Under ett års tid har destilleriet Sankta Annas Bränneri i Stråssa jobbat med en helt ny absintsort, som är en direkt uppföljning av deras prisade ”Valkyria Absinthe” från 2011, som på kort tid tog världen med storm. Så sent som i fjol kammade Sankta Annas Bränneri hem två förstapriser i den internationella tävlingen The Absinthe Masters.
På fredagen kungjorde Sankta Annas Bränneri att deras nya produkt lanseras på Systembolaget redan i morgon, lördag 1 februari.
– Det känns spännande. Vi har förädlat det ursprungliga receptet genom att lagra absinten på ekfat, vilket ger den en helt annan karaktär. I motsats till vår tidigare absint är denna torrare i smaken, mindre söt och med en något mildare lakritston eftersom ekfatet inte bara ger smak, utan även tar smak, förklarar Göran Bäuerle som driver Sankta Annas Bränneri tillsammans med Henrik Larsson.
Den nya absinten skiljer sig även i styrka. Alkoholhalten har sänkts från 68% till 60%. Anledningen är att man menar att denna absint skall drickas ”on the rocks”.
– Det bästa sättet att servera och uppleva den här produkten, är att hälla den över några isbitar och smutta på den. I takt med att isen smälter får man olika smakupplevelser, smaken förändras när den blandas ut av den smälta isen. Det är svårt att förklara, det måste upplevas, säger Göran Bäuerle.
Göran berättar att den nya ekfatlagrade absinten går direkt ut på finhyllan vid ett flertalet Systembolagsbutiker i landet.
– När vi lanserade vår första absint, då fick vi tjata oss in i ordinarie sortiment. Den här gången var det faktiskt Systembolaget själva som valde oss. De provade den nya absinten och tog in den direkt på deras hylla med exklusiva drycker och det är ett erkännande för oss, säger Göran.
Endast 180 flaskor går ut i de utvalda butikerna vid lanseringen. 120 av dessa är numrerade och signerade av Göran och Henrik.
– Det är en specialutgåva och kul grej, säger Göran.
Det är fortfarande oklart om den nya absinten kommer att ingå i ordinarie sortiment på hemmaplan. Systembolaget har endast valt ut tre butiker hittills (Stockholm, Göteborg och Malmö) samt gett klartecken att ytterligare fem butiker kommer att bli aktuella senare.
– Det vore väldigt kul om butiken i Lindesberg är en av de fem, avslutar Göran Bäuerle.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.