Efter förtroendekrisen – Bertil Jansson nomineras till nämndeman
Vid kommunfullmäktiges sammanträde på måndag ska man, förutom att besluta om budgeten för kommande år, dessutom välja nya nämndemän till Örebro Tingsrätt. LindeNytt kan nu avslöja att Moderaternas kandidat är den tidigare omtvistade partikamraten Bertil Jansson.
– Vi anser att han har den kunskapen och engagemanget som vi tycker krävs för ett nämndemannauppdrag. Det är ju ett väldigt fint och viktigt uppdrag, säger Conny Ärlerud, ordförande för Moderaterna i Lindesberg.
Annons
Så sent som i februari stormade det kring moderaten Bertil Jansson, då han föreslogs bli ny ordförande för de kommunala bolagen FALAB och LIBO. Oppositionspartierna, samt det egna samarbetspartiet LPO, valde dock att yrka på återremiss i frågan då man ansåg att förtroendet för Jansson var skadat. Strax innan det efterföljande sammanträdet i april valde Bertil Jansson att inte längre kandidera till ordförandeposten.
Bertil Jansson i samtal med Bengt Storbacka. Foto: Camilla Lagerman
Den djupa förtroendekrisen grundar sig i brister som framkommit under Bertil Janssons tidigare anställning vid Lindeskolan, uppgifter som bekräftas av handlingar från kommunens personalavdelning. Bland annat har han utfärdat truckkort till personer som inte var elever vid skolan, med hjälp av skolans licens, dessutom sålde han en container som tillhörde skolan, något som Jansson själv hävdade var ett missförstånd.
Trots detta föreslås alltså Bertil Jansson bli nämndeman i Örebro Tingsrätt, något som innebär att man tillsammans med juristdomare avgör mål och ärenden i domstolarna.
Conny Ärlerud, ordförande för Moderaterna i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
– Det förtroendet gällde ju ordförandeuppdraget i LIBO och FALAB, vi stöttar Bertil och anser att han har den kunskapen och engagemanget som krävs för det här uppdraget. Sedan får vi se om det går igenom på måndag, vi vet inte hur de andra partierna ställer sig än så länge, säger Ärlerud.
Kommunfullmäktige startar klockan 14:00 på måndag, 19 juni, i Lindeskolans aula.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...