Egeryds instiftade ett stipendium som skulle komma att gå till unga företagare. Man fick skicka in sina ansökan för granskning och idag avgjordes det vilka tre företag som skulle komma att stå på prispallen. Upp på en tredjeplats klev tre lindesbergskillar, Emil Franzén, Andreas Brundin och Erik Jäderqvist med sitt Cyber Rift UF.
Under tisdagen skulle det avgöras vilka som skulle bli årets, de allra första, pristagarna i Egeryds-stipendiet 2015. Det var åtta stycken tävlande före detta UF-företag, som nu har önskan att driva dessa företag vidare efter studenten. Företag för företag fick komma inför en jury, vilken bestod av Ida Jensen och Elinore Magnusson från Ung Företagsamhet, Per Egeryd och Maria Dahlkvist, Egeryds, och därtill Fredrik Molin från Fastighetsbyrån i Örebro. Framför dessa fick de presentera sin affärsidé, sina mål/ambitioner och vad stipendiet erbjuder i form av pengar, kontorsplats och mentorer kommer att betyda för dem som unga och nya företagare, berättar Ida Jensen. När presentationen var klar fick juryn ställa eventuella frågor samt diskutera företagets möjligheter.
Sammanlagt fanns 65 000 kronor i potten, med 5000 kronor till trean, 10 000 till nummer två och hela 50 000 till första pristagaren.
Tredjeplatsen tog Emil Franzén, Andreas Brundin och Erik Jäderqvist från Lindesberg hem. De driver sitt företag Cyber Rift, och Erik berättar efter dagens slut:
– När vi kom i morse var det pirrigt, men vi trodde att vi skulle komma topp-tre, eller topp-två, vi hade det på känn. När vi gjort vår presentation var vi 100% säkra på det, vi var nöjda och de var nöjda. Men när de läste upp motiveringen om tredjeplatsen så kände vi att det stämde in precis på oss.
Erik fortsätter:
– Det är helt grymt! Det går knappt att beskriva, det är hur roligt som helst! Vi vill ju inte lägga ner, utan fortsätta, och nu känner vi att vi är på gång så vi kan utvecklas och bli ännu större.
Ja, planerna för framtiden har fått ny skjuts.
– Det första året är målet att få en stadig grund. Våra nya mål är att först bli störst i Lindesberg och sedan störst i Örebro. Det här är verkligen kul och något att ta till vara på, vi har fått nya förmåner, säger en glad Erik.
Följande företag tog sig upp på prispallen:
3:e plats- Cyberrift (Emil Franzén, Andreas Brundin, Erik Jäderqvist), har under läsåret drivit sitt UF-företag med samma namn på Lindeskolan i Lindesberg kommun.
Pris- 5 000:- plus kontorsplats och mentorer under 1 års tid.
Motviering: För ett redan idag välfungerande företag med fokus på både verksamhet och målgrupp. Ett engagemang som smittar av sig och med en potential att utveckla sin affärsidé vidare.
2:a plats- Viking (Felix Olofsson och Julius Detlofsson), har under läsåret drivit UF-företaget Green Athletes på Tullängskolan i Örebro kommun.
Pris- 10 000:- plus kontorsplats och mentorer under 1 års tid.
Motivering: En unik produkt som ligger rätt i tiden kombinerat med ett fantastiskt engagemang. En genomarbetad affärsidé där juryn ser en stor potential i att företaget med rätt vägledning och verktyg kan erövra världen.
Andraplatsen gick till Felix Olofsson och Julius Detlofsson. Privat foto.Förstaplatsen tog Hampus Sjöberg. Privat foto.
1:a plats- Artz (Hampus Sjöberg), har under läsåret drivit sitt UF företag med samma namn på Risbergska skolan i Örebro kommun.
Pris- 50 000:- plus kontorsplats och mentorer under 1 års tid.
Motivering: En enastående kombination av kreativitet och företagsamhet där personen på ett ödmjukt sätt har lyckats kombinera passion och affärsmannaskap. Produktutvecklingen från en redan idag stark originalidé lämnar oändliga möjligheter framåt att växa i.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Anders Carlsson. kårchef i Lindesberg. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina.
Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå
Foto: Lions Club Storå
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.