William Johnsson och Kevin Löfgren tycker att det är kul att läsa. Foto: Ida Lindkvist
Elevers läsning på lovet belönades
Att läsa är både nyttigt, spännande och roligt, ja, för att inte tala om hur coolt det faktiskt är. Detta belyste Camilla Boström, lärare vid Björkhagaskolan, genom att iklädd keps och tuffa solbrillor välkomna eleverna som läst under höstlovet till en sittning i bokens tecken. Att man lagt tid på att läsa ska belönas, och visst är det en trevlig mjukstart då höstlovet i framtiden kan komma att förvandlas till ett läslov.
Enligt förslag kan det nationellt tänkas bli att höstlovet från och med nästa år blir till att gå under namnet ”Läslov”. På Björkhagaskolan tyckte man att det här var en sådan bra idé att man slog slag i saken redan vid årets höstlov. Detta gjorde man genom att förbereda ett ”läsbingo” till eleverna som de fick ta med sig hem, där man bland annat skulle läsa i en bok i en kvart, eller mer, och äta en frukt, eller läsa i sängen, i soffan, eller på kvällen. En efter en bricka fylldes i under lovet och kunde till sist lämnas in när skolan åter drog igång.
218 elever nappade på den här roliga idén och idag, då det passande nog också är den nationella Läsdagen, bestämde sig Björkhagaskolan för att uppmärksamma och belöna dessa coola läslusar lite extra.
– Jag hade också ett sommarlovsbingo med mina elever i somras, men då var det bara 15 stycken som var med. Det är ju inte så lätt att komma ihåg och så på sommaren. Men när de kom tillbaka så fick de en liten belöning, så den här gången var de jättetaggade, berättar lärare Camilla Boström.
– Alla ni är helt suveräna, och vi vill visa er att läsning är coolt, säger Camilla till eleverna som håller med, visst är lärarna coola i solglasögon och keps.
Såhär ser en läsbingobricka ut. Foto: Ida Lindkvist
Eleverna får se en kort, animerad film om böcker och samtidigt äta lite fika. När ljuset åter tänts får barnen välja mellan några gåvor; en penna, ett sudd, en pennvässare eller gnuggistatuering.
– Det är jättekul att läsa böcker, jag gillar typ sådant som är läskigt. Jag läste ”Röda spår” och det är läskig bok, berättar Cajsa Marklund som går i fjärdeklass.
Eglan, Valida Istrefi och Cajsa Marklund har alla läst under lovet. Foto: Ida Lindkvist
Klasskompisen Valida Istrefi tycker också om att läsa, och kom tillbaka efter lovet med en väl ifylld läsbingobricka.
– Det är bra att läsa själv, då tränar man upp att läsa och då blir man bättre. Jag läste också ”Röda spår”, vi hade likadana böcker, säger Valida.
Även de sportintresserade, fjärdeklassgrabbarna William Johnsson och Kevin Löfgren har spenderat stunder av lovet åt
Två grabbar som verkligen gillar böcker. Foto: Ida Lindkvist
att läsa böcker.
– Det är kul, det finns så mycket fantasi i böcker, säger William.
Kevin håller med William, att läsa är roligt, men han har också förstått nyttan med att läsa olika sorters böcker.
– Jag brukar höra några nya ord i vissa böcker och så lär jag mig dem. Jag brukar läsa några gånger på kvällen innan jag ska sova, berättar Kevin.
– Jag brukar läsa lite då och då. Jag har läst massa böcker på lovet, och jag tycker allra bäst om fantasy och äventyr, och ”dagbok för alla mina fans” av Jeff Kinney, tillägger William.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
FotoFredag: Höstsymbolen
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av...
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...