Ett snöfallsområde är på väg mot Lindesbergsområdet. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Efter snöfallet – mer snö på väg: ”Vi är redo”
Efter gårdagens ihållande snöfall har entreprenörerna arbetat hårt för att få vägarna i Lindesbergs kommun framkomliga. På grund av hårda vindbyar har det på många platser bildats rejäla drivor med snö. Men dessvärre ger inte SMHI snöröjarna mycket tid att återhämta sig innan det är dags för en ny vända. Enligt prognosen kan det under fredagsdygnet komma uppemot en decimeter snö och under natten till lördag ytterligare några centimeter.
– Vi hinner få ett litet andrum mellan snöfallen som det ser ut just nu, kommenterar Michael Kromm, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Snöröjningen inleddes redan på onsdagskvällen och man uppskattar nu att arbetet kommer hinnas klart under dagen.
– De har kört ett par gånger sedan igår kväll för att kunna få undan den tunga snön som uppstått när små flingor har packat ihop sig i blåsten. Just nu börjar vi komma ifatt i alla områden och kommer vara klara under dagen, sedan får vi invänta det nya snöfallet som kommer i morgon, kommenterar Michael Kromm, arbetsledare på avdelning Gata, Samhällsbyggnad Bergslagen.
Snöröjning i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Enligt prognoserna väntas det preliminärt komma någonstans omkring nio till tio centimeter snö under morgondagen i Lindesberg. Natten till lördag ytterligare 4-5 centimeter. Detta enligt SMHI:s prognos utfärdad kl. 12.03 på torsdagen.
– Vi hinner få ett litet andrum mellan snöfallen som det ser ut just nu, så vi har läget under kontroll och är redo. Det som kanske kommer bli lite besvärligt är att det kommer att bli lite trängre på gatorna med större snöhögar i Lindesberg eftersom den gamla snön ligger kvar ännu, förklarar Kromm och avslutar:
– Inför helgen är prognosen fortfarande oklar, det ser lite lurigt ut. Eventuellt kommer det bli plusgrader och mer nederbörd, vi får se om det blir regn eller snö.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...