Debatten om byskolornas framtid i Lindesbergs kommun har rört upp starka känslor bland många av kommunens invånare. I Ramsberg har nu ett tiotal elever tagit saken i egna händer och skrivit ett brev till de berörda politikerna.
På Ramshyttans skola i Ramsberg är oron stor, inte minst bland eleverna som är mycket bekymrade över hur deras fortsatta skolgång kommer att se ut. Ett tiotal elever från skolan har nu författat ett brev till de beslutsfattande politikerna för att visa sitt missnöje över den eventuella nedläggningen. LindeNytt har tagit del av brevet, och kan nu publicera det i sin helhet.
Inte stänga vår skola
Vi vill ha kvar vår skola.
Och det blir mer barn när barn från förskolan börjar.
Ska ni låta små 5-6 åriga barn åka Framotillbaka i buss helt själva.
Barnen på förskolan kommer inte kuna anvenda gympasalen.
Vad händer med Wilma
Samtidigt som ni stänger ner vår skola… Ja ni känar på det men tappar
det när ni ska flyta på slussen. Wilma kommer att förlora sina kommpisar. 🙁
Vi är inte dom enda som säger nej
Föreldrarna säger t.ex. att dom ska gå kvar så länge det går,
VARFÖR?
Och på måndag så kan ni inte ändra er.
Av: Ida, Alice, Bea, Hanna, Sara, Tristan och David, Wilma, Oliwer och Farhad.
VI GER ALDRIG UPP!

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.