Egeryds Fastigheter har köpt Jarl Magnussons fastighet bredvid Lidl. Huvudsyftet med affären sägs vara att Egeryds ser ett eget framtida behov som fastigheten kan täcka.-Vi växer i Lindesberg och kommer därför att behöva större kontor för verksamheten, kommenterar Per Egeryd.
I den drygt 700 kvm stora fastigheten huserar idag två hyresgäster: Fyndhuset på bottenvåningen och Medborgarskolan på övervåningen. Övervåningen genomgick en omfattande rust och ombyggnad 2009. Nuvarande hyresgäster berörs inte av ägarbytet just nu. På sikt finns dock andra planer för huset som berör hyresgästerna.
Egeryds Fastigheter växer i Lindesberg och har idag en personalstyrka om 10 anställda här. Tidigare har man klarat sig bra med mindre lokalytor men i takt med att företaget satsat på Lindesberg, bland annat med fastighetsskötsel, så ställs nya krav.
-Vi behöver ett ordentligt kontor och en plats för vår maskinpark, det kommer vi få i vårt nya kontor. Men det ligger lite längre fram i tiden, för vi tänker inte kasta ut någon hyresgäst. Hur vi skall lösa det får vi ta en diskussion om i samband med att hyresgästernas nuvarande kontrakt går ut, förklarar Per Egeryd.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.