Lindlövens tränare Tomas Östlund ger spelarna mycket beröm efter 5-2-segern mot formstarka Valbo i söndags. Löven kunde därmed bryta sig loss ur den svacka som inneburit fyra raka förluster innan söndagsmatchen.-Ja, det känns verkligen mycket skönt och jag hoppas att killarna fortsätter vara så här fokuserade på spelet som vi såg mot Valbo, kommenterar Östlund.
Hemmamatchen mot Valbo igår gav nytt hopp åt Lövenfansen som hade samlats på läktaren. För senast det begav sig på ”hovet” var det inte riktigt lika roligt. Då fick man stryk med 9 mål mot 2 av Borlänge trots överlägsen skottstatistik, 48-33.
-Problemet är att vi inte har lyckats hålla 100-procentigt fokus på spelet matchen igenom. Då blir det tyvärr små misstag som får stora konsekvenser. Igår såg vi ett helt annat ”go” i killarna, alla spelade fokuserat och då blev det inte heller några större misstag som motståndarna kunde utnyttja. Valbo blev helt enkelt utspelade och det krävdes ju faktiskt powerplay 5 mot 3 för att de skulle göra mål, kommenterar Tomas Östlund.
Självförtroendet är stort i laget – men Östlund vill ändå få ner killarna på jorden för att inte falla i tabellen under kommande spel.
-Nej, vi måste fortsätta så här koncentrerat på uppgiften. Annars blir det samma visa, att vi slarvar med pucken och ger motståndarna gratislägen. Det här ska vi bli bättre, säger han.
Matchens målgörare (bilden) är följande:
1-0: Johan Persson
2-1: Thomas Strandell
3-2: Marcus Eriksson
4-2: Jimmy Ögren
5-2: Johan Asplund
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.