På lördag kommer Lions Club Lindesberg väcka nytt liv i deras köp- och säljtillställning ”Cykelbytardagen”, som har varit slumrande under pandemiåren. I samband med detta är det också premiär för en helt ny plats där cyklar skall köpas och säljas i befintligt skick.
– Det är både spännande och lite nervöst, att vi nu arrangerar det här på en helt ny plats, men jag tror nog att det kommer att bli riktigt bra, säger Arne Andersson, Lions.
Den nya platsen är Charlottenlunds Handelsområde. Tidigare har Lions hållit till vid Nya Snickerifabriken bredvid Lidl, en plats som inte varit helt optimal på grund av det begränsade utrymmet.
– Vi vill prova lite nytt, säger Arne Andersson och berättar att man även inleder ett samarbete med sportbutiken Team Sportia.
– Vi har fått tillåtelse att stå utanför deras butik och får dessutom låna deras tält som finns där. Det är mycket uppskattat, att de ställer upp för oss så här för oss och den goda sak som Cykelbytardagen innebär för behövande, säger Arne.
Lions Club Lindesberg har alltid använt intäkterna från denna dag till olika välgörande ändamål. Den linjen fortsätter man hålla – men man blickar nu långt utanför kommungränsen för att finna människor man vill hjälpa. Pengarna kommer nämligen oavkortat att gå till behövande i Ukraina.
– Där känner vi att pengarna gör mest nytta just nu, påpekar Arne Andersson.
Cykelbytardagen är öppen för alla som vill sälja eller köpa en cykel. Lions har dock valt att sätta en gräns för vad man kan ta emot och sälja åt ägaren.
– Vi tar bara emot cyklar som är fungerande och hela, vi har ju ingen möjlighet att reparera cyklarna före försäljningen. Om de sedan är till åren och färgen har lossnat, sådant är inget hinder. Så länge cykeln går att cykla på så är det av intresse för oss, förklarar Arne.
Cykelbytardagen
Lördag 14 maj utanför Team Sportia i Lindesberg.
Inlämning av cyklar mellan kl. 9-11.
Försäljning mellan kl. 11-13.
30% av försäljningen går till Lions Hjälpverksamhet.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.