På självaste Singles Day, som infaller lördag 11 november, är det premiär för ett nytt koncept i Lindesberg, som förhoppningsvis får Amors pilar att flyga vilt – och träffa rätt. Det handlar om speed dating där tiden är knapp. På tre minuter gäller det att snabbt lära känna varandra och förhoppningsvis resulterar kvällen i en ny bekantskap.
– Även om man inte hittar en dejt eller partner, så kanske man kan få en god vän, menar initiativtagaren Lena Ernstsson.
Att hitta en livspartner kan vara minst sagt svårt. Detta är något som Lena Ernstsson uppmärksammat genom åren när vänner gett sig ut i dejtingdjungeln. Tanken föddes då om att kunna ordna träffar för singlar och efter en tids grunnande gjorde Lena slag i saken och krokade arm med Elin Olofsson för att tillsammans arbeta fram ett nytt evenemang. ”Speed Dating på Brasserie All In”
– Jag är singel själv och har förstått att det kan vara svårt att hitta någon via dejtingappar, det var så jag kom på tanken att ordna singelträffar. För en månad sedan sökte jag upp Elin för att höra om hon kunde vara intresserad av att arrangera detta ihop med mig och på den vägen är det, berättar Lena Ernstsson.
– Jag sa ja direkt, jag älskar idén av speed dating och tycker det är jättekul att få arbeta fram konceptet. Det sociala i samhället är något som ligger mig varmt om hjärtat, kan vi hjälpa människor som av olika anledningar är ensamma att hitta varandra så är jag gärna en liten del av det, förklarar Elin.
På självaste Singles Day 11/11 är det premiär för evenemanget. Precis som det låter så handlar det om dejting i högt tempo. På tre minuter gäller det att snabbt lära känna varandra, när klockan ringer är det dags att resa på sig och träffa nästa person och när kvällen är slut får man göra sitt val.
– Efteråt får man avgöra om det är någon som är intressant som man vill träffa igen och sedan jämför vi vilka som ”matchat”, det vill säga vilka som har kryssat för varandra, därefter skickar vi ut kontaktuppgifter, berättar Elin och tillägger att det är strängt förbjudet att ge ut eller fråga om kontaktuppgifter under själva dejtingen:
– Det är en av våra förhållningsregler för att man inte ska känna sig pressad att lämna ut kontaktuppgifter.
Nu hoppas tjejerna på att många tar chansen att på ett roligt sätt och i en mysig miljö träffa nya bekantskaper.
– Jag vet många som sitter hemma ensamma, nu får de baske mig komma hit. Även om man inte hittar en dejt eller partner så kanske man kan få en god vän, menar Lena.
Under premiären är det öppet för alla åldrar att vara med, men förhoppningarna finns att kunna anordna specialkvällar för olika åldersgrupper längre fram.
– Blir det här populärt så hoppas vi på att kunna ha specialkvällar framöver till exempel 50-plus, hbtq, eller varför inte Star Wars-tema? Då har man i alla fall en sak gemensamt med alla i rummet, skrattar Elin.
– För mig spelar det ingen roll om det blir fullsatt på premiären, är det två stycken som hittar varandra så räcker det för mig, så är det, avslutar Lena.
Mer om evenemanget finns att läsa här.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.