Med anledning av torsdagens misstänka skottlossning på Hagabergsområdet, har Barn- och utbildningsförvaltningen vidtagit trygghetsinsatser för Björkhagaskolan och förskolorna i närområdet.
– Vi har satt in mer personal och har även varit i kontakt med polisen, som meddelat att de har det här under kontroll, men ändå kommer att närvara i området idag, för att alla skall känna sig så trygga som möjligt efter en sådan här händelse, förklarar förvaltningschef Thomas Lindberg.
Låg- och mellanstadieskolan, Björkhagaskolan, samt en rad förskolor finns i samma område som under torsdagen var föremål för en stor polisinsats sedan en misstänkt skottlossning förekommit. När informationen nådde fram till Lindesbergs kommun, agerade ansvarig förvaltning med att omedelbart vidta åtgärder.
– Under torsdagen hölls samtliga elever inomhus på rasterna. Samtidigt gick vi ut med information till samtliga vårdnadshavare för att informera om vilka åtgärder vi vidtar med anledning av händelsen, åtgärder som skall stärka tryggheten för såväl föräldrar som deras barn, berättar förvaltningschef Thomas Lindberg, Barn- och utbildningsförvaltningen.
Under fredagen kommer eleverna inte längre hållas inomhus på rasterna. Dock kommer man att stärka upp närvaron av skolpersonal under såväl raster som under lektionstid.
– Vi kommer även ha fältarbetare på plats idag, säger Lindberg.
Förvaltningen uppmanar också alla vårdnadshavare att både lämna och hämta sina barn på skolan samt förskolorna under fredagen. Då polisen har gjort bedömningen att läget är under kontroll, räknar man med att skolverksamheten kan återgå till det normala redan på måndag.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.