Debatten om byskolornas framtid i Lindesbergs kommun har rört upp starka känslor bland många av kommunens invånare. I Ramsberg har nu ett tiotal elever tagit saken i egna händer och skrivit ett brev till de berörda politikerna.
På Ramshyttans skola i Ramsberg är oron stor, inte minst bland eleverna som är mycket bekymrade över hur deras fortsatta skolgång kommer att se ut. Ett tiotal elever från skolan har nu författat ett brev till de beslutsfattande politikerna för att visa sitt missnöje över den eventuella nedläggningen. LindeNytt har tagit del av brevet, och kan nu publicera det i sin helhet.
Inte stänga vår skola
Vi vill ha kvar vår skola.
Och det blir mer barn när barn från förskolan börjar.
Ska ni låta små 5-6 åriga barn åka Framotillbaka i buss helt själva.
Barnen på förskolan kommer inte kuna anvenda gympasalen.
Vad händer med Wilma
Samtidigt som ni stänger ner vår skola… Ja ni känar på det men tappar
det när ni ska flyta på slussen. Wilma kommer att förlora sina kommpisar. 🙁
Vi är inte dom enda som säger nej
Föreldrarna säger t.ex. att dom ska gå kvar så länge det går,
VARFÖR?
Och på måndag så kan ni inte ändra er.
Av: Ida, Alice, Bea, Hanna, Sara, Tristan och David, Wilma, Oliwer och Farhad.
VI GER ALDRIG UPP!

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.