Under ett års tid har destilleriet Sankta Annas Bränneri i Stråssa jobbat med en helt ny absintsort, som är en direkt uppföljning av deras prisade ”Valkyria Absinthe” från 2011, som på kort tid tog världen med storm. Så sent som i fjol kammade Sankta Annas Bränneri hem två förstapriser i den internationella tävlingen The Absinthe Masters.
På fredagen kungjorde Sankta Annas Bränneri att deras nya produkt lanseras på Systembolaget redan i morgon, lördag 1 februari.
– Det känns spännande. Vi har förädlat det ursprungliga receptet genom att lagra absinten på ekfat, vilket ger den en helt annan karaktär. I motsats till vår tidigare absint är denna torrare i smaken, mindre söt och med en något mildare lakritston eftersom ekfatet inte bara ger smak, utan även tar smak, förklarar Göran Bäuerle som driver Sankta Annas Bränneri tillsammans med Henrik Larsson.
Den nya absinten skiljer sig även i styrka. Alkoholhalten har sänkts från 68% till 60%. Anledningen är att man menar att denna absint skall drickas ”on the rocks”.
– Det bästa sättet att servera och uppleva den här produkten, är att hälla den över några isbitar och smutta på den. I takt med att isen smälter får man olika smakupplevelser, smaken förändras när den blandas ut av den smälta isen. Det är svårt att förklara, det måste upplevas, säger Göran Bäuerle.
Göran berättar att den nya ekfatlagrade absinten går direkt ut på finhyllan vid ett flertalet Systembolagsbutiker i landet.
– När vi lanserade vår första absint, då fick vi tjata oss in i ordinarie sortiment. Den här gången var det faktiskt Systembolaget själva som valde oss. De provade den nya absinten och tog in den direkt på deras hylla med exklusiva drycker och det är ett erkännande för oss, säger Göran.
Endast 180 flaskor går ut i de utvalda butikerna vid lanseringen. 120 av dessa är numrerade och signerade av Göran och Henrik.
– Det är en specialutgåva och kul grej, säger Göran.
Det är fortfarande oklart om den nya absinten kommer att ingå i ordinarie sortiment på hemmaplan. Systembolaget har endast valt ut tre butiker hittills (Stockholm, Göteborg och Malmö) samt gett klartecken att ytterligare fem butiker kommer att bli aktuella senare.
– Det vore väldigt kul om butiken i Lindesberg är en av de fem, avslutar Göran Bäuerle.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.