Med anledning av torsdagens misstänka skottlossning på Hagabergsområdet, har Barn- och utbildningsförvaltningen vidtagit trygghetsinsatser för Björkhagaskolan och förskolorna i närområdet.
– Vi har satt in mer personal och har även varit i kontakt med polisen, som meddelat att de har det här under kontroll, men ändå kommer att närvara i området idag, för att alla skall känna sig så trygga som möjligt efter en sådan här händelse, förklarar förvaltningschef Thomas Lindberg.
Låg- och mellanstadieskolan, Björkhagaskolan, samt en rad förskolor finns i samma område som under torsdagen var föremål för en stor polisinsats sedan en misstänkt skottlossning förekommit. När informationen nådde fram till Lindesbergs kommun, agerade ansvarig förvaltning med att omedelbart vidta åtgärder.
– Under torsdagen hölls samtliga elever inomhus på rasterna. Samtidigt gick vi ut med information till samtliga vårdnadshavare för att informera om vilka åtgärder vi vidtar med anledning av händelsen, åtgärder som skall stärka tryggheten för såväl föräldrar som deras barn, berättar förvaltningschef Thomas Lindberg, Barn- och utbildningsförvaltningen.
Under fredagen kommer eleverna inte längre hållas inomhus på rasterna. Dock kommer man att stärka upp närvaron av skolpersonal under såväl raster som under lektionstid.
– Vi kommer även ha fältarbetare på plats idag, säger Lindberg.
Förvaltningen uppmanar också alla vårdnadshavare att både lämna och hämta sina barn på skolan samt förskolorna under fredagen. Då polisen har gjort bedömningen att läget är under kontroll, räknar man med att skolverksamheten kan återgå till det normala redan på måndag.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.