För drygt två veckor sedan visade ett vattenprov vid Loppholmarna höga värden av bakterier i vattnet. Sedan dess har man från Lindesbergs kommun skyltat vid badet med avrådan från bad. Idag, torsdag, plockar man dock ner varningsflaggan igen då ett uppföljningsprov visar att vattnet är tjänligt – för stunden.
– Det är så med Loppholmarna, vattnet påverkas ju väldigt mycket av dagvatten från stadssidan i samband med regn, påpekar Jan Gustavsson, arbetsledare avdelning idrott.
Det vattenprov som påvisade höga halter av bakterier i vattnet, togs den 11:e juli. När man senare följde upp med ett nytt prov på samma plats, så hade vattnet återställts till normala bakteriernivåer igen. Detta provresultat redovisades idag, torsdag 27 juli. Vattnet bedöms därmed som tjänligt.
Det är känt sedan länge, att vattenkvaliteten vid Loppholmsbadet varierar kraftigt beroende på bland annat vädret och förekomsten av sjöfågel. Att råda bot på detta har varit en fråga i långbänk.
– Nu kommer vi att överlämna ett underlag till politikerna i höst, där kostnader för de åtgärder som krävs för att angöra en ordentlig badplats presenteras. Sedan får vi se om det finns pengar för en sådan investering eller inte, säger Jan Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.