På självaste Singles Day, som infaller lördag 11 november, är det premiär för ett nytt koncept i Lindesberg, som förhoppningsvis får Amors pilar att flyga vilt – och träffa rätt. Det handlar om speed dating där tiden är knapp. På tre minuter gäller det att snabbt lära känna varandra och förhoppningsvis resulterar kvällen i en ny bekantskap.
– Även om man inte hittar en dejt eller partner, så kanske man kan få en god vän, menar initiativtagaren Lena Ernstsson.
Att hitta en livspartner kan vara minst sagt svårt. Detta är något som Lena Ernstsson uppmärksammat genom åren när vänner gett sig ut i dejtingdjungeln. Tanken föddes då om att kunna ordna träffar för singlar och efter en tids grunnande gjorde Lena slag i saken och krokade arm med Elin Olofsson för att tillsammans arbeta fram ett nytt evenemang. ”Speed Dating på Brasserie All In”
– Jag är singel själv och har förstått att det kan vara svårt att hitta någon via dejtingappar, det var så jag kom på tanken att ordna singelträffar. För en månad sedan sökte jag upp Elin för att höra om hon kunde vara intresserad av att arrangera detta ihop med mig och på den vägen är det, berättar Lena Ernstsson.
– Jag sa ja direkt, jag älskar idén av speed dating och tycker det är jättekul att få arbeta fram konceptet. Det sociala i samhället är något som ligger mig varmt om hjärtat, kan vi hjälpa människor som av olika anledningar är ensamma att hitta varandra så är jag gärna en liten del av det, förklarar Elin.
På självaste Singles Day 11/11 är det premiär för evenemanget. Precis som det låter så handlar det om dejting i högt tempo. På tre minuter gäller det att snabbt lära känna varandra, när klockan ringer är det dags att resa på sig och träffa nästa person och när kvällen är slut får man göra sitt val.
– Efteråt får man avgöra om det är någon som är intressant som man vill träffa igen och sedan jämför vi vilka som ”matchat”, det vill säga vilka som har kryssat för varandra, därefter skickar vi ut kontaktuppgifter, berättar Elin och tillägger att det är strängt förbjudet att ge ut eller fråga om kontaktuppgifter under själva dejtingen:
– Det är en av våra förhållningsregler för att man inte ska känna sig pressad att lämna ut kontaktuppgifter.
Nu hoppas tjejerna på att många tar chansen att på ett roligt sätt och i en mysig miljö träffa nya bekantskaper.
– Jag vet många som sitter hemma ensamma, nu får de baske mig komma hit. Även om man inte hittar en dejt eller partner så kanske man kan få en god vän, menar Lena.
Under premiären är det öppet för alla åldrar att vara med, men förhoppningarna finns att kunna anordna specialkvällar för olika åldersgrupper längre fram.
– Blir det här populärt så hoppas vi på att kunna ha specialkvällar framöver till exempel 50-plus, hbtq, eller varför inte Star Wars-tema? Då har man i alla fall en sak gemensamt med alla i rummet, skrattar Elin.
– För mig spelar det ingen roll om det blir fullsatt på premiären, är det två stycken som hittar varandra så räcker det för mig, så är det, avslutar Lena.
Mer om evenemanget finns att läsa här.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.