Många kablar som ska sitta rätt. Foto: Ida Lindkvist

Elektroniska toner i trädgården

Den här onsdagseftermiddagen nådde VEMS sommarturné fram till Kullen i Lindesberg, där den avslutande framställningen skulle komma att hållas. Det är hemma hos gruppens Eva Erbenius man efter en hotfull skur regn håller på att packa upp och koppla ihop denna otroliga mängd av färgglada kablar och elektroniska apparater.

I Eva Erbenius trädgård kryllar det av musiker och tonsättare från EMS, Elektronmusikstudion. Man håller på att förbereda inför eftermiddagens tvåtimmarlånga konsert.

– Vi är inne på fjärde spelgången, berättar Eva Erbenius och tillägger att det också är det sista speltillfället. Dessförinnan har man varit i Mon, Falun och Hedemora.

Men det regniga vädret som drog in höll på att ställa till det ordentligt.
– Vi var nästan på väg att ställa in, vi blev faktiskt rätt missmodiga, men nu blir det dunkande och sprängande stereo, ler Eva.

– Vi börjar få upp tak, men det blev mycket mer apparater än vad vi trodde.

Förberedelserna pågår. Foto: Ida Lindkvist
Förberedelserna pågår. Foto: Ida Lindkvist

Torbjörn Bellind och Sören Runolf är två av de tolv som har fullt upp med att förbereda. Allt ska kopplas rätt och allt ljud ska fungera. Det ser inte alls lätt ut med alla olika kablar som ska åt olika håll, men Sören intygar:
– Det är som med allt annat, man lär sig.

Innan Sören började med den här typen av musik spelade han bland annat piano och elgitarr.
– Man känner sig nyfiken att testa fler grejer, så jag tycker att det faller sig naturligt. Man blir nyfiken på andra sorters musik, berättar Sören.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Torbjörn halkade in på det här genom sin start för flertalet år sedan, som bildkonstnär. Han verkade då som ljudinstallatör i konsthallar och han tyckte att ljuden tog över konsten.
– Jag kom in från det hållet, började med ljudinstallationer som sedan blev kompositioner och improviserad musik, så på den vägen är det, säger Torbjörn och fortsätter:

– Jag tycker om hårdvara och gammal teknik, det är väldigt taktilt. Man kan använda händerna och det är roligare än att använda dator, såhär får man använda både händerna och hjärnan.

Även Torbjörn och Sören var oroliga för regnet som tidigare föll, och Torbjörn konstaterar:
– Det är ömtåliga grejer, det här.

Anna-Karin Brus kommer farandes med något som ser ut att vara en stor klump is, på god väg att smälta ner. Hon stannar upp för att berätta vad det är som hon håller på med.
– Här i är det en kontaktmick frusen i is. Sedan har vi en hydrofon som kokar i vatten. Hot N Cold heter vårt stycke, förklarar hon.

– Men nu måste jag lägga den här i frysen så den är riktigt kall till sedan!

Den frysta kontaktmicken. Foto: Ida Lindkivst
Den frysta kontaktmicken. Foto: Ida Lindkivst

Det fyller på med gäster på Evas Kullen, ett bostadshus som hon bott i sedan 1984, och som ligger placerat på just en kulle. Besökarna har med sig klappstolar som de fäller ut och slår sig ned i, i den mysiga trädgården. Eva inleder kvällen:
– Det var för tio år sedan som jag kom på att jag ville hålla på med elektronisk musik, man fick spela vad man ville istället för att försöka komma överens med sina orkesterkompisar. Vi är ungefär 100 stycken i landet som håller på.

Sedan får gästerna höra Evas ”En vanlig Bergman, tack”, ett stycke hon spelade in dagen efter hans död. Och sedan är den elektroniska konserten i rullning.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist
Publicerad 29 juli 2015 klockan 18:18

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Lindesbergs kommun

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.

22 september 2026 klockan 11:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar hö...

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen

Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. ...

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.

18 september 2026 klockan 14:49 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.

18 september 2026 klockan 14:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Billerud flaggar för lukt och buller
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ...
18 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Rösterna är räknade i regionvalet
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir ...
17 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Alla röster har räknats
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. ...
17 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Valmyndigheten

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.

16 september 2026 klockan 15:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt ...

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet...

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

Den första uppsättningen av Bergslagens spektakelteater - Smidda planer i Löa hytta. Foto: Kicki Nilsson, Icon Photography/Bergslagsspelen

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.

14 september 2026 klockan 14:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete f...

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.

11 september 2026 klockan 14:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt åskoväder. ...
11 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-11

2026-09-10

2026-09-10

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-22 16:05