Han beskrevs som mannen med världens största armhåla, som fick Gina Dirawi att känna sig som planetens tryggaste kvinna. En armhåla som ryktades ha huserat både Edward Snowden och en blå Opel Kadett under sina år. Men tyvärr fick varken Chris eller hans trygga armhåla lika fina ord från juryn under kvällen.
Det var en helt ny sida vi fick se av Chris Kläfford under fredagsfinalen, inte bara utseendemässigt utan även sångmässigt.
I en glittrande kavaj anammade han onekligen veckans tema som var ”Klassiska Hits”, eller ”Storbandstema” som det kallats under tidigare Idolår.
Trots att publiken fullkomligt älskade hans framträdande och tolkningen av Frank Sinatras ”Fly me to the moon”, så var juryn väldigt svårflörtade.
Nikki var minst sagt mycket upprörd, och kallade hela framträdandet pinsamt, och undrade hur det kunde bli så fel.
Även Anders Bagge var inne på samma spår och tyckte att det kändes mer som en inrikesresa med en torr macka än en resa till månen.
Den hårda kritiken fick känslorna att svalla i Chris supportergrupp på Facebook, där man sedan intensivt peppade varandra att rösta på Lindesbergsidolen.
”Haha! Vilket sanslöst svammel! Chris armhåla rockar fett! Så är det bara!” skrev en medlem, följt av ”Tror Nikki behöver landa i Chris trygga ”armhåla” en stund…ge kvinnan kärlek för guds skull!” av en annan.
Sedan följde en enormt spänd väntan på utgången av kvällens röstning, skulle Idolresan ta slut för Chris Kläfford redan nu?
Svaret blev nej, trots att det dröjde onödigt länge innan hans namn ropades upp så gick han till slut vidare till nästa vecka.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.