William Johnsson och Kevin Löfgren tycker att det är kul att läsa. Foto: Ida Lindkvist
Elevers läsning på lovet belönades
Att läsa är både nyttigt, spännande och roligt, ja, för att inte tala om hur coolt det faktiskt är. Detta belyste Camilla Boström, lärare vid Björkhagaskolan, genom att iklädd keps och tuffa solbrillor välkomna eleverna som läst under höstlovet till en sittning i bokens tecken. Att man lagt tid på att läsa ska belönas, och visst är det en trevlig mjukstart då höstlovet i framtiden kan komma att förvandlas till ett läslov.
Enligt förslag kan det nationellt tänkas bli att höstlovet från och med nästa år blir till att gå under namnet ”Läslov”. På Björkhagaskolan tyckte man att det här var en sådan bra idé att man slog slag i saken redan vid årets höstlov. Detta gjorde man genom att förbereda ett ”läsbingo” till eleverna som de fick ta med sig hem, där man bland annat skulle läsa i en bok i en kvart, eller mer, och äta en frukt, eller läsa i sängen, i soffan, eller på kvällen. En efter en bricka fylldes i under lovet och kunde till sist lämnas in när skolan åter drog igång.
218 elever nappade på den här roliga idén och idag, då det passande nog också är den nationella Läsdagen, bestämde sig Björkhagaskolan för att uppmärksamma och belöna dessa coola läslusar lite extra.
– Jag hade också ett sommarlovsbingo med mina elever i somras, men då var det bara 15 stycken som var med. Det är ju inte så lätt att komma ihåg och så på sommaren. Men när de kom tillbaka så fick de en liten belöning, så den här gången var de jättetaggade, berättar lärare Camilla Boström.
– Alla ni är helt suveräna, och vi vill visa er att läsning är coolt, säger Camilla till eleverna som håller med, visst är lärarna coola i solglasögon och keps.
Såhär ser en läsbingobricka ut. Foto: Ida Lindkvist
Eleverna får se en kort, animerad film om böcker och samtidigt äta lite fika. När ljuset åter tänts får barnen välja mellan några gåvor; en penna, ett sudd, en pennvässare eller gnuggistatuering.
– Det är jättekul att läsa böcker, jag gillar typ sådant som är läskigt. Jag läste ”Röda spår” och det är läskig bok, berättar Cajsa Marklund som går i fjärdeklass.
Eglan, Valida Istrefi och Cajsa Marklund har alla läst under lovet. Foto: Ida Lindkvist
Klasskompisen Valida Istrefi tycker också om att läsa, och kom tillbaka efter lovet med en väl ifylld läsbingobricka.
– Det är bra att läsa själv, då tränar man upp att läsa och då blir man bättre. Jag läste också ”Röda spår”, vi hade likadana böcker, säger Valida.
Även de sportintresserade, fjärdeklassgrabbarna William Johnsson och Kevin Löfgren har spenderat stunder av lovet åt
Två grabbar som verkligen gillar böcker. Foto: Ida Lindkvist
att läsa böcker.
– Det är kul, det finns så mycket fantasi i böcker, säger William.
Kevin håller med William, att läsa är roligt, men han har också förstått nyttan med att läsa olika sorters böcker.
– Jag brukar höra några nya ord i vissa böcker och så lär jag mig dem. Jag brukar läsa några gånger på kvällen innan jag ska sova, berättar Kevin.
– Jag brukar läsa lite då och då. Jag har läst massa böcker på lovet, och jag tycker allra bäst om fantasy och äventyr, och ”dagbok för alla mina fans” av Jeff Kinney, tillägger William.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jon Henrik Fjällgren intog scenen i Lindeskolans aula. Foto: Sami Rahkonen
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...