Elitseriemötet mot Engelholm spelades under lördagen i en ny lokal. Lindbackahallen tog emot de båda lagen och även om kämparviljan visade sig stor i hemmalaget, så gick poängen till Engelholm. Linde Volley stod för flera större upphämtningar och visade hög moral, men får hoppas att samma gnista finns med till nästa helg.
Medan Lindesberg Arena hölls upptagen med USM-spel inom handbollen, så tog sig Linde Volley till den nyare Lindbackahallen för ett Elitseriemöte mot Engelholm. Bortalaget kommer från en utdragen 3-2-seger mot Gislaved, där Engelholm avgjorde tidigt i det femte setet.
Dessvärre blev det inte sådana siffror när Linde Volley stod som arrangörer. Ändå visade hemmalaget en tidig kämparvilja genom seten.
Även om samtliga seten slutade med breda förluster så tog det ändå flera bollar innan Engelholm kunde segerjubla in sina setsegrar. Försvaret var på topp vilket hjälpte laget att hålla sig nära sina motståndare i samtliga tre set.
Flera tidiga upphämtningar gjordes från Linde Volley. Noterbart hämtade laget upp en tidig 4-9-situation i det andra setet till ett jämnare 9-11. Efter upphämtningen lyckades det hårdslagna Engelholm dra ifrån med en setseger.
Sex matcher återstår i Elitserien där ett bortamöte mot tabellsjuan Värnamo väntar. Veckan efteråt följs upp av dubbla hemmamöten med gästande Gislaved på lördagen och Hylte/Halmstad på söndagen.
Resultat Linde Volley-Engelholm
Slutresultat: 0-3 (12-25, 14-25, 11-25)
Publik: 42 personer
Nästa planerade match: Söndag 13:e februari vs Värnamo i Värnamo Sporthall med matchstart kl. 15.00
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.