Med anledning av torsdagens misstänka skottlossning på Hagabergsområdet, har Barn- och utbildningsförvaltningen vidtagit trygghetsinsatser för Björkhagaskolan och förskolorna i närområdet.
– Vi har satt in mer personal och har även varit i kontakt med polisen, som meddelat att de har det här under kontroll, men ändå kommer att närvara i området idag, för att alla skall känna sig så trygga som möjligt efter en sådan här händelse, förklarar förvaltningschef Thomas Lindberg.
Låg- och mellanstadieskolan, Björkhagaskolan, samt en rad förskolor finns i samma område som under torsdagen var föremål för en stor polisinsats sedan en misstänkt skottlossning förekommit. När informationen nådde fram till Lindesbergs kommun, agerade ansvarig förvaltning med att omedelbart vidta åtgärder.
– Under torsdagen hölls samtliga elever inomhus på rasterna. Samtidigt gick vi ut med information till samtliga vårdnadshavare för att informera om vilka åtgärder vi vidtar med anledning av händelsen, åtgärder som skall stärka tryggheten för såväl föräldrar som deras barn, berättar förvaltningschef Thomas Lindberg, Barn- och utbildningsförvaltningen.
Under fredagen kommer eleverna inte längre hållas inomhus på rasterna. Dock kommer man att stärka upp närvaron av skolpersonal under såväl raster som under lektionstid.
– Vi kommer även ha fältarbetare på plats idag, säger Lindberg.
Förvaltningen uppmanar också alla vårdnadshavare att både lämna och hämta sina barn på skolan samt förskolorna under fredagen. Då polisen har gjort bedömningen att läget är under kontroll, räknar man med att skolverksamheten kan återgå till det normala redan på måndag.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”