Årets Kulturstipendium delades ut till Julia Olsson via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Innan det tradiotionella nationaldagsfirandet startade i Oscarsparken bjöds alla på clownföreställning och glass. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet mottogs av Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
Årets Kulturstipendiat Julia Olsson fick gratulationer från Oscarsparken via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Sara Sporre fick då och då busiga clownbesök på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjöd på en pampig uppvisning. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Dansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Musikunderhållning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kultursekretetare Sara Sporre och kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson under nationaldagsfirandet 2024. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Avslutning på nationaldagsfirandet av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Foto: Jennie Einarsson
Efter regn kom solsken över nationaldagsfirandet
Årets Kulturstipendium delades ut till Julia Olsson via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Innan det tradiotionella nationaldagsfirandet startade i Oscarsparken bjöds alla på clownföreställning och glass. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet mottogs av Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
Årets Kulturstipendiat Julia Olsson fick gratulationer från Oscarsparken via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Sara Sporre fick då och då busiga clownbesök på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjöd på en pampig uppvisning. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Dansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Musikunderhållning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kultursekretetare Sara Sporre och kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson under nationaldagsfirandet 2024. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Avslutning på nationaldagsfirandet av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Foto: Jennie Einarsson
Efter regn kom solsken över nationaldagsfirandet
Nationaldagen bjöd på skurar titt som tätt, men när det var dags för firandet i Oscarsparken strålade solen som sig bör just denna dag. Parken fylldes snart av musik- och dansuppvisning, clownteater, allsång och en annorlunda prisutdelning via FaceTime med en pristagare i Berlin.
Många samlades i Oscarsparken under torsdagseftermiddagen för att fira den svenska flaggans dag. Efter ett välkomnande tal av kultursekreterare Sara Sporre där hon
drog en lättnadens suck över vädret, som i sista sekund gav ett strålande solsken, drog festligheterna igång. Först ut var Sara Sporre själv, där hon värmde upp publiken med en spännande sägen. Därefter bjöds det upp till somrig allsång med Ström, Kleber & Serra som fick med sig de flesta i Oscarsparken att sjunga med.
Ström, Kleber & Serra fick publiken att stämma in i somrig allsång. Foto: Jennie Einarsson
Tillväxtnämndens ordförande, Tom Persson, intog sedan scenen för att dela ut Kulturstipendiet, Föreningsledarstipendiet samt Byggnadspriset där samtliga belönades med en summa om 10 000 kr.
Årets pristagare och stipendiater:
Byggnadspris: Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson, Svartbergstorpet, Östra Löa 179
Motivering: På en tomt som funnits i släktens ägo under lång tid växte ett nytt hus upp år 2020, i gammal stil. Parets intresse för miljö och cirkulära lösningar syns i byggnaden där man har använt sig av återbrukade material. Det gamla och det nya möts på ett föredömligt sätt, där man visar att ett nybyggt hus kan uppföras med minimal klimatpåverkan.
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson för deras husbygge i Östra Löa. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet: Ali Jamal Yassin och Ronny Sterzenbach, Bergslagens IF
Motivering: Att våra yngre kommuninvånare regelbundet rör på sig och blir del av en större gemenskap är viktigt för vårt samhälle. Årets stipendiater har med stor ideellt engagemang skapat en meningsfull fritid för barn och ungdomar som tidigare varit utan fritidsaktiviteter. Tack för er glödande drivkraft till att leda barn och unga.
Då Ali Jamal Yassin inte var på plats mottogs Föreningsledarstipendiet av Ronny Sterzenbach och Liam Kromm från Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
När det sedan kom till årets kulturstipendiat fick man göra på ett lite annorlunda vis, då pristagaren för tillfället befinner sig över 100 mil söderut – i Berlin. Via FaceTime fick en väldigt överraskad Julia Olsson beskedet att hon var årets pristagare, varpå hon fick motta ett stort grattis från besökarna i Oscarsparken.
Kulturstipendiet: Julia Olsson
Motivering: Med fötter i kommunens idrottscollege har vår stipendiat dansat sig genom sina utbildningar. Dansstegen förde henne till en av kontinentens huvudstäder, Berlin, där hon genom målmedveten träning arbetat hårt för att nå sitt framtida yrke inom modern dans. Efter 3 år är hon nu där och världens dansscener ligger framför hennes fötter. Vi önskar henne lycka till på väg mot sina drömmars mål.
Stolta föräldrar Pia och Sven Olsson och brorsbarn Ingrid till årets Kulturstipendiat Julia Olsson. Foto: Jennie Einarsson
Efter en traditionell folkdansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille intog kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson scenen för att hålla tal till nationen. Nationaldagsfirandet avslutades sedan med Sveriges nationalsång och pampiga toner från Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...