Arkivfoto: Hasse Persson

Efterlängtad seger för LIF Lindesberg

Efter tre tuffa förluster mot några av Allsvenskans högst rankade lag så begav sig LIF Lindesberg till Norrland där nykomlingen Boden BK HF väntade, revanschsuget var högt i Lindelaget som efter en seg första halvlek svepte in målen och lyckades säkra säsongens första 2-poängare med hela 14 mål!

Efter tre tuffa matcher i Allsvenskans nya säsong mot några av tabellens förhandsfavoriter så stod LIF Lindesberg, trots ett förbättrat spel, fortfarande poänglösa. Säsongens längsta resa väntade då nykomlingarna från Boden var nästa lag på spelschemat, ett lag som LIF segrade mot i försäsongen och som även dem är poänglösa efter 3 matcher.

Inför norrlandsmatchen var dock inte truppen hel, Linde-målvakten Ludvig Mattsson fick stanna hemma på grund av en allvarlig skada i samband med senaste hemmamatchen mot Hammarby.

– Ludde fick en snabb och hård boll i ansiktet under förra matchen, han skjutsades direkt till sjukhuset där läkaren konstaterade att det handlade om en hjärnskakning, meddelade lagets lagkapten Albin Järlstam.

Laget tog istället med sig målvakten Robert Mjörnander till Norrland som fick agera reserv.

– Robert är en duktig målvakt som har spelat mycket för Lif Blå och har varit med oss sedan tidigare så det känns lugnt, säjer Albin.

Trots att Ludvig inte kunde närvara så var matchen tvungen att spelas och när matchen var igång så var det Boden som inledde med det första målet efter 39 sekunder, laget höll efter det målet upp ledningen i 9 minuter innan LIF jämnade ut ställningen till 4-4 genom Max Broman.

Norrlandslaget tog bara efter någon minut tillbaka ledningen och med ställningen 7-5 så lade LIF in matchens första time-out, efter time-outen släppte det rejält för Linde-laget som ångade på och tog till sig en 3-målsledning i halvtid.

När andra halvleken sattes igång bjöd LIF Lindesberg på total dominans, bara minuten in i halvleken drog Linde-laget undan med ledningen efter två snabba mål och efter detta fortsatte LIF målskörden och släppte dessutom endast in två mål under de sista tio minuterna.

– Trots tabellplaceringen så är Boden inget dåligt lag, de har bra spelare och spelar ett bra spel men idag hade vi ett riktigt bra flyt i spelet och trots att vi fick en kanoninledning i den andra halvleken så var vi bara i högsta hugg idag, menar Albin Järlstam efter segern och passar på att hylla sina lagkamrater.

– Fatlum som fixar 11 mål ikväll är i mitt tycke seriens bästa mitt-6:a, han är otroligt målsäker men det krävs ett bra inspel för att ha ska lyckas sätta målen och det tycker jag att laget lyckades bra med idag.

Även Robert gjorde ett fantastiskt jobb i att hålla nollan i målet de sista åtta minuterna.

Närmast väntar en lång hemresa med nattåg där laget beräknas vara hemma i Lindesberg vid halv två under söndagskvällen, en resa som laget meddelar kommer kännas rätt enkel med sina nyinspelade 2 poäng i bagaget.

Resultat Boden BK HK-LIF
Slutresultat: 23-37 (11-14)
Publik: 287 personer

Målgörare: Fatlum Ahmeti (11), Max Broman (5), Albin Järlstam (5), Herman Bosson (5), Jesper Nilsson (4), Karl Zetterlund (4), Axel Magnusson (1), Martin Boija (1), Marcus Mattsson (1)

Nästa bortamatch: Lördag 19:e oktober vs HK Torslanda Elit i Torslanda Sporthall A kl. 16.00

Publicerad 5 oktober 2019 klockan 21:44

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

30 januari 2026 klockan 18:35 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ...

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i ...

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det ä...

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Sporre. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.

29 januari 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige fr...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis-soffa" i anslutning till generationsparken på ...
28 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Man döms till vård efter misshandel – skrek att de var satanister och djävulsdyrkare
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog s...
28 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling välkomnar giftassugna par på Alla hjärtans dag. Foto: Jennie Einarsson

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.

28 januari 2026 klockan 11:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.

27 januari 2026 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite ö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.

24 januari 2026 klockan 10:50 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de ...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Sarah Dawn Finer gästar Lindeskolans aula den 4 oktober. Foto: Pressbild

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.

21 januari 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...
21 januari 2026 av Anna Fryxell
Visa hela artikeln

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...
20 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig...
20 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-14

2026-02-02 08:39