På måndagen stod potatisbullar på menyn hos Lindeskolans kök, dock blev skollunchen allt annat än en trevlig upplevelse för några elever som upptäckte en minst sagt oönskad ingrediens.
– När jag skar i den såg jag något svart i den och funderade på vad det var, när jag kollade närmare såg jag att det var en larv, berättar eleven som valt att vara anonym.
Måndagens skollunch på Lindeskolan gick från att vara en trevlig matstund till något helt annat när flera elever upptäckte cirka 5 millimeter stora larver i maten.
– Alla kring bordet reagerade direkt, och trodde knappt det var sant, det var riktigt äckligt! berättar eleven.
Eleverna tog direkt kontakt med skolbespisningen och sedan rektorerna som meddelade att man skulle göra en felanmälan, då maten kom från en grossist.
– Det här måste ju analyseras och skickas in, vi kommer ta det vidare till vår grossist för det här är inte acceptabelt. Det här är ju inte mat som vår personal står och lagar från grunden, utan är färdiga potatisbullar från en leverantör, men vi kommer kontakta dem det första vi gör imorgon, säger Gun-Marie Arvidsson, enhetschef.
Måndagens, något annorlunda, matupplevelse på Lindeskolan spred sig sedan som en löpeld via sociala medier, något som gjorde att många elever inte ens gick till matsalen under lunchen.
– Jag har gått hungrig hela dagen, så nu ska jag äta så fort jag kommer hem, säger eleven.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.