Fastighetsbolaget Egeryds Fastigheter tar över driften av Lindesberg Arena genom att ta över det nuvarande driftbolaget Lindesberg Arena AB. Därmed är man också redo att ta den hyresskuld som tynger bolaget. Enligt VD Per Egeryd skall man skriva kontrakt redan i kväll.
Egeryds Fastigheter tar alltså över det skuldtyngda driftbolaget Lindesberg Arena AB. Men det är inte utan en vision om att få pengarna tillbaka och på sikt även kunna göra en vinst genom denna affär.
Fastighetsbolagets VD Per Egeryd är hoppfull att uppnå visionen.
-Jag ser en stor utvecklingspotential i arenan och därför ser jag intresse i att ta över bolaget. Arenans kapacitet är mycket, mycket större än det vi har sett hittills och därför ser jag goda chanser att få ekonomi i det här, förklarar Per.
Egeryds Fastigheter och Lindesberg Arena AB kommer att göra klart affären redan i kväll om allt går enligt planerna. Den gamla styrelsen i arenabolaget lämnar sina poster. Alla utom en.
-Jag kommer att ha kvar Per Fritzell i den nya styrelsen eftersom jag tror att jag kan ha mycket nytta av honom, berättar Per Egeryd.
I förmiddags höll kommunstyrelsen sammanträde och beslutade om ett tillägg i det nuvarande avtalet med driftbolaget. Tillägget innebär att man täcker upp den merkostnad som kommit i form av lokalvård och vaktmästeri.
-När avtalet skrevs 2010 var det oklart vad den faktiska kostnaden för driften var. I efterhand har det visat sig kosta mer än vi räknade med då. Därför måste vi avsätta pengar för det, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder.
Tilläggsförslaget fick majoritet och klubbades – men inte helt utan motstånd. Två partier reserverade sig, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna. Ett tredje partiet, Folkpartiet, avstod helt med hänvisning till det juridiska.
-Vi har ju inte fått besked om det rent juridiskt är okej att göra så här, kommenterar Göran Gustafsson som med anledning av det alltså tog avstånd.
Hyressänkning
Enligt ledamöter i KS som reserverade sig, innebär tilläggsavtalet att hyran sänks kraftigt, från nuvarande årshyra på 1 063 000 till 365 000 kr, dvs en månadshyra från 88 583 kr till 30 416 kr. Dessutom höjs ”driftbidraget” med cirka 1,2 miljoner kronor från nuvarande 2,1 till 3,3 miljoner kronor.
Det är anledningen till att flera partier motsatte sig förslaget.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.