Under ett års tid har destilleriet Sankta Annas Bränneri i Stråssa jobbat med en helt ny absintsort, som är en direkt uppföljning av deras prisade ”Valkyria Absinthe” från 2011, som på kort tid tog världen med storm. Så sent som i fjol kammade Sankta Annas Bränneri hem två förstapriser i den internationella tävlingen The Absinthe Masters.
På fredagen kungjorde Sankta Annas Bränneri att deras nya produkt lanseras på Systembolaget redan i morgon, lördag 1 februari.
– Det känns spännande. Vi har förädlat det ursprungliga receptet genom att lagra absinten på ekfat, vilket ger den en helt annan karaktär. I motsats till vår tidigare absint är denna torrare i smaken, mindre söt och med en något mildare lakritston eftersom ekfatet inte bara ger smak, utan även tar smak, förklarar Göran Bäuerle som driver Sankta Annas Bränneri tillsammans med Henrik Larsson.
Den nya absinten skiljer sig även i styrka. Alkoholhalten har sänkts från 68% till 60%. Anledningen är att man menar att denna absint skall drickas ”on the rocks”.
– Det bästa sättet att servera och uppleva den här produkten, är att hälla den över några isbitar och smutta på den. I takt med att isen smälter får man olika smakupplevelser, smaken förändras när den blandas ut av den smälta isen. Det är svårt att förklara, det måste upplevas, säger Göran Bäuerle.
Göran berättar att den nya ekfatlagrade absinten går direkt ut på finhyllan vid ett flertalet Systembolagsbutiker i landet.
– När vi lanserade vår första absint, då fick vi tjata oss in i ordinarie sortiment. Den här gången var det faktiskt Systembolaget själva som valde oss. De provade den nya absinten och tog in den direkt på deras hylla med exklusiva drycker och det är ett erkännande för oss, säger Göran.
Endast 180 flaskor går ut i de utvalda butikerna vid lanseringen. 120 av dessa är numrerade och signerade av Göran och Henrik.
– Det är en specialutgåva och kul grej, säger Göran.
Det är fortfarande oklart om den nya absinten kommer att ingå i ordinarie sortiment på hemmaplan. Systembolaget har endast valt ut tre butiker hittills (Stockholm, Göteborg och Malmö) samt gett klartecken att ytterligare fem butiker kommer att bli aktuella senare.
– Det vore väldigt kul om butiken i Lindesberg är en av de fem, avslutar Göran Bäuerle.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.