Som förväntat var det med mycket stor majoritet som fullmäktige igår kväll beslutade att arenahallsbygget blir av. Redan idag, tisdag, kommer det fortsatta arbetet att dra igång med ett första möte med den grupp som ska se till att hallen utformas på rätt sätt. En annan viktigt fråga som kommer tas upp nu, är om man ska välja att bygga hallen själva eller överlåta bygget åt ett konsortium.
Gårdagens beslut kom lite som en lättnad för Lindesbergs kommuns ekonomichef, som nu kan börja arbeta med projektet med klara direktiv.
-Ja, det känns bra för nu kan jag arbeta vidare med det här. Det är värre när ett beslut drar ut på tiden, för då sitter man låst och kan inget göra. Nu är det sagt att vi ska ha en ny hall, så nu ska vi se till att det görs på bästa sätt också, kommenterar han.
Och vad som är bästa sättet, det är en fråga som lär diskuteras ganska mycket den närmaste tiden. Inte bara gällande utformning av själva hallen, utan också i ägandefrågan.
-Vi har ju två huvudspår här, det ena är att vi bygger helt själva och det andra att överlåta det åt ett antal företag som vi sedan hyr av. Själv anser jag nog att det första alternativet är det bästa i längden, det ger oss större kontroll över såväl hall som ekonomi, säger ekonomichefen.
Skulle man ändå välja att ett konsortium tar på sig byggkostnaden, så ser Lennart allra helst att lokala företag är med.
-Det skulle vara mycket trevligt om det kunde bli så, då får det ändå en lokal förankring. Och naturligtvis kommer vi att ta reda på om det finns lokala företag som kan tänka sig en sådan här lösning, om det inte blir aktuellt att bygga själva vill säga.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.