Han beskrevs som mannen med världens största armhåla, som fick Gina Dirawi att känna sig som planetens tryggaste kvinna. En armhåla som ryktades ha huserat både Edward Snowden och en blå Opel Kadett under sina år. Men tyvärr fick varken Chris eller hans trygga armhåla lika fina ord från juryn under kvällen.
Det var en helt ny sida vi fick se av Chris Kläfford under fredagsfinalen, inte bara utseendemässigt utan även sångmässigt.
I en glittrande kavaj anammade han onekligen veckans tema som var ”Klassiska Hits”, eller ”Storbandstema” som det kallats under tidigare Idolår.
Trots att publiken fullkomligt älskade hans framträdande och tolkningen av Frank Sinatras ”Fly me to the moon”, så var juryn väldigt svårflörtade.
Nikki var minst sagt mycket upprörd, och kallade hela framträdandet pinsamt, och undrade hur det kunde bli så fel.
Även Anders Bagge var inne på samma spår och tyckte att det kändes mer som en inrikesresa med en torr macka än en resa till månen.
Den hårda kritiken fick känslorna att svalla i Chris supportergrupp på Facebook, där man sedan intensivt peppade varandra att rösta på Lindesbergsidolen.
”Haha! Vilket sanslöst svammel! Chris armhåla rockar fett! Så är det bara!” skrev en medlem, följt av ”Tror Nikki behöver landa i Chris trygga ”armhåla” en stund…ge kvinnan kärlek för guds skull!” av en annan.
Sedan följde en enormt spänd väntan på utgången av kvällens röstning, skulle Idolresan ta slut för Chris Kläfford redan nu?
Svaret blev nej, trots att det dröjde onödigt länge innan hans namn ropades upp så gick han till slut vidare till nästa vecka.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.