En 29-årig efterlyst man greps i helgen av polisen i Storå. Då hade han hunnit med att genomföra flera inbrott, försök till bilstölder och skadegörelser. Historien började när ett tidningsbud observerade mannen vid ett garage. Den misstänkte gick runt med en kofot i handen och hotade även tidningsbudet med verktyget. Polisen underrättades kort efter av tidningsbudet själv. Innan polisen hunnit gripa den misstänkte hade han bland annat tagit sig in i Storåskolan och ställt till en rejäl oreda. Från skolsköterskans kontor stals en dator samt kanyler. Därefter försökte den misstänkte få tyst på inbrottslarmet – men utlöste då ytterligare larm.
-Han försökte nog få tyst på larmet, men eftersom han gav sig på en brandvarnare utlöstes bara ytterligare ett larm, som nu gick till räddningstjänsten. Med stor sannolikhet är han skyldig till alla anmälningar från Storå den gångna helgen. Det är fler än 10 brottspunkter antecknade och ytterligare några är att vänta, kommenterar Bengt Eriksson vid närpolisen i Lindesberg.
Förutom skadorna som uppstått vid inbrotten, så slogs även ett skyltfönster sönder hos en butik. Och i en friggebod försökte någon elda ved som förvarades där. Enligt uppgift fanns stor risk för spridning, dock hade inte elden tagit sig riktigt i veden. Även dessa händelser är den 29-årige Ludvikabon misstänkt för.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.