På självaste Singles Day, som infaller lördag 11 november, är det premiär för ett nytt koncept i Lindesberg, som förhoppningsvis får Amors pilar att flyga vilt – och träffa rätt. Det handlar om speed dating där tiden är knapp. På tre minuter gäller det att snabbt lära känna varandra och förhoppningsvis resulterar kvällen i en ny bekantskap.
– Även om man inte hittar en dejt eller partner, så kanske man kan få en god vän, menar initiativtagaren Lena Ernstsson.
Att hitta en livspartner kan vara minst sagt svårt. Detta är något som Lena Ernstsson uppmärksammat genom åren när vänner gett sig ut i dejtingdjungeln. Tanken föddes då om att kunna ordna träffar för singlar och efter en tids grunnande gjorde Lena slag i saken och krokade arm med Elin Olofsson för att tillsammans arbeta fram ett nytt evenemang. ”Speed Dating på Brasserie All In”
– Jag är singel själv och har förstått att det kan vara svårt att hitta någon via dejtingappar, det var så jag kom på tanken att ordna singelträffar. För en månad sedan sökte jag upp Elin för att höra om hon kunde vara intresserad av att arrangera detta ihop med mig och på den vägen är det, berättar Lena Ernstsson.
– Jag sa ja direkt, jag älskar idén av speed dating och tycker det är jättekul att få arbeta fram konceptet. Det sociala i samhället är något som ligger mig varmt om hjärtat, kan vi hjälpa människor som av olika anledningar är ensamma att hitta varandra så är jag gärna en liten del av det, förklarar Elin.
På självaste Singles Day 11/11 är det premiär för evenemanget. Precis som det låter så handlar det om dejting i högt tempo. På tre minuter gäller det att snabbt lära känna varandra, när klockan ringer är det dags att resa på sig och träffa nästa person och när kvällen är slut får man göra sitt val.
– Efteråt får man avgöra om det är någon som är intressant som man vill träffa igen och sedan jämför vi vilka som ”matchat”, det vill säga vilka som har kryssat för varandra, därefter skickar vi ut kontaktuppgifter, berättar Elin och tillägger att det är strängt förbjudet att ge ut eller fråga om kontaktuppgifter under själva dejtingen:
– Det är en av våra förhållningsregler för att man inte ska känna sig pressad att lämna ut kontaktuppgifter.
Nu hoppas tjejerna på att många tar chansen att på ett roligt sätt och i en mysig miljö träffa nya bekantskaper.
– Jag vet många som sitter hemma ensamma, nu får de baske mig komma hit. Även om man inte hittar en dejt eller partner så kanske man kan få en god vän, menar Lena.
Under premiären är det öppet för alla åldrar att vara med, men förhoppningarna finns att kunna anordna specialkvällar för olika åldersgrupper längre fram.
– Blir det här populärt så hoppas vi på att kunna ha specialkvällar framöver till exempel 50-plus, hbtq, eller varför inte Star Wars-tema? Då har man i alla fall en sak gemensamt med alla i rummet, skrattar Elin.
– För mig spelar det ingen roll om det blir fullsatt på premiären, är det två stycken som hittar varandra så räcker det för mig, så är det, avslutar Lena.
Mer om evenemanget finns att läsa här.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.