Under ett års tid har destilleriet Sankta Annas Bränneri i Stråssa jobbat med en helt ny absintsort, som är en direkt uppföljning av deras prisade ”Valkyria Absinthe” från 2011, som på kort tid tog världen med storm. Så sent som i fjol kammade Sankta Annas Bränneri hem två förstapriser i den internationella tävlingen The Absinthe Masters.
På fredagen kungjorde Sankta Annas Bränneri att deras nya produkt lanseras på Systembolaget redan i morgon, lördag 1 februari.
– Det känns spännande. Vi har förädlat det ursprungliga receptet genom att lagra absinten på ekfat, vilket ger den en helt annan karaktär. I motsats till vår tidigare absint är denna torrare i smaken, mindre söt och med en något mildare lakritston eftersom ekfatet inte bara ger smak, utan även tar smak, förklarar Göran Bäuerle som driver Sankta Annas Bränneri tillsammans med Henrik Larsson.
Den nya absinten skiljer sig även i styrka. Alkoholhalten har sänkts från 68% till 60%. Anledningen är att man menar att denna absint skall drickas ”on the rocks”.
– Det bästa sättet att servera och uppleva den här produkten, är att hälla den över några isbitar och smutta på den. I takt med att isen smälter får man olika smakupplevelser, smaken förändras när den blandas ut av den smälta isen. Det är svårt att förklara, det måste upplevas, säger Göran Bäuerle.
Göran berättar att den nya ekfatlagrade absinten går direkt ut på finhyllan vid ett flertalet Systembolagsbutiker i landet.
– När vi lanserade vår första absint, då fick vi tjata oss in i ordinarie sortiment. Den här gången var det faktiskt Systembolaget själva som valde oss. De provade den nya absinten och tog in den direkt på deras hylla med exklusiva drycker och det är ett erkännande för oss, säger Göran.
Endast 180 flaskor går ut i de utvalda butikerna vid lanseringen. 120 av dessa är numrerade och signerade av Göran och Henrik.
– Det är en specialutgåva och kul grej, säger Göran.
Det är fortfarande oklart om den nya absinten kommer att ingå i ordinarie sortiment på hemmaplan. Systembolaget har endast valt ut tre butiker hittills (Stockholm, Göteborg och Malmö) samt gett klartecken att ytterligare fem butiker kommer att bli aktuella senare.
– Det vore väldigt kul om butiken i Lindesberg är en av de fem, avslutar Göran Bäuerle.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.