Under ett års tid har destilleriet Sankta Annas Bränneri i Stråssa jobbat med en helt ny absintsort, som är en direkt uppföljning av deras prisade ”Valkyria Absinthe” från 2011, som på kort tid tog världen med storm. Så sent som i fjol kammade Sankta Annas Bränneri hem två förstapriser i den internationella tävlingen The Absinthe Masters.
På fredagen kungjorde Sankta Annas Bränneri att deras nya produkt lanseras på Systembolaget redan i morgon, lördag 1 februari.
– Det känns spännande. Vi har förädlat det ursprungliga receptet genom att lagra absinten på ekfat, vilket ger den en helt annan karaktär. I motsats till vår tidigare absint är denna torrare i smaken, mindre söt och med en något mildare lakritston eftersom ekfatet inte bara ger smak, utan även tar smak, förklarar Göran Bäuerle som driver Sankta Annas Bränneri tillsammans med Henrik Larsson.
Den nya absinten skiljer sig även i styrka. Alkoholhalten har sänkts från 68% till 60%. Anledningen är att man menar att denna absint skall drickas ”on the rocks”.
– Det bästa sättet att servera och uppleva den här produkten, är att hälla den över några isbitar och smutta på den. I takt med att isen smälter får man olika smakupplevelser, smaken förändras när den blandas ut av den smälta isen. Det är svårt att förklara, det måste upplevas, säger Göran Bäuerle.
Göran berättar att den nya ekfatlagrade absinten går direkt ut på finhyllan vid ett flertalet Systembolagsbutiker i landet.
– När vi lanserade vår första absint, då fick vi tjata oss in i ordinarie sortiment. Den här gången var det faktiskt Systembolaget själva som valde oss. De provade den nya absinten och tog in den direkt på deras hylla med exklusiva drycker och det är ett erkännande för oss, säger Göran.
Endast 180 flaskor går ut i de utvalda butikerna vid lanseringen. 120 av dessa är numrerade och signerade av Göran och Henrik.
– Det är en specialutgåva och kul grej, säger Göran.
Det är fortfarande oklart om den nya absinten kommer att ingå i ordinarie sortiment på hemmaplan. Systembolaget har endast valt ut tre butiker hittills (Stockholm, Göteborg och Malmö) samt gett klartecken att ytterligare fem butiker kommer att bli aktuella senare.
– Det vore väldigt kul om butiken i Lindesberg är en av de fem, avslutar Göran Bäuerle.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.