Efter tio år i trångboddhet gjorde elfirman Bergslagens El & Kylservice slag i saken och lämnade centrum för rymligare alternativ på industriområdet. För cirka en månad sedan öppnade Reine Krönström och Mikael Andersson butiken på den nya adressen: Handelshuset.-Det känns riktigt bra, här fick vi mycket mer ändamålsenliga lokaler som underlättar för oss som jobbar här, kommenterar Reine.
Bergslagens El & Kylservice startades 1993 av Reine och Mikael och de första åren avverkades i två olika lokaler på Bergslagsvägen (Bergslagsbacken) innan butiken flyttades ner i centrum 1998. Med tanke på förhållandena i den gamla lokalen, så var det inte en dag för tidigt som flytten blev av, menar Reine.
-Vi hade ju inte ens några riktiga lagerytor och det var väldigt trångt i butiken också. Här underlättar det så enormt mycket när vi har butik och lager på samma plan. Och att vi dessutom kan ta emot leveranser direkt på lastkajen i anslutning till lagret. Det är mycket roligare att arbeta under dessa förhållanden, förklarar han.
I takt med att centrum har byggts om, så har också antalet parkeringsplatser minskat. För kunder hos butiker med lite mer skrymmande varor så innebär det ibland vissa svårigheter.
-Tyvärr blir det ju så och det märkte vi naturligtvis av i den förra butikslokalen. Tack och lov slipper vi sånt här uppe och idag är det ju inte längre konstigt med handel på industriområdet. Så för våra kunder har flytten förhoppningsvis bara inneburit massor av fördelar, påpekar Reine.
Förutom försäljning av vitvaror, hushållsmaskiner och olika tillbehör för elektroniska ting, så arbetar man ständigt med installationer. Och här upplever man just nu ingen direkt avmattning trots lågkonjunktur.
-Vi har väldigt mycket arbete och det beror väl mest på att vi har haft en högkonjunktur med många nybyggnationer och renoveringar. Det ger arbete än idag och vi får ju ganska ofta fara på arbete till platser långt utanför länsgränsen också, så det finns allt att göra trots lågkonjunktur, berättar Reine Krönström.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.