Årets Kulturstipendium delades ut till Julia Olsson via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Innan det tradiotionella nationaldagsfirandet startade i Oscarsparken bjöds alla på clownföreställning och glass. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet mottogs av Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
Årets Kulturstipendiat Julia Olsson fick gratulationer från Oscarsparken via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Sara Sporre fick då och då busiga clownbesök på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjöd på en pampig uppvisning. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Dansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Musikunderhållning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kultursekretetare Sara Sporre och kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson under nationaldagsfirandet 2024. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Avslutning på nationaldagsfirandet av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Foto: Jennie Einarsson
Efter regn kom solsken över nationaldagsfirandet
Årets Kulturstipendium delades ut till Julia Olsson via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Innan det tradiotionella nationaldagsfirandet startade i Oscarsparken bjöds alla på clownföreställning och glass. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet mottogs av Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
Årets Kulturstipendiat Julia Olsson fick gratulationer från Oscarsparken via FaceTime. Foto: Jennie Einarsson
Sara Sporre fick då och då busiga clownbesök på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjöd på en pampig uppvisning. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Dansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Musikunderhållning av Lindesbergs folkdansgille. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kultursekretetare Sara Sporre och kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson under nationaldagsfirandet 2024. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Avslutning på nationaldagsfirandet av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Foto: Jennie Einarsson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Efter regn kom solsken över nationaldagsfirandet
Nationaldagen bjöd på skurar titt som tätt, men när det var dags för firandet i Oscarsparken strålade solen som sig bör just denna dag. Parken fylldes snart av musik- och dansuppvisning, clownteater, allsång och en annorlunda prisutdelning via FaceTime med en pristagare i Berlin.
Annons
Många samlades i Oscarsparken under torsdagseftermiddagen för att fira den svenska flaggans dag. Efter ett välkomnande tal av kultursekreterare Sara Sporre där hon
drog en lättnadens suck över vädret, som i sista sekund gav ett strålande solsken, drog festligheterna igång. Först ut var Sara Sporre själv, där hon värmde upp publiken med en spännande sägen. Därefter bjöds det upp till somrig allsång med Ström, Kleber & Serra som fick med sig de flesta i Oscarsparken att sjunga med.
Ström, Kleber & Serra fick publiken att stämma in i somrig allsång. Foto: Jennie Einarsson
Tillväxtnämndens ordförande, Tom Persson, intog sedan scenen för att dela ut Kulturstipendiet, Föreningsledarstipendiet samt Byggnadspriset där samtliga belönades med en summa om 10 000 kr.
Årets pristagare och stipendiater:
Byggnadspris: Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson, Svartbergstorpet, Östra Löa 179
Motivering: På en tomt som funnits i släktens ägo under lång tid växte ett nytt hus upp år 2020, i gammal stil. Parets intresse för miljö och cirkulära lösningar syns i byggnaden där man har använt sig av återbrukade material. Det gamla och det nya möts på ett föredömligt sätt, där man visar att ett nybyggt hus kan uppföras med minimal klimatpåverkan.
Byggnadspriset gick till Rebecca Ahlberg och Tomas Eriksson för deras husbygge i Östra Löa. Foto: Jennie Einarsson
Föreningsledarstipendiet: Ali Jamal Yassin och Ronny Sterzenbach, Bergslagens IF
Motivering: Att våra yngre kommuninvånare regelbundet rör på sig och blir del av en större gemenskap är viktigt för vårt samhälle. Årets stipendiater har med stor ideellt engagemang skapat en meningsfull fritid för barn och ungdomar som tidigare varit utan fritidsaktiviteter. Tack för er glödande drivkraft till att leda barn och unga.
Då Ali Jamal Yassin inte var på plats mottogs Föreningsledarstipendiet av Ronny Sterzenbach och Liam Kromm från Bergslagens IF. Foto: Jennie Einarsson
När det sedan kom till årets kulturstipendiat fick man göra på ett lite annorlunda vis, då pristagaren för tillfället befinner sig över 100 mil söderut – i Berlin. Via FaceTime fick en väldigt överraskad Julia Olsson beskedet att hon var årets pristagare, varpå hon fick motta ett stort grattis från besökarna i Oscarsparken.
Kulturstipendiet: Julia Olsson
Motivering: Med fötter i kommunens idrottscollege har vår stipendiat dansat sig genom sina utbildningar. Dansstegen förde henne till en av kontinentens huvudstäder, Berlin, där hon genom målmedveten träning arbetat hårt för att nå sitt framtida yrke inom modern dans. Efter 3 år är hon nu där och världens dansscener ligger framför hennes fötter. Vi önskar henne lycka till på väg mot sina drömmars mål.
Stolta föräldrar Pia och Sven Olsson och brorsbarn Ingrid till årets Kulturstipendiat Julia Olsson. Foto: Jennie Einarsson
Efter en traditionell folkdansuppvisning av Lindesbergs folkdansgille intog kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson scenen för att hålla tal till nationen. Nationaldagsfirandet avslutades sedan med Sveriges nationalsång och pampiga toner från Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen...
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Lasarettet måste räddas
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar ...
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...