William Johnsson och Kevin Löfgren tycker att det är kul att läsa. Foto: Ida Lindkvist
Elevers läsning på lovet belönades
Att läsa är både nyttigt, spännande och roligt, ja, för att inte tala om hur coolt det faktiskt är. Detta belyste Camilla Boström, lärare vid Björkhagaskolan, genom att iklädd keps och tuffa solbrillor välkomna eleverna som läst under höstlovet till en sittning i bokens tecken. Att man lagt tid på att läsa ska belönas, och visst är det en trevlig mjukstart då höstlovet i framtiden kan komma att förvandlas till ett läslov.
Enligt förslag kan det nationellt tänkas bli att höstlovet från och med nästa år blir till att gå under namnet ”Läslov”. På Björkhagaskolan tyckte man att det här var en sådan bra idé att man slog slag i saken redan vid årets höstlov. Detta gjorde man genom att förbereda ett ”läsbingo” till eleverna som de fick ta med sig hem, där man bland annat skulle läsa i en bok i en kvart, eller mer, och äta en frukt, eller läsa i sängen, i soffan, eller på kvällen. En efter en bricka fylldes i under lovet och kunde till sist lämnas in när skolan åter drog igång.
218 elever nappade på den här roliga idén och idag, då det passande nog också är den nationella Läsdagen, bestämde sig Björkhagaskolan för att uppmärksamma och belöna dessa coola läslusar lite extra.
– Jag hade också ett sommarlovsbingo med mina elever i somras, men då var det bara 15 stycken som var med. Det är ju inte så lätt att komma ihåg och så på sommaren. Men när de kom tillbaka så fick de en liten belöning, så den här gången var de jättetaggade, berättar lärare Camilla Boström.
– Alla ni är helt suveräna, och vi vill visa er att läsning är coolt, säger Camilla till eleverna som håller med, visst är lärarna coola i solglasögon och keps.
Såhär ser en läsbingobricka ut. Foto: Ida Lindkvist
Eleverna får se en kort, animerad film om böcker och samtidigt äta lite fika. När ljuset åter tänts får barnen välja mellan några gåvor; en penna, ett sudd, en pennvässare eller gnuggistatuering.
– Det är jättekul att läsa böcker, jag gillar typ sådant som är läskigt. Jag läste ”Röda spår” och det är läskig bok, berättar Cajsa Marklund som går i fjärdeklass.
Eglan, Valida Istrefi och Cajsa Marklund har alla läst under lovet. Foto: Ida Lindkvist
Klasskompisen Valida Istrefi tycker också om att läsa, och kom tillbaka efter lovet med en väl ifylld läsbingobricka.
– Det är bra att läsa själv, då tränar man upp att läsa och då blir man bättre. Jag läste också ”Röda spår”, vi hade likadana böcker, säger Valida.
Även de sportintresserade, fjärdeklassgrabbarna William Johnsson och Kevin Löfgren har spenderat stunder av lovet åt
Två grabbar som verkligen gillar böcker. Foto: Ida Lindkvist
att läsa böcker.
– Det är kul, det finns så mycket fantasi i böcker, säger William.
Kevin håller med William, att läsa är roligt, men han har också förstått nyttan med att läsa olika sorters böcker.
– Jag brukar höra några nya ord i vissa böcker och så lär jag mig dem. Jag brukar läsa några gånger på kvällen innan jag ska sova, berättar Kevin.
– Jag brukar läsa lite då och då. Jag har läst massa böcker på lovet, och jag tycker allra bäst om fantasy och äventyr, och ”dagbok för alla mina fans” av Jeff Kinney, tillägger William.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Samhällsbyggnadsförvaltningens chef Ola Vestin. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.