Årets Kulturstipendium delades ut till Julia Olsson via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Innan det tradiotionella nationaldagsfirandet startade i Oscarsparken bjöds alla på clownföreställning och glass. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet mottogs av Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
Årets Kulturstipendiat Julia Olsson fick gratulationer från Oscarsparken via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Sara Sporre fick då och då busiga clownbesök på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjöd på en pampig uppvisning. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Dansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Musikunderhållning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kultursekretetare Sara Sporre och kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson. Foto: Jennie Einarsson
Avslutning på nationaldagsfirandet av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Foto: Jennie Einarsson
Efter regn kom solsken över nationaldagsfirandet
Årets Kulturstipendium delades ut till Julia Olsson via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Innan det tradiotionella nationaldagsfirandet startade i Oscarsparken bjöds alla på clownföreställning och glass. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet mottogs av Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
Årets Kulturstipendiat Julia Olsson fick gratulationer från Oscarsparken via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Sara Sporre fick då och då busiga clownbesök på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjöd på en pampig uppvisning. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Dansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Musikunderhållning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kultursekretetare Sara Sporre och kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson. Foto: Jennie Einarsson
Avslutning på nationaldagsfirandet av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Foto: Jennie Einarsson
Efter regn kom solsken över nationaldagsfirandet
Nationaldagen bjöd på skurar titt som tätt, men när det var dags för firandet i Oscarsparken strålade solen som sig bör just denna dag. Parken fylldes snart av musik- och dansuppvisning, clownteater, allsång och en annorlunda prisutdelning via FaceTime med en pristagare i Berlin.
Många samlades i Oscarsparken under torsdagseftermiddagen för att fira den svenska flaggans dag. Efter ett välkomnande tal av kultursekreterare Sara Sporre där hon
drog en lättnadens suck över vädret, som i sista sekund gav ett strålande solsken, drog festligheterna igång. Först ut var Sara Sporre själv, där hon värmde upp publiken med en spännande sägen. Därefter bjöds det upp till somrig allsång med Ström, Kleber & Serra som fick med sig de flesta i Oscarsparken att sjunga med.
Ström, Kleber & Serra fick publiken att stämma in i somrig allsång. Foto: Jennie Einarsson
Tillväxtnämndens ordförande, Tom Persson, intog sedan scenen för att dela ut Kulturstipendiet, Föreningsledarstipendiet samt Byggnadspriset där samtliga belönades med en summa om 10 000 kr.
Årets pristagare och stipendiater:
Byggnadspris: Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson, Svartbergstorpet, Östra Löa 179
Motivering: På en tomt som funnits i släktens ägo under lång tid växte ett nytt hus upp år 2020, i gammal stil. Parets intresse för miljö och cirkulära lösningar syns i byggnaden där man har använt sig av återbrukade material. Det gamla och det nya möts på ett föredömligt sätt, där man visar att ett nybyggt hus kan uppföras med minimal klimatpåverkan.
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson för deras husbygge i Östra Löa. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet: Ali Jamal Yassin och Ronny Sterzenbach, Bergslagens IF
Motivering: Att våra yngre kommuninvånare regelbundet rör på sig och blir del av en större gemenskap är viktigt för vårt samhälle. Årets stipendiater har med stor ideellt engagemang skapat en meningsfull fritid för barn och ungdomar som tidigare varit utan fritidsaktiviteter. Tack för er glödande drivkraft till att leda barn och unga.
Då Ali Jamal Yassin inte var på plats mottogs Föreningsledarstipendiet av Ronny Sterzenbach och Liam Kromm från Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
När det sedan kom till årets kulturstipendiat fick man göra på ett lite annorlunda vis, då pristagaren för tillfället befinner sig över 100 mil söderut – i Berlin. Via FaceTime fick en väldigt överraskad Julia Olsson beskedet att hon var årets pristagare, varpå hon fick motta ett stort grattis från besökarna i Oscarsparken.
Kulturstipendiet: Julia Olsson
Motivering: Med fötter i kommunens idrottscollege har vår stipendiat dansat sig genom sina utbildningar. Dansstegen förde henne till en av kontinentens huvudstäder, Berlin, där hon genom målmedveten träning arbetat hårt för att nå sitt framtida yrke inom modern dans. Efter 3 år är hon nu där och världens dansscener ligger framför hennes fötter. Vi önskar henne lycka till på väg mot sina drömmars mål.
Stolta föräldrar Pia och Sven Olsson och brorsbarn Ingrid till årets Kulturstipendiat Julia Olsson. Foto: Jennie Einarsson
Efter en traditionell folkdansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille intog kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson scenen för att hålla tal till nationen. Nationaldagsfirandet avslutades sedan med Sveriges nationalsång och pampiga toner från Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.