Han beskrevs som mannen med världens största armhåla, som fick Gina Dirawi att känna sig som planetens tryggaste kvinna. En armhåla som ryktades ha huserat både Edward Snowden och en blå Opel Kadett under sina år. Men tyvärr fick varken Chris eller hans trygga armhåla lika fina ord från juryn under kvällen.
Det var en helt ny sida vi fick se av Chris Kläfford under fredagsfinalen, inte bara utseendemässigt utan även sångmässigt.
I en glittrande kavaj anammade han onekligen veckans tema som var ”Klassiska Hits”, eller ”Storbandstema” som det kallats under tidigare Idolår.
Trots att publiken fullkomligt älskade hans framträdande och tolkningen av Frank Sinatras ”Fly me to the moon”, så var juryn väldigt svårflörtade.
Nikki var minst sagt mycket upprörd, och kallade hela framträdandet pinsamt, och undrade hur det kunde bli så fel.
Även Anders Bagge var inne på samma spår och tyckte att det kändes mer som en inrikesresa med en torr macka än en resa till månen.
Den hårda kritiken fick känslorna att svalla i Chris supportergrupp på Facebook, där man sedan intensivt peppade varandra att rösta på Lindesbergsidolen.
”Haha! Vilket sanslöst svammel! Chris armhåla rockar fett! Så är det bara!” skrev en medlem, följt av ”Tror Nikki behöver landa i Chris trygga ”armhåla” en stund…ge kvinnan kärlek för guds skull!” av en annan.
Sedan följde en enormt spänd väntan på utgången av kvällens röstning, skulle Idolresan ta slut för Chris Kläfford redan nu?
Svaret blev nej, trots att det dröjde onödigt länge innan hans namn ropades upp så gick han till slut vidare till nästa vecka.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.