Egeryds instiftade ett stipendium som skulle komma att gå till unga företagare. Man fick skicka in sina ansökan för granskning och idag avgjordes det vilka tre företag som skulle komma att stå på prispallen. Upp på en tredjeplats klev tre lindesbergskillar, Emil Franzén, Andreas Brundin och Erik Jäderqvist med sitt Cyber Rift UF.
Under tisdagen skulle det avgöras vilka som skulle bli årets, de allra första, pristagarna i Egeryds-stipendiet 2015. Det var åtta stycken tävlande före detta UF-företag, som nu har önskan att driva dessa företag vidare efter studenten. Företag för företag fick komma inför en jury, vilken bestod av Ida Jensen och Elinore Magnusson från Ung Företagsamhet, Per Egeryd och Maria Dahlkvist, Egeryds, och därtill Fredrik Molin från Fastighetsbyrån i Örebro. Framför dessa fick de presentera sin affärsidé, sina mål/ambitioner och vad stipendiet erbjuder i form av pengar, kontorsplats och mentorer kommer att betyda för dem som unga och nya företagare, berättar Ida Jensen. När presentationen var klar fick juryn ställa eventuella frågor samt diskutera företagets möjligheter.
Sammanlagt fanns 65 000 kronor i potten, med 5000 kronor till trean, 10 000 till nummer två och hela 50 000 till första pristagaren.
Tredjeplatsen tog Emil Franzén, Andreas Brundin och Erik Jäderqvist från Lindesberg hem. De driver sitt företag Cyber Rift, och Erik berättar efter dagens slut:
– När vi kom i morse var det pirrigt, men vi trodde att vi skulle komma topp-tre, eller topp-två, vi hade det på känn. När vi gjort vår presentation var vi 100% säkra på det, vi var nöjda och de var nöjda. Men när de läste upp motiveringen om tredjeplatsen så kände vi att det stämde in precis på oss.
Erik fortsätter:
– Det är helt grymt! Det går knappt att beskriva, det är hur roligt som helst! Vi vill ju inte lägga ner, utan fortsätta, och nu känner vi att vi är på gång så vi kan utvecklas och bli ännu större.
Ja, planerna för framtiden har fått ny skjuts.
– Det första året är målet att få en stadig grund. Våra nya mål är att först bli störst i Lindesberg och sedan störst i Örebro. Det här är verkligen kul och något att ta till vara på, vi har fått nya förmåner, säger en glad Erik.
Följande företag tog sig upp på prispallen:
3:e plats- Cyberrift (Emil Franzén, Andreas Brundin, Erik Jäderqvist), har under läsåret drivit sitt UF-företag med samma namn på Lindeskolan i Lindesberg kommun.
Pris- 5 000:- plus kontorsplats och mentorer under 1 års tid.
Motviering: För ett redan idag välfungerande företag med fokus på både verksamhet och målgrupp. Ett engagemang som smittar av sig och med en potential att utveckla sin affärsidé vidare.
2:a plats- Viking (Felix Olofsson och Julius Detlofsson), har under läsåret drivit UF-företaget Green Athletes på Tullängskolan i Örebro kommun.
Pris- 10 000:- plus kontorsplats och mentorer under 1 års tid.
Motivering: En unik produkt som ligger rätt i tiden kombinerat med ett fantastiskt engagemang. En genomarbetad affärsidé där juryn ser en stor potential i att företaget med rätt vägledning och verktyg kan erövra världen.
Andraplatsen gick till Felix Olofsson och Julius Detlofsson. Privat foto.Förstaplatsen tog Hampus Sjöberg. Privat foto.
1:a plats- Artz (Hampus Sjöberg), har under läsåret drivit sitt UF företag med samma namn på Risbergska skolan i Örebro kommun.
Pris- 50 000:- plus kontorsplats och mentorer under 1 års tid.
Motivering: En enastående kombination av kreativitet och företagsamhet där personen på ett ödmjukt sätt har lyckats kombinera passion och affärsmannaskap. Produktutvecklingen från en redan idag stark originalidé lämnar oändliga möjligheter framåt att växa i.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.