Som förväntat var det med mycket stor majoritet som fullmäktige igår kväll beslutade att arenahallsbygget blir av. Redan idag, tisdag, kommer det fortsatta arbetet att dra igång med ett första möte med den grupp som ska se till att hallen utformas på rätt sätt. En annan viktigt fråga som kommer tas upp nu, är om man ska välja att bygga hallen själva eller överlåta bygget åt ett konsortium.
Gårdagens beslut kom lite som en lättnad för Lindesbergs kommuns ekonomichef, som nu kan börja arbeta med projektet med klara direktiv.
-Ja, det känns bra för nu kan jag arbeta vidare med det här. Det är värre när ett beslut drar ut på tiden, för då sitter man låst och kan inget göra. Nu är det sagt att vi ska ha en ny hall, så nu ska vi se till att det görs på bästa sätt också, kommenterar han.
Och vad som är bästa sättet, det är en fråga som lär diskuteras ganska mycket den närmaste tiden. Inte bara gällande utformning av själva hallen, utan också i ägandefrågan.
-Vi har ju två huvudspår här, det ena är att vi bygger helt själva och det andra att överlåta det åt ett antal företag som vi sedan hyr av. Själv anser jag nog att det första alternativet är det bästa i längden, det ger oss större kontroll över såväl hall som ekonomi, säger ekonomichefen.
Skulle man ändå välja att ett konsortium tar på sig byggkostnaden, så ser Lennart allra helst att lokala företag är med.
-Det skulle vara mycket trevligt om det kunde bli så, då får det ändå en lokal förankring. Och naturligtvis kommer vi att ta reda på om det finns lokala företag som kan tänka sig en sådan här lösning, om det inte blir aktuellt att bygga själva vill säga.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.