Med anledning av torsdagens misstänka skottlossning på Hagabergsområdet, har Barn- och utbildningsförvaltningen vidtagit trygghetsinsatser för Björkhagaskolan och förskolorna i närområdet.
– Vi har satt in mer personal och har även varit i kontakt med polisen, som meddelat att de har det här under kontroll, men ändå kommer att närvara i området idag, för att alla skall känna sig så trygga som möjligt efter en sådan här händelse, förklarar förvaltningschef Thomas Lindberg.
Låg- och mellanstadieskolan, Björkhagaskolan, samt en rad förskolor finns i samma område som under torsdagen var föremål för en stor polisinsats sedan en misstänkt skottlossning förekommit. När informationen nådde fram till Lindesbergs kommun, agerade ansvarig förvaltning med att omedelbart vidta åtgärder.
– Under torsdagen hölls samtliga elever inomhus på rasterna. Samtidigt gick vi ut med information till samtliga vårdnadshavare för att informera om vilka åtgärder vi vidtar med anledning av händelsen, åtgärder som skall stärka tryggheten för såväl föräldrar som deras barn, berättar förvaltningschef Thomas Lindberg, Barn- och utbildningsförvaltningen.
Under fredagen kommer eleverna inte längre hållas inomhus på rasterna. Dock kommer man att stärka upp närvaron av skolpersonal under såväl raster som under lektionstid.
– Vi kommer även ha fältarbetare på plats idag, säger Lindberg.
Förvaltningen uppmanar också alla vårdnadshavare att både lämna och hämta sina barn på skolan samt förskolorna under fredagen. Då polisen har gjort bedömningen att läget är under kontroll, räknar man med att skolverksamheten kan återgå till det normala redan på måndag.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.