Årets Kulturstipendium delades ut till Julia Olsson via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Innan det tradiotionella nationaldagsfirandet startade i Oscarsparken bjöds alla på clownföreställning och glass. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet mottogs av Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
Årets Kulturstipendiat Julia Olsson fick gratulationer från Oscarsparken via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Sara Sporre fick då och då busiga clownbesök på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjöd på en pampig uppvisning. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Dansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Musikunderhållning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kultursekretetare Sara Sporre och kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson. Foto: Jennie Einarsson
Avslutning på nationaldagsfirandet av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Foto: Jennie Einarsson
Efter regn kom solsken över nationaldagsfirandet
Årets Kulturstipendium delades ut till Julia Olsson via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Innan det tradiotionella nationaldagsfirandet startade i Oscarsparken bjöds alla på clownföreställning och glass. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet mottogs av Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
Årets Kulturstipendiat Julia Olsson fick gratulationer från Oscarsparken via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Sara Sporre fick då och då busiga clownbesök på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjöd på en pampig uppvisning. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Dansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Musikunderhållning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kultursekretetare Sara Sporre och kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson. Foto: Jennie Einarsson
Avslutning på nationaldagsfirandet av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Foto: Jennie Einarsson
Efter regn kom solsken över nationaldagsfirandet
Nationaldagen bjöd på skurar titt som tätt, men när det var dags för firandet i Oscarsparken strålade solen som sig bör just denna dag. Parken fylldes snart av musik- och dansuppvisning, clownteater, allsång och en annorlunda prisutdelning via FaceTime med en pristagare i Berlin.
Många samlades i Oscarsparken under torsdagseftermiddagen för att fira den svenska flaggans dag. Efter ett välkomnande tal av kultursekreterare Sara Sporre där hon
drog en lättnadens suck över vädret, som i sista sekund gav ett strålande solsken, drog festligheterna igång. Först ut var Sara Sporre själv, där hon värmde upp publiken med en spännande sägen. Därefter bjöds det upp till somrig allsång med Ström, Kleber & Serra som fick med sig de flesta i Oscarsparken att sjunga med.
Ström, Kleber & Serra fick publiken att stämma in i somrig allsång. Foto: Jennie Einarsson
Tillväxtnämndens ordförande, Tom Persson, intog sedan scenen för att dela ut Kulturstipendiet, Föreningsledarstipendiet samt Byggnadspriset där samtliga belönades med en summa om 10 000 kr.
Årets pristagare och stipendiater:
Byggnadspris: Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson, Svartbergstorpet, Östra Löa 179
Motivering: På en tomt som funnits i släktens ägo under lång tid växte ett nytt hus upp år 2020, i gammal stil. Parets intresse för miljö och cirkulära lösningar syns i byggnaden där man har använt sig av återbrukade material. Det gamla och det nya möts på ett föredömligt sätt, där man visar att ett nybyggt hus kan uppföras med minimal klimatpåverkan.
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson för deras husbygge i Östra Löa. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet: Ali Jamal Yassin och Ronny Sterzenbach, Bergslagens IF
Motivering: Att våra yngre kommuninvånare regelbundet rör på sig och blir del av en större gemenskap är viktigt för vårt samhälle. Årets stipendiater har med stor ideellt engagemang skapat en meningsfull fritid för barn och ungdomar som tidigare varit utan fritidsaktiviteter. Tack för er glödande drivkraft till att leda barn och unga.
Då Ali Jamal Yassin inte var på plats mottogs Föreningsledarstipendiet av Ronny Sterzenbach och Liam Kromm från Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
När det sedan kom till årets kulturstipendiat fick man göra på ett lite annorlunda vis, då pristagaren för tillfället befinner sig över 100 mil söderut – i Berlin. Via FaceTime fick en väldigt överraskad Julia Olsson beskedet att hon var årets pristagare, varpå hon fick motta ett stort grattis från besökarna i Oscarsparken.
Kulturstipendiet: Julia Olsson
Motivering: Med fötter i kommunens idrottscollege har vår stipendiat dansat sig genom sina utbildningar. Dansstegen förde henne till en av kontinentens huvudstäder, Berlin, där hon genom målmedveten träning arbetat hårt för att nå sitt framtida yrke inom modern dans. Efter 3 år är hon nu där och världens dansscener ligger framför hennes fötter. Vi önskar henne lycka till på väg mot sina drömmars mål.
Stolta föräldrar Pia och Sven Olsson och brorsbarn Ingrid till årets Kulturstipendiat Julia Olsson. Foto: Jennie Einarsson
Efter en traditionell folkdansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille intog kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson scenen för att hålla tal till nationen. Nationaldagsfirandet avslutades sedan med Sveriges nationalsång och pampiga toner från Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
29 december 2025 klockan 09:39 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.