Med anledning av torsdagens misstänka skottlossning på Hagabergsområdet, har Barn- och utbildningsförvaltningen vidtagit trygghetsinsatser för Björkhagaskolan och förskolorna i närområdet.
– Vi har satt in mer personal och har även varit i kontakt med polisen, som meddelat att de har det här under kontroll, men ändå kommer att närvara i området idag, för att alla skall känna sig så trygga som möjligt efter en sådan här händelse, förklarar förvaltningschef Thomas Lindberg.
Låg- och mellanstadieskolan, Björkhagaskolan, samt en rad förskolor finns i samma område som under torsdagen var föremål för en stor polisinsats sedan en misstänkt skottlossning förekommit. När informationen nådde fram till Lindesbergs kommun, agerade ansvarig förvaltning med att omedelbart vidta åtgärder.
– Under torsdagen hölls samtliga elever inomhus på rasterna. Samtidigt gick vi ut med information till samtliga vårdnadshavare för att informera om vilka åtgärder vi vidtar med anledning av händelsen, åtgärder som skall stärka tryggheten för såväl föräldrar som deras barn, berättar förvaltningschef Thomas Lindberg, Barn- och utbildningsförvaltningen.
Under fredagen kommer eleverna inte längre hållas inomhus på rasterna. Dock kommer man att stärka upp närvaron av skolpersonal under såväl raster som under lektionstid.
– Vi kommer även ha fältarbetare på plats idag, säger Lindberg.
Förvaltningen uppmanar också alla vårdnadshavare att både lämna och hämta sina barn på skolan samt förskolorna under fredagen. Då polisen har gjort bedömningen att läget är under kontroll, räknar man med att skolverksamheten kan återgå till det normala redan på måndag.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn