Årets Kulturstipendium delades ut till Julia Olsson via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Innan det tradiotionella nationaldagsfirandet startade i Oscarsparken bjöds alla på clownföreställning och glass. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet mottogs av Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
Årets Kulturstipendiat Julia Olsson fick gratulationer från Oscarsparken via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Sara Sporre fick då och då busiga clownbesök på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjöd på en pampig uppvisning. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Dansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Musikunderhållning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kultursekretetare Sara Sporre och kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson under nationaldagsfirandet 2024. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Avslutning på nationaldagsfirandet av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Foto: Jennie Einarsson
Efter regn kom solsken över nationaldagsfirandet
Årets Kulturstipendium delades ut till Julia Olsson via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Innan det tradiotionella nationaldagsfirandet startade i Oscarsparken bjöds alla på clownföreställning och glass. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet mottogs av Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
Årets Kulturstipendiat Julia Olsson fick gratulationer från Oscarsparken via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Sara Sporre fick då och då busiga clownbesök på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjöd på en pampig uppvisning. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Dansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Musikunderhållning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kultursekretetare Sara Sporre och kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson under nationaldagsfirandet 2024. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Avslutning på nationaldagsfirandet av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Foto: Jennie Einarsson
Efter regn kom solsken över nationaldagsfirandet
Nationaldagen bjöd på skurar titt som tätt, men när det var dags för firandet i Oscarsparken strålade solen som sig bör just denna dag. Parken fylldes snart av musik- och dansuppvisning, clownteater, allsång och en annorlunda prisutdelning via FaceTime med en pristagare i Berlin.
Många samlades i Oscarsparken under torsdagseftermiddagen för att fira den svenska flaggans dag. Efter ett välkomnande tal av kultursekreterare Sara Sporre där hon
drog en lättnadens suck över vädret, som i sista sekund gav ett strålande solsken, drog festligheterna igång. Först ut var Sara Sporre själv, där hon värmde upp publiken med en spännande sägen. Därefter bjöds det upp till somrig allsång med Ström, Kleber & Serra som fick med sig de flesta i Oscarsparken att sjunga med.
Ström, Kleber & Serra fick publiken att stämma in i somrig allsång. Foto: Jennie Einarsson
Tillväxtnämndens ordförande, Tom Persson, intog sedan scenen för att dela ut Kulturstipendiet, Föreningsledarstipendiet samt Byggnadspriset där samtliga belönades med en summa om 10 000 kr.
Årets pristagare och stipendiater:
Byggnadspris: Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson, Svartbergstorpet, Östra Löa 179
Motivering: På en tomt som funnits i släktens ägo under lång tid växte ett nytt hus upp år 2020, i gammal stil. Parets intresse för miljö och cirkulära lösningar syns i byggnaden där man har använt sig av återbrukade material. Det gamla och det nya möts på ett föredömligt sätt, där man visar att ett nybyggt hus kan uppföras med minimal klimatpåverkan.
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson för deras husbygge i Östra Löa. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet: Ali Jamal Yassin och Ronny Sterzenbach, Bergslagens IF
Motivering: Att våra yngre kommuninvånare regelbundet rör på sig och blir del av en större gemenskap är viktigt för vårt samhälle. Årets stipendiater har med stor ideellt engagemang skapat en meningsfull fritid för barn och ungdomar som tidigare varit utan fritidsaktiviteter. Tack för er glödande drivkraft till att leda barn och unga.
Då Ali Jamal Yassin inte var på plats mottogs Föreningsledarstipendiet av Ronny Sterzenbach och Liam Kromm från Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
När det sedan kom till årets kulturstipendiat fick man göra på ett lite annorlunda vis, då pristagaren för tillfället befinner sig över 100 mil söderut – i Berlin. Via FaceTime fick en väldigt överraskad Julia Olsson beskedet att hon var årets pristagare, varpå hon fick motta ett stort grattis från besökarna i Oscarsparken.
Kulturstipendiet: Julia Olsson
Motivering: Med fötter i kommunens idrottscollege har vår stipendiat dansat sig genom sina utbildningar. Dansstegen förde henne till en av kontinentens huvudstäder, Berlin, där hon genom målmedveten träning arbetat hårt för att nå sitt framtida yrke inom modern dans. Efter 3 år är hon nu där och världens dansscener ligger framför hennes fötter. Vi önskar henne lycka till på väg mot sina drömmars mål.
Stolta föräldrar Pia och Sven Olsson och brorsbarn Ingrid till årets Kulturstipendiat Julia Olsson. Foto: Jennie Einarsson
Efter en traditionell folkdansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille intog kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson scenen för att hålla tal till nationen. Nationaldagsfirandet avslutades sedan med Sveriges nationalsång och pampiga toner från Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Bildspecial: Vinterspår 2026
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 ...
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...