Fastighetsbolaget Egeryds Fastigheter tar över driften av Lindesberg Arena genom att ta över det nuvarande driftbolaget Lindesberg Arena AB. Därmed är man också redo att ta den hyresskuld som tynger bolaget. Enligt VD Per Egeryd skall man skriva kontrakt redan i kväll.
Egeryds Fastigheter tar alltså över det skuldtyngda driftbolaget Lindesberg Arena AB. Men det är inte utan en vision om att få pengarna tillbaka och på sikt även kunna göra en vinst genom denna affär.
Fastighetsbolagets VD Per Egeryd är hoppfull att uppnå visionen.
-Jag ser en stor utvecklingspotential i arenan och därför ser jag intresse i att ta över bolaget. Arenans kapacitet är mycket, mycket större än det vi har sett hittills och därför ser jag goda chanser att få ekonomi i det här, förklarar Per.
Egeryds Fastigheter och Lindesberg Arena AB kommer att göra klart affären redan i kväll om allt går enligt planerna. Den gamla styrelsen i arenabolaget lämnar sina poster. Alla utom en.
-Jag kommer att ha kvar Per Fritzell i den nya styrelsen eftersom jag tror att jag kan ha mycket nytta av honom, berättar Per Egeryd.
I förmiddags höll kommunstyrelsen sammanträde och beslutade om ett tillägg i det nuvarande avtalet med driftbolaget. Tillägget innebär att man täcker upp den merkostnad som kommit i form av lokalvård och vaktmästeri.
-När avtalet skrevs 2010 var det oklart vad den faktiska kostnaden för driften var. I efterhand har det visat sig kosta mer än vi räknade med då. Därför måste vi avsätta pengar för det, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder.
Tilläggsförslaget fick majoritet och klubbades – men inte helt utan motstånd. Två partier reserverade sig, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna. Ett tredje partiet, Folkpartiet, avstod helt med hänvisning till det juridiska.
-Vi har ju inte fått besked om det rent juridiskt är okej att göra så här, kommenterar Göran Gustafsson som med anledning av det alltså tog avstånd.
Hyressänkning
Enligt ledamöter i KS som reserverade sig, innebär tilläggsavtalet att hyran sänks kraftigt, från nuvarande årshyra på 1 063 000 till 365 000 kr, dvs en månadshyra från 88 583 kr till 30 416 kr. Dessutom höjs ”driftbidraget” med cirka 1,2 miljoner kronor från nuvarande 2,1 till 3,3 miljoner kronor.
Det är anledningen till att flera partier motsatte sig förslaget.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.