Han beskrevs som mannen med världens största armhåla, som fick Gina Dirawi att känna sig som planetens tryggaste kvinna. En armhåla som ryktades ha huserat både Edward Snowden och en blå Opel Kadett under sina år. Men tyvärr fick varken Chris eller hans trygga armhåla lika fina ord från juryn under kvällen.
Det var en helt ny sida vi fick se av Chris Kläfford under fredagsfinalen, inte bara utseendemässigt utan även sångmässigt.
I en glittrande kavaj anammade han onekligen veckans tema som var ”Klassiska Hits”, eller ”Storbandstema” som det kallats under tidigare Idolår.
Trots att publiken fullkomligt älskade hans framträdande och tolkningen av Frank Sinatras ”Fly me to the moon”, så var juryn väldigt svårflörtade.
Nikki var minst sagt mycket upprörd, och kallade hela framträdandet pinsamt, och undrade hur det kunde bli så fel.
Även Anders Bagge var inne på samma spår och tyckte att det kändes mer som en inrikesresa med en torr macka än en resa till månen.
Den hårda kritiken fick känslorna att svalla i Chris supportergrupp på Facebook, där man sedan intensivt peppade varandra att rösta på Lindesbergsidolen.
”Haha! Vilket sanslöst svammel! Chris armhåla rockar fett! Så är det bara!” skrev en medlem, följt av ”Tror Nikki behöver landa i Chris trygga ”armhåla” en stund…ge kvinnan kärlek för guds skull!” av en annan.
Sedan följde en enormt spänd väntan på utgången av kvällens röstning, skulle Idolresan ta slut för Chris Kläfford redan nu?
Svaret blev nej, trots att det dröjde onödigt länge innan hans namn ropades upp så gick han till slut vidare till nästa vecka.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.