Fastighetsbolaget ICT, Investors Capital Trust Sweden Holding AB, har sålt två centrala fastigheter till Egeryds. Samtidigt som Egeryds köpte dessa två, så sålde företaget lika många också – tillbaka till ICT.
Fastigheterna som ICT nu valt att lämna över till Egeryds, är där Expertbutiken huserar samt fastigheten i vilken man finner butikerna Gösta Erikssons Ur & Guld samt Bergslagens El & Kylservice. Sistnämnda fastighet köpte ICT så sent som i somras av just Bergslagens El & Kylservice. Orsaken till att denna säljs, är att deras planer om att skapa en enda stor enhet föll i samma stund som Egeryds fick förtroendet att överta den större fastigheten i kvarteret.
De två fastigheterna som Egeryds säljer till ICT finns på Östermalmsvägen, byggda på 90-talet.
Jan Wilhelmsson, ICT, kommenterar affären:
-Vi satsar ju gärna mer på färdiga koncept numera – Egeryds satsar på centrum. Därför känns den här affären som gynnsam för båda parter. Dessutom känns det mer rätt att Egeryds får chansen att göra en stor enhet av kvarteret på Kristinavägen 24, nu när vi ändå inte har möjligheten till det längre.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.