Efter tre tuffa förluster mot några av Allsvenskans högst rankade lag så begav sig LIF Lindesberg till Norrland där nykomlingen Boden BK HF väntade, revanschsuget var högt i Lindelaget som efter en seg första halvlek svepte in målen och lyckades säkra säsongens första 2-poängare med hela 14 mål!
Efter tre tuffa matcher i Allsvenskans nya säsong mot några av tabellens förhandsfavoriter så stod LIF Lindesberg, trots ett förbättrat spel, fortfarande poänglösa. Säsongens längsta resa väntade då nykomlingarna från Boden var nästa lag på spelschemat, ett lag som LIF segrade mot i försäsongen och som även dem är poänglösa efter 3 matcher.
Inför norrlandsmatchen var dock inte truppen hel, Linde-målvakten Ludvig Mattsson fick stanna hemma på grund av en allvarlig skada i samband med senaste hemmamatchen mot Hammarby.
– Ludde fick en snabb och hård boll i ansiktet under förra matchen, han skjutsades direkt till sjukhuset där läkaren konstaterade att det handlade om en hjärnskakning, meddelade lagets lagkapten Albin Järlstam.
Laget tog istället med sig målvakten Robert Mjörnander till Norrland som fick agera reserv.
– Robert är en duktig målvakt som har spelat mycket för Lif Blå och har varit med oss sedan tidigare så det känns lugnt, säjer Albin.
Trots att Ludvig inte kunde närvara så var matchen tvungen att spelas och när matchen var igång så var det Boden som inledde med det första målet efter 39 sekunder, laget höll efter det målet upp ledningen i 9 minuter innan LIF jämnade ut ställningen till 4-4 genom Max Broman.
Norrlandslaget tog bara efter någon minut tillbaka ledningen och med ställningen 7-5 så lade LIF in matchens första time-out, efter time-outen släppte det rejält för Linde-laget som ångade på och tog till sig en 3-målsledning i halvtid.
När andra halvleken sattes igång bjöd LIF Lindesberg på total dominans, bara minuten in i halvleken drog Linde-laget undan med ledningen efter två snabba mål och efter detta fortsatte LIF målskörden och släppte dessutom endast in två mål under de sista tio minuterna.
– Trots tabellplaceringen så är Boden inget dåligt lag, de har bra spelare och spelar ett bra spel men idag hade vi ett riktigt bra flyt i spelet och trots att vi fick en kanoninledning i den andra halvleken så var vi bara i högsta hugg idag, menar Albin Järlstam efter segern och passar på att hylla sina lagkamrater.
– Fatlum som fixar 11 mål ikväll är i mitt tycke seriens bästa mitt-6:a, han är otroligt målsäker men det krävs ett bra inspel för att ha ska lyckas sätta målen och det tycker jag att laget lyckades bra med idag.
Även Robert gjorde ett fantastiskt jobb i att hålla nollan i målet de sista åtta minuterna.
Närmast väntar en lång hemresa med nattåg där laget beräknas vara hemma i Lindesberg vid halv två under söndagskvällen, en resa som laget meddelar kommer kännas rätt enkel med sina nyinspelade 2 poäng i bagaget.
Resultat Boden BK HK-LIF
Slutresultat: 23-37 (11-14)
Publik: 287 personer
Målgörare: Fatlum Ahmeti (11), Max Broman (5), Albin Järlstam (5), Herman Bosson (5), Jesper Nilsson (4), Karl Zetterlund (4), Axel Magnusson (1), Martin Boija (1), Marcus Mattsson (1)
Nästa bortamatch: Lördag 19:e oktober vs HK Torslanda Elit i Torslanda Sporthall A kl. 16.00
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.