Som förväntat var det med mycket stor majoritet som fullmäktige igår kväll beslutade att arenahallsbygget blir av. Redan idag, tisdag, kommer det fortsatta arbetet att dra igång med ett första möte med den grupp som ska se till att hallen utformas på rätt sätt. En annan viktigt fråga som kommer tas upp nu, är om man ska välja att bygga hallen själva eller överlåta bygget åt ett konsortium.
Gårdagens beslut kom lite som en lättnad för Lindesbergs kommuns ekonomichef, som nu kan börja arbeta med projektet med klara direktiv.
-Ja, det känns bra för nu kan jag arbeta vidare med det här. Det är värre när ett beslut drar ut på tiden, för då sitter man låst och kan inget göra. Nu är det sagt att vi ska ha en ny hall, så nu ska vi se till att det görs på bästa sätt också, kommenterar han.
Och vad som är bästa sättet, det är en fråga som lär diskuteras ganska mycket den närmaste tiden. Inte bara gällande utformning av själva hallen, utan också i ägandefrågan.
-Vi har ju två huvudspår här, det ena är att vi bygger helt själva och det andra att överlåta det åt ett antal företag som vi sedan hyr av. Själv anser jag nog att det första alternativet är det bästa i längden, det ger oss större kontroll över såväl hall som ekonomi, säger ekonomichefen.
Skulle man ändå välja att ett konsortium tar på sig byggkostnaden, så ser Lennart allra helst att lokala företag är med.
-Det skulle vara mycket trevligt om det kunde bli så, då får det ändå en lokal förankring. Och naturligtvis kommer vi att ta reda på om det finns lokala företag som kan tänka sig en sådan här lösning, om det inte blir aktuellt att bygga själva vill säga.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.