Debatten om byskolornas framtid i Lindesbergs kommun har rört upp starka känslor bland många av kommunens invånare. I Ramsberg har nu ett tiotal elever tagit saken i egna händer och skrivit ett brev till de berörda politikerna.
På Ramshyttans skola i Ramsberg är oron stor, inte minst bland eleverna som är mycket bekymrade över hur deras fortsatta skolgång kommer att se ut. Ett tiotal elever från skolan har nu författat ett brev till de beslutsfattande politikerna för att visa sitt missnöje över den eventuella nedläggningen. LindeNytt har tagit del av brevet, och kan nu publicera det i sin helhet.
Inte stänga vår skola
Vi vill ha kvar vår skola.
Och det blir mer barn när barn från förskolan börjar.
Ska ni låta små 5-6 åriga barn åka Framotillbaka i buss helt själva.
Barnen på förskolan kommer inte kuna anvenda gympasalen.
Vad händer med Wilma
Samtidigt som ni stänger ner vår skola… Ja ni känar på det men tappar
det när ni ska flyta på slussen. Wilma kommer att förlora sina kommpisar. 🙁
Vi är inte dom enda som säger nej
Föreldrarna säger t.ex. att dom ska gå kvar så länge det går,
VARFÖR?
Och på måndag så kan ni inte ändra er.
Av: Ida, Alice, Bea, Hanna, Sara, Tristan och David, Wilma, Oliwer och Farhad.
VI GER ALDRIG UPP!

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.