För drygt två veckor sedan visade ett vattenprov vid Loppholmarna höga värden av bakterier i vattnet. Sedan dess har man från Lindesbergs kommun skyltat vid badet med avrådan från bad. Idag, torsdag, plockar man dock ner varningsflaggan igen då ett uppföljningsprov visar att vattnet är tjänligt – för stunden.
– Det är så med Loppholmarna, vattnet påverkas ju väldigt mycket av dagvatten från stadssidan i samband med regn, påpekar Jan Gustavsson, arbetsledare avdelning idrott.
Det vattenprov som påvisade höga halter av bakterier i vattnet, togs den 11:e juli. När man senare följde upp med ett nytt prov på samma plats, så hade vattnet återställts till normala bakteriernivåer igen. Detta provresultat redovisades idag, torsdag 27 juli. Vattnet bedöms därmed som tjänligt.
Det är känt sedan länge, att vattenkvaliteten vid Loppholmsbadet varierar kraftigt beroende på bland annat vädret och förekomsten av sjöfågel. Att råda bot på detta har varit en fråga i långbänk.
– Nu kommer vi att överlämna ett underlag till politikerna i höst, där kostnader för de åtgärder som krävs för att angöra en ordentlig badplats presenteras. Sedan får vi se om det finns pengar för en sådan investering eller inte, säger Jan Gustavsson.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.