Egeryds Fastigheter har köpt Jarl Magnussons fastighet bredvid Lidl. Huvudsyftet med affären sägs vara att Egeryds ser ett eget framtida behov som fastigheten kan täcka.-Vi växer i Lindesberg och kommer därför att behöva större kontor för verksamheten, kommenterar Per Egeryd.
I den drygt 700 kvm stora fastigheten huserar idag två hyresgäster: Fyndhuset på bottenvåningen och Medborgarskolan på övervåningen. Övervåningen genomgick en omfattande rust och ombyggnad 2009. Nuvarande hyresgäster berörs inte av ägarbytet just nu. På sikt finns dock andra planer för huset som berör hyresgästerna.
Egeryds Fastigheter växer i Lindesberg och har idag en personalstyrka om 10 anställda här. Tidigare har man klarat sig bra med mindre lokalytor men i takt med att företaget satsat på Lindesberg, bland annat med fastighetsskötsel, så ställs nya krav.
-Vi behöver ett ordentligt kontor och en plats för vår maskinpark, det kommer vi få i vårt nya kontor. Men det ligger lite längre fram i tiden, för vi tänker inte kasta ut någon hyresgäst. Hur vi skall lösa det får vi ta en diskussion om i samband med att hyresgästernas nuvarande kontrakt går ut, förklarar Per Egeryd.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.