I lördags gick årets upplaga av Örebro Läns Hästsportgala av stapeln.
Vinnarna i kategorin Årets Eldsjäl hittar vi i Lindesberg, nämligen Petra Holm och Carina Begemann från Linde Ridskola.
Det är en mycket glad Petra Holm som LindeNytt når via telefon under onsdagen.
– Det är jätteroligt! Tyvärr fick vi veta så sent att vi var nominerade, så vi var inte på plats.
Men Carinas dotter var där och ringde direkt hon fick veta att vi vann. Det trodde vi ju aldrig, så det är ju väldigt roligt! berättar Petra
Trots att det är Petra och Carina som står som vinnare på diplomet vill Petra ändå tydligt poängtera att de inte varit ensamma i arbetet.
– Vi har lagt ner otroligt mycket jobb, men det är fler som har gjort det. Det är väldigt många i föreningen som är värda det här priset, det krävs många för att få till det.
Föreningen står just nu inför bygge av det nya ridhuset, något som de hoppas ska påbörjas så fort möjligt.
– Vi har ändrat i ritningarna lite, så nu ligger det hos arkitekten, och sen behöver vi bygglov. Men sen så! skrattar Petra.
Hela ridskoleverksamheten har ökat, så nu har vi runt 90 ridande i olika åldrar, och 5 mars startar vi ridlekis för barn från 3 års ålder och uppåt, avslutar Petra.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.