Efter tre tuffa förluster mot några av Allsvenskans högst rankade lag så begav sig LIF Lindesberg till Norrland där nykomlingen Boden BK HF väntade, revanschsuget var högt i Lindelaget som efter en seg första halvlek svepte in målen och lyckades säkra säsongens första 2-poängare med hela 14 mål!
Efter tre tuffa matcher i Allsvenskans nya säsong mot några av tabellens förhandsfavoriter så stod LIF Lindesberg, trots ett förbättrat spel, fortfarande poänglösa. Säsongens längsta resa väntade då nykomlingarna från Boden var nästa lag på spelschemat, ett lag som LIF segrade mot i försäsongen och som även dem är poänglösa efter 3 matcher.
Inför norrlandsmatchen var dock inte truppen hel, Linde-målvakten Ludvig Mattsson fick stanna hemma på grund av en allvarlig skada i samband med senaste hemmamatchen mot Hammarby.
– Ludde fick en snabb och hård boll i ansiktet under förra matchen, han skjutsades direkt till sjukhuset där läkaren konstaterade att det handlade om en hjärnskakning, meddelade lagets lagkapten Albin Järlstam.
Laget tog istället med sig målvakten Robert Mjörnander till Norrland som fick agera reserv.
– Robert är en duktig målvakt som har spelat mycket för Lif Blå och har varit med oss sedan tidigare så det känns lugnt, säjer Albin.
Trots att Ludvig inte kunde närvara så var matchen tvungen att spelas och när matchen var igång så var det Boden som inledde med det första målet efter 39 sekunder, laget höll efter det målet upp ledningen i 9 minuter innan LIF jämnade ut ställningen till 4-4 genom Max Broman.
Norrlandslaget tog bara efter någon minut tillbaka ledningen och med ställningen 7-5 så lade LIF in matchens första time-out, efter time-outen släppte det rejält för Linde-laget som ångade på och tog till sig en 3-målsledning i halvtid.
När andra halvleken sattes igång bjöd LIF Lindesberg på total dominans, bara minuten in i halvleken drog Linde-laget undan med ledningen efter två snabba mål och efter detta fortsatte LIF målskörden och släppte dessutom endast in två mål under de sista tio minuterna.
– Trots tabellplaceringen så är Boden inget dåligt lag, de har bra spelare och spelar ett bra spel men idag hade vi ett riktigt bra flyt i spelet och trots att vi fick en kanoninledning i den andra halvleken så var vi bara i högsta hugg idag, menar Albin Järlstam efter segern och passar på att hylla sina lagkamrater.
– Fatlum som fixar 11 mål ikväll är i mitt tycke seriens bästa mitt-6:a, han är otroligt målsäker men det krävs ett bra inspel för att ha ska lyckas sätta målen och det tycker jag att laget lyckades bra med idag.
Även Robert gjorde ett fantastiskt jobb i att hålla nollan i målet de sista åtta minuterna.
Närmast väntar en lång hemresa med nattåg där laget beräknas vara hemma i Lindesberg vid halv två under söndagskvällen, en resa som laget meddelar kommer kännas rätt enkel med sina nyinspelade 2 poäng i bagaget.
Resultat Boden BK HK-LIF
Slutresultat: 23-37 (11-14)
Publik: 287 personer
Målgörare: Fatlum Ahmeti (11), Max Broman (5), Albin Järlstam (5), Herman Bosson (5), Jesper Nilsson (4), Karl Zetterlund (4), Axel Magnusson (1), Martin Boija (1), Marcus Mattsson (1)
Nästa bortamatch: Lördag 19:e oktober vs HK Torslanda Elit i Torslanda Sporthall A kl. 16.00
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.