Fastighetsbolaget Egeryds Fastigheter tar över driften av Lindesberg Arena genom att ta över det nuvarande driftbolaget Lindesberg Arena AB. Därmed är man också redo att ta den hyresskuld som tynger bolaget. Enligt VD Per Egeryd skall man skriva kontrakt redan i kväll.
Egeryds Fastigheter tar alltså över det skuldtyngda driftbolaget Lindesberg Arena AB. Men det är inte utan en vision om att få pengarna tillbaka och på sikt även kunna göra en vinst genom denna affär.
Fastighetsbolagets VD Per Egeryd är hoppfull att uppnå visionen.
-Jag ser en stor utvecklingspotential i arenan och därför ser jag intresse i att ta över bolaget. Arenans kapacitet är mycket, mycket större än det vi har sett hittills och därför ser jag goda chanser att få ekonomi i det här, förklarar Per.
Egeryds Fastigheter och Lindesberg Arena AB kommer att göra klart affären redan i kväll om allt går enligt planerna. Den gamla styrelsen i arenabolaget lämnar sina poster. Alla utom en.
-Jag kommer att ha kvar Per Fritzell i den nya styrelsen eftersom jag tror att jag kan ha mycket nytta av honom, berättar Per Egeryd.
I förmiddags höll kommunstyrelsen sammanträde och beslutade om ett tillägg i det nuvarande avtalet med driftbolaget. Tillägget innebär att man täcker upp den merkostnad som kommit i form av lokalvård och vaktmästeri.
-När avtalet skrevs 2010 var det oklart vad den faktiska kostnaden för driften var. I efterhand har det visat sig kosta mer än vi räknade med då. Därför måste vi avsätta pengar för det, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder.
Tilläggsförslaget fick majoritet och klubbades – men inte helt utan motstånd. Två partier reserverade sig, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna. Ett tredje partiet, Folkpartiet, avstod helt med hänvisning till det juridiska.
-Vi har ju inte fått besked om det rent juridiskt är okej att göra så här, kommenterar Göran Gustafsson som med anledning av det alltså tog avstånd.
Hyressänkning
Enligt ledamöter i KS som reserverade sig, innebär tilläggsavtalet att hyran sänks kraftigt, från nuvarande årshyra på 1 063 000 till 365 000 kr, dvs en månadshyra från 88 583 kr till 30 416 kr. Dessutom höjs ”driftbidraget” med cirka 1,2 miljoner kronor från nuvarande 2,1 till 3,3 miljoner kronor.
Det är anledningen till att flera partier motsatte sig förslaget.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.