionens tillsynsansvar, så den biten har vi nu sänt över till DO. Vår uppgift är att utreda läraren, som enligt anmälan har agerat olämpligt mot sin elev.
En förutsättning för att Skolinspektionen ska kunna göra en utredning av en lärares lämplighet, är att läraren har en lärarlegitimation. Vi kommer därför att börja med att undersöka om läraren i fråga har legitimation innan vi kan ta nästa steg, så det är där vi står just nu, berättar Hanna Kindén vid Skolinspektionen.
Den anmälan som nu hamnat på Diskrimineringsombudsmannens bord avser utbildningsanordnaren, dvs den som har det yttersta ansvaret.
– I det här fallet är det kommunen som är utbildningsanordnaren, eftersom det är en kommunal skola, förklarar Clas Lundstedt, pressansvarig vid DO.
I Diskrimineringslagen står bl a att läsa:
”Diskrimineringslagen anger utbildningsanordnarens skyldigheter om denne får kännedom om att ett barn eller en elev anser sig ha blivit utsatt för trakasserier eller sexuella trakasserier.”
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.