Fastighetsbolaget Egeryds Fastigheter tar över driften av Lindesberg Arena genom att ta över det nuvarande driftbolaget Lindesberg Arena AB. Därmed är man också redo att ta den hyresskuld som tynger bolaget. Enligt VD Per Egeryd skall man skriva kontrakt redan i kväll.
Egeryds Fastigheter tar alltså över det skuldtyngda driftbolaget Lindesberg Arena AB. Men det är inte utan en vision om att få pengarna tillbaka och på sikt även kunna göra en vinst genom denna affär.
Fastighetsbolagets VD Per Egeryd är hoppfull att uppnå visionen.
-Jag ser en stor utvecklingspotential i arenan och därför ser jag intresse i att ta över bolaget. Arenans kapacitet är mycket, mycket större än det vi har sett hittills och därför ser jag goda chanser att få ekonomi i det här, förklarar Per.
Egeryds Fastigheter och Lindesberg Arena AB kommer att göra klart affären redan i kväll om allt går enligt planerna. Den gamla styrelsen i arenabolaget lämnar sina poster. Alla utom en.
-Jag kommer att ha kvar Per Fritzell i den nya styrelsen eftersom jag tror att jag kan ha mycket nytta av honom, berättar Per Egeryd.
I förmiddags höll kommunstyrelsen sammanträde och beslutade om ett tillägg i det nuvarande avtalet med driftbolaget. Tillägget innebär att man täcker upp den merkostnad som kommit i form av lokalvård och vaktmästeri.
-När avtalet skrevs 2010 var det oklart vad den faktiska kostnaden för driften var. I efterhand har det visat sig kosta mer än vi räknade med då. Därför måste vi avsätta pengar för det, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder.
Tilläggsförslaget fick majoritet och klubbades – men inte helt utan motstånd. Två partier reserverade sig, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna. Ett tredje partiet, Folkpartiet, avstod helt med hänvisning till det juridiska.
-Vi har ju inte fått besked om det rent juridiskt är okej att göra så här, kommenterar Göran Gustafsson som med anledning av det alltså tog avstånd.
Hyressänkning
Enligt ledamöter i KS som reserverade sig, innebär tilläggsavtalet att hyran sänks kraftigt, från nuvarande årshyra på 1 063 000 till 365 000 kr, dvs en månadshyra från 88 583 kr till 30 416 kr. Dessutom höjs ”driftbidraget” med cirka 1,2 miljoner kronor från nuvarande 2,1 till 3,3 miljoner kronor.
Det är anledningen till att flera partier motsatte sig förslaget.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.