Elitseriemötet mot Engelholm spelades under lördagen i en ny lokal. Lindbackahallen tog emot de båda lagen och även om kämparviljan visade sig stor i hemmalaget, så gick poängen till Engelholm. Linde Volley stod för flera större upphämtningar och visade hög moral, men får hoppas att samma gnista finns med till nästa helg.
Medan Lindesberg Arena hölls upptagen med USM-spel inom handbollen, så tog sig Linde Volley till den nyare Lindbackahallen för ett Elitseriemöte mot Engelholm. Bortalaget kommer från en utdragen 3-2-seger mot Gislaved, där Engelholm avgjorde tidigt i det femte setet.
Dessvärre blev det inte sådana siffror när Linde Volley stod som arrangörer. Ändå visade hemmalaget en tidig kämparvilja genom seten.
Även om samtliga seten slutade med breda förluster så tog det ändå flera bollar innan Engelholm kunde segerjubla in sina setsegrar. Försvaret var på topp vilket hjälpte laget att hålla sig nära sina motståndare i samtliga tre set.
Flera tidiga upphämtningar gjordes från Linde Volley. Noterbart hämtade laget upp en tidig 4-9-situation i det andra setet till ett jämnare 9-11. Efter upphämtningen lyckades det hårdslagna Engelholm dra ifrån med en setseger.
Sex matcher återstår i Elitserien där ett bortamöte mot tabellsjuan Värnamo väntar. Veckan efteråt följs upp av dubbla hemmamöten med gästande Gislaved på lördagen och Hylte/Halmstad på söndagen.
Resultat Linde Volley-Engelholm
Slutresultat: 0-3 (12-25, 14-25, 11-25)
Publik: 42 personer
Nästa planerade match: Söndag 13:e februari vs Värnamo i Värnamo Sporthall med matchstart kl. 15.00
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.