Lindlövens tränare Tomas Östlund ger spelarna mycket beröm efter 5-2-segern mot formstarka Valbo i söndags. Löven kunde därmed bryta sig loss ur den svacka som inneburit fyra raka förluster innan söndagsmatchen.-Ja, det känns verkligen mycket skönt och jag hoppas att killarna fortsätter vara så här fokuserade på spelet som vi såg mot Valbo, kommenterar Östlund.
Hemmamatchen mot Valbo igår gav nytt hopp åt Lövenfansen som hade samlats på läktaren. För senast det begav sig på ”hovet” var det inte riktigt lika roligt. Då fick man stryk med 9 mål mot 2 av Borlänge trots överlägsen skottstatistik, 48-33.
-Problemet är att vi inte har lyckats hålla 100-procentigt fokus på spelet matchen igenom. Då blir det tyvärr små misstag som får stora konsekvenser. Igår såg vi ett helt annat ”go” i killarna, alla spelade fokuserat och då blev det inte heller några större misstag som motståndarna kunde utnyttja. Valbo blev helt enkelt utspelade och det krävdes ju faktiskt powerplay 5 mot 3 för att de skulle göra mål, kommenterar Tomas Östlund.
Självförtroendet är stort i laget – men Östlund vill ändå få ner killarna på jorden för att inte falla i tabellen under kommande spel.
-Nej, vi måste fortsätta så här koncentrerat på uppgiften. Annars blir det samma visa, att vi slarvar med pucken och ger motståndarna gratislägen. Det här ska vi bli bättre, säger han.
Matchens målgörare (bilden) är följande:
1-0: Johan Persson
2-1: Thomas Strandell
3-2: Marcus Eriksson
4-2: Jimmy Ögren
5-2: Johan Asplund
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.