Fastighetsbolaget Egeryds Fastigheter tar över driften av Lindesberg Arena genom att ta över det nuvarande driftbolaget Lindesberg Arena AB. Därmed är man också redo att ta den hyresskuld som tynger bolaget. Enligt VD Per Egeryd skall man skriva kontrakt redan i kväll.
Egeryds Fastigheter tar alltså över det skuldtyngda driftbolaget Lindesberg Arena AB. Men det är inte utan en vision om att få pengarna tillbaka och på sikt även kunna göra en vinst genom denna affär.
Fastighetsbolagets VD Per Egeryd är hoppfull att uppnå visionen.
-Jag ser en stor utvecklingspotential i arenan och därför ser jag intresse i att ta över bolaget. Arenans kapacitet är mycket, mycket större än det vi har sett hittills och därför ser jag goda chanser att få ekonomi i det här, förklarar Per.
Egeryds Fastigheter och Lindesberg Arena AB kommer att göra klart affären redan i kväll om allt går enligt planerna. Den gamla styrelsen i arenabolaget lämnar sina poster. Alla utom en.
-Jag kommer att ha kvar Per Fritzell i den nya styrelsen eftersom jag tror att jag kan ha mycket nytta av honom, berättar Per Egeryd.
I förmiddags höll kommunstyrelsen sammanträde och beslutade om ett tillägg i det nuvarande avtalet med driftbolaget. Tillägget innebär att man täcker upp den merkostnad som kommit i form av lokalvård och vaktmästeri.
-När avtalet skrevs 2010 var det oklart vad den faktiska kostnaden för driften var. I efterhand har det visat sig kosta mer än vi räknade med då. Därför måste vi avsätta pengar för det, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder.
Tilläggsförslaget fick majoritet och klubbades – men inte helt utan motstånd. Två partier reserverade sig, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna. Ett tredje partiet, Folkpartiet, avstod helt med hänvisning till det juridiska.
-Vi har ju inte fått besked om det rent juridiskt är okej att göra så här, kommenterar Göran Gustafsson som med anledning av det alltså tog avstånd.
Hyressänkning
Enligt ledamöter i KS som reserverade sig, innebär tilläggsavtalet att hyran sänks kraftigt, från nuvarande årshyra på 1 063 000 till 365 000 kr, dvs en månadshyra från 88 583 kr till 30 416 kr. Dessutom höjs ”driftbidraget” med cirka 1,2 miljoner kronor från nuvarande 2,1 till 3,3 miljoner kronor.
Det är anledningen till att flera partier motsatte sig förslaget.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.