I lördags gick årets upplaga av Örebro Läns Hästsportgala av stapeln.
Vinnarna i kategorin Årets Eldsjäl hittar vi i Lindesberg, nämligen Petra Holm och Carina Begemann från Linde Ridskola.
Det är en mycket glad Petra Holm som LindeNytt når via telefon under onsdagen.
– Det är jätteroligt! Tyvärr fick vi veta så sent att vi var nominerade, så vi var inte på plats.
Men Carinas dotter var där och ringde direkt hon fick veta att vi vann. Det trodde vi ju aldrig, så det är ju väldigt roligt! berättar Petra
Trots att det är Petra och Carina som står som vinnare på diplomet vill Petra ändå tydligt poängtera att de inte varit ensamma i arbetet.
– Vi har lagt ner otroligt mycket jobb, men det är fler som har gjort det. Det är väldigt många i föreningen som är värda det här priset, det krävs många för att få till det.
Föreningen står just nu inför bygge av det nya ridhuset, något som de hoppas ska påbörjas så fort möjligt.
– Vi har ändrat i ritningarna lite, så nu ligger det hos arkitekten, och sen behöver vi bygglov. Men sen så! skrattar Petra.
Hela ridskoleverksamheten har ökat, så nu har vi runt 90 ridande i olika åldrar, och 5 mars startar vi ridlekis för barn från 3 års ålder och uppåt, avslutar Petra.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!