Efter tre tuffa förluster mot några av Allsvenskans högst rankade lag så begav sig LIF Lindesberg till Norrland där nykomlingen Boden BK HF väntade, revanschsuget var högt i Lindelaget som efter en seg första halvlek svepte in målen och lyckades säkra säsongens första 2-poängare med hela 14 mål!
Efter tre tuffa matcher i Allsvenskans nya säsong mot några av tabellens förhandsfavoriter så stod LIF Lindesberg, trots ett förbättrat spel, fortfarande poänglösa. Säsongens längsta resa väntade då nykomlingarna från Boden var nästa lag på spelschemat, ett lag som LIF segrade mot i försäsongen och som även dem är poänglösa efter 3 matcher.
Inför norrlandsmatchen var dock inte truppen hel, Linde-målvakten Ludvig Mattsson fick stanna hemma på grund av en allvarlig skada i samband med senaste hemmamatchen mot Hammarby.
– Ludde fick en snabb och hård boll i ansiktet under förra matchen, han skjutsades direkt till sjukhuset där läkaren konstaterade att det handlade om en hjärnskakning, meddelade lagets lagkapten Albin Järlstam.
Laget tog istället med sig målvakten Robert Mjörnander till Norrland som fick agera reserv.
– Robert är en duktig målvakt som har spelat mycket för Lif Blå och har varit med oss sedan tidigare så det känns lugnt, säjer Albin.
Trots att Ludvig inte kunde närvara så var matchen tvungen att spelas och när matchen var igång så var det Boden som inledde med det första målet efter 39 sekunder, laget höll efter det målet upp ledningen i 9 minuter innan LIF jämnade ut ställningen till 4-4 genom Max Broman.
Norrlandslaget tog bara efter någon minut tillbaka ledningen och med ställningen 7-5 så lade LIF in matchens första time-out, efter time-outen släppte det rejält för Linde-laget som ångade på och tog till sig en 3-målsledning i halvtid.
När andra halvleken sattes igång bjöd LIF Lindesberg på total dominans, bara minuten in i halvleken drog Linde-laget undan med ledningen efter två snabba mål och efter detta fortsatte LIF målskörden och släppte dessutom endast in två mål under de sista tio minuterna.
– Trots tabellplaceringen så är Boden inget dåligt lag, de har bra spelare och spelar ett bra spel men idag hade vi ett riktigt bra flyt i spelet och trots att vi fick en kanoninledning i den andra halvleken så var vi bara i högsta hugg idag, menar Albin Järlstam efter segern och passar på att hylla sina lagkamrater.
– Fatlum som fixar 11 mål ikväll är i mitt tycke seriens bästa mitt-6:a, han är otroligt målsäker men det krävs ett bra inspel för att ha ska lyckas sätta målen och det tycker jag att laget lyckades bra med idag.
Även Robert gjorde ett fantastiskt jobb i att hålla nollan i målet de sista åtta minuterna.
Närmast väntar en lång hemresa med nattåg där laget beräknas vara hemma i Lindesberg vid halv två under söndagskvällen, en resa som laget meddelar kommer kännas rätt enkel med sina nyinspelade 2 poäng i bagaget.
Resultat Boden BK HK-LIF
Slutresultat: 23-37 (11-14)
Publik: 287 personer
Målgörare: Fatlum Ahmeti (11), Max Broman (5), Albin Järlstam (5), Herman Bosson (5), Jesper Nilsson (4), Karl Zetterlund (4), Axel Magnusson (1), Martin Boija (1), Marcus Mattsson (1)
Nästa bortamatch: Lördag 19:e oktober vs HK Torslanda Elit i Torslanda Sporthall A kl. 16.00
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.