Han beskrevs som mannen med världens största armhåla, som fick Gina Dirawi att känna sig som planetens tryggaste kvinna. En armhåla som ryktades ha huserat både Edward Snowden och en blå Opel Kadett under sina år. Men tyvärr fick varken Chris eller hans trygga armhåla lika fina ord från juryn under kvällen.
Det var en helt ny sida vi fick se av Chris Kläfford under fredagsfinalen, inte bara utseendemässigt utan även sångmässigt.
I en glittrande kavaj anammade han onekligen veckans tema som var ”Klassiska Hits”, eller ”Storbandstema” som det kallats under tidigare Idolår.
Trots att publiken fullkomligt älskade hans framträdande och tolkningen av Frank Sinatras ”Fly me to the moon”, så var juryn väldigt svårflörtade.
Nikki var minst sagt mycket upprörd, och kallade hela framträdandet pinsamt, och undrade hur det kunde bli så fel.
Även Anders Bagge var inne på samma spår och tyckte att det kändes mer som en inrikesresa med en torr macka än en resa till månen.
Den hårda kritiken fick känslorna att svalla i Chris supportergrupp på Facebook, där man sedan intensivt peppade varandra att rösta på Lindesbergsidolen.
”Haha! Vilket sanslöst svammel! Chris armhåla rockar fett! Så är det bara!” skrev en medlem, följt av ”Tror Nikki behöver landa i Chris trygga ”armhåla” en stund…ge kvinnan kärlek för guds skull!” av en annan.
Sedan följde en enormt spänd väntan på utgången av kvällens röstning, skulle Idolresan ta slut för Chris Kläfford redan nu?
Svaret blev nej, trots att det dröjde onödigt länge innan hans namn ropades upp så gick han till slut vidare till nästa vecka.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.