William Johnsson och Kevin Löfgren tycker att det är kul att läsa. Foto: Ida Lindkvist
Elevers läsning på lovet belönades
Att läsa är både nyttigt, spännande och roligt, ja, för att inte tala om hur coolt det faktiskt är. Detta belyste Camilla Boström, lärare vid Björkhagaskolan, genom att iklädd keps och tuffa solbrillor välkomna eleverna som läst under höstlovet till en sittning i bokens tecken. Att man lagt tid på att läsa ska belönas, och visst är det en trevlig mjukstart då höstlovet i framtiden kan komma att förvandlas till ett läslov.
Enligt förslag kan det nationellt tänkas bli att höstlovet från och med nästa år blir till att gå under namnet ”Läslov”. På Björkhagaskolan tyckte man att det här var en sådan bra idé att man slog slag i saken redan vid årets höstlov. Detta gjorde man genom att förbereda ett ”läsbingo” till eleverna som de fick ta med sig hem, där man bland annat skulle läsa i en bok i en kvart, eller mer, och äta en frukt, eller läsa i sängen, i soffan, eller på kvällen. En efter en bricka fylldes i under lovet och kunde till sist lämnas in när skolan åter drog igång.
218 elever nappade på den här roliga idén och idag, då det passande nog också är den nationella Läsdagen, bestämde sig Björkhagaskolan för att uppmärksamma och belöna dessa coola läslusar lite extra.
– Jag hade också ett sommarlovsbingo med mina elever i somras, men då var det bara 15 stycken som var med. Det är ju inte så lätt att komma ihåg och så på sommaren. Men när de kom tillbaka så fick de en liten belöning, så den här gången var de jättetaggade, berättar lärare Camilla Boström.
– Alla ni är helt suveräna, och vi vill visa er att läsning är coolt, säger Camilla till eleverna som håller med, visst är lärarna coola i solglasögon och keps.
Såhär ser en läsbingobricka ut. Foto: Ida Lindkvist
Eleverna får se en kort, animerad film om böcker och samtidigt äta lite fika. När ljuset åter tänts får barnen välja mellan några gåvor; en penna, ett sudd, en pennvässare eller gnuggistatuering.
– Det är jättekul att läsa böcker, jag gillar typ sådant som är läskigt. Jag läste ”Röda spår” och det är läskig bok, berättar Cajsa Marklund som går i fjärdeklass.
Eglan, Valida Istrefi och Cajsa Marklund har alla läst under lovet. Foto: Ida Lindkvist
Klasskompisen Valida Istrefi tycker också om att läsa, och kom tillbaka efter lovet med en väl ifylld läsbingobricka.
– Det är bra att läsa själv, då tränar man upp att läsa och då blir man bättre. Jag läste också ”Röda spår”, vi hade likadana böcker, säger Valida.
Även de sportintresserade, fjärdeklassgrabbarna William Johnsson och Kevin Löfgren har spenderat stunder av lovet åt
Två grabbar som verkligen gillar böcker. Foto: Ida Lindkvist
att läsa böcker.
– Det är kul, det finns så mycket fantasi i böcker, säger William.
Kevin håller med William, att läsa är roligt, men han har också förstått nyttan med att läsa olika sorters böcker.
– Jag brukar höra några nya ord i vissa böcker och så lär jag mig dem. Jag brukar läsa några gånger på kvällen innan jag ska sova, berättar Kevin.
– Jag brukar läsa lite då och då. Jag har läst massa böcker på lovet, och jag tycker allra bäst om fantasy och äventyr, och ”dagbok för alla mina fans” av Jeff Kinney, tillägger William.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Peter Springare representerade Örebropartiet. Foto: Camilla Lagerman
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
LIF Lindesberg går ut hårt efter julledigheterna. Med totalt 75 gjorda mål i matchen står LIF Lindesberg för 42 av dessa. En siffra som är lagets största för säsongen gällande gjorda mål. Foto: Hasse Persson.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30...
Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.