Efter gårdagens ihållande snöfall har Samhällsbyggnad Bergslagen valt att omedelbart forsla bort de snömassor som nu ligger längs vägarna i centrala Lindesberg. Detta kan innebära att vissa får nattsömnen störd.
– Vi vill gärna informera om det här eftersom det kommer att innebära en del oljud när vi går ut med vägskrapor, lastbilar och slunga. Det kommer att störa en del i natt helt enkelt, säger Mikael Dahlin, enhetschef för avdelningen gata på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Att man beslutat att omgående ta hand om snömassorna beror dels på att mängden snö innebär att det blir sämre med utrymme för trafiken. Dessutom säger prognosen just nu att mildare väder är att vänta.
– Om vi inte tar hand om snön nu, så kommer det att bli vatten överallt om det nu blir som prognosen säger, att vi har mildgrader att vänta senare i veckan. Om det sedan blir kallare igen så blir det naturligtvis inte roligt, påpekar Mikael Dahlin.
Det planerade arbetet kommer att inledas relativt sent på tisdagskvällen och pågå under natten till onsdag.
– Vi går ut någon gång mellan klockan 21 och 22. Vi behöver ju vänta på att trafiken upphör och det inte är så mycket folk i rörelse, avslutar Dahlin.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.