Debatten om byskolornas framtid i Lindesbergs kommun har rört upp starka känslor bland många av kommunens invånare. I Ramsberg har nu ett tiotal elever tagit saken i egna händer och skrivit ett brev till de berörda politikerna.
På Ramshyttans skola i Ramsberg är oron stor, inte minst bland eleverna som är mycket bekymrade över hur deras fortsatta skolgång kommer att se ut. Ett tiotal elever från skolan har nu författat ett brev till de beslutsfattande politikerna för att visa sitt missnöje över den eventuella nedläggningen. LindeNytt har tagit del av brevet, och kan nu publicera det i sin helhet.
Inte stänga vår skola
Vi vill ha kvar vår skola.
Och det blir mer barn när barn från förskolan börjar.
Ska ni låta små 5-6 åriga barn åka Framotillbaka i buss helt själva.
Barnen på förskolan kommer inte kuna anvenda gympasalen.
Vad händer med Wilma
Samtidigt som ni stänger ner vår skola… Ja ni känar på det men tappar
det när ni ska flyta på slussen. Wilma kommer att förlora sina kommpisar. 🙁
Vi är inte dom enda som säger nej
Föreldrarna säger t.ex. att dom ska gå kvar så länge det går,
VARFÖR?
Och på måndag så kan ni inte ändra er.
Av: Ida, Alice, Bea, Hanna, Sara, Tristan och David, Wilma, Oliwer och Farhad.
VI GER ALDRIG UPP!

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.