Som förväntat var det med mycket stor majoritet som fullmäktige igår kväll beslutade att arenahallsbygget blir av. Redan idag, tisdag, kommer det fortsatta arbetet att dra igång med ett första möte med den grupp som ska se till att hallen utformas på rätt sätt. En annan viktigt fråga som kommer tas upp nu, är om man ska välja att bygga hallen själva eller överlåta bygget åt ett konsortium.
Gårdagens beslut kom lite som en lättnad för Lindesbergs kommuns ekonomichef, som nu kan börja arbeta med projektet med klara direktiv.
-Ja, det känns bra för nu kan jag arbeta vidare med det här. Det är värre när ett beslut drar ut på tiden, för då sitter man låst och kan inget göra. Nu är det sagt att vi ska ha en ny hall, så nu ska vi se till att det görs på bästa sätt också, kommenterar han.
Och vad som är bästa sättet, det är en fråga som lär diskuteras ganska mycket den närmaste tiden. Inte bara gällande utformning av själva hallen, utan också i ägandefrågan.
-Vi har ju två huvudspår här, det ena är att vi bygger helt själva och det andra att överlåta det åt ett antal företag som vi sedan hyr av. Själv anser jag nog att det första alternativet är det bästa i längden, det ger oss större kontroll över såväl hall som ekonomi, säger ekonomichefen.
Skulle man ändå välja att ett konsortium tar på sig byggkostnaden, så ser Lennart allra helst att lokala företag är med.
-Det skulle vara mycket trevligt om det kunde bli så, då får det ändå en lokal förankring. Och naturligtvis kommer vi att ta reda på om det finns lokala företag som kan tänka sig en sådan här lösning, om det inte blir aktuellt att bygga själva vill säga.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.