Efter gårdagens ihållande snöfall har Samhällsbyggnad Bergslagen valt att omedelbart forsla bort de snömassor som nu ligger längs vägarna i centrala Lindesberg. Detta kan innebära att vissa får nattsömnen störd.
– Vi vill gärna informera om det här eftersom det kommer att innebära en del oljud när vi går ut med vägskrapor, lastbilar och slunga. Det kommer att störa en del i natt helt enkelt, säger Mikael Dahlin, enhetschef för avdelningen gata på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Att man beslutat att omgående ta hand om snömassorna beror dels på att mängden snö innebär att det blir sämre med utrymme för trafiken. Dessutom säger prognosen just nu att mildare väder är att vänta.
– Om vi inte tar hand om snön nu, så kommer det att bli vatten överallt om det nu blir som prognosen säger, att vi har mildgrader att vänta senare i veckan. Om det sedan blir kallare igen så blir det naturligtvis inte roligt, påpekar Mikael Dahlin.
Det planerade arbetet kommer att inledas relativt sent på tisdagskvällen och pågå under natten till onsdag.
– Vi går ut någon gång mellan klockan 21 och 22. Vi behöver ju vänta på att trafiken upphör och det inte är så mycket folk i rörelse, avslutar Dahlin.