Elitseriemötet mot Engelholm spelades under lördagen i en ny lokal. Lindbackahallen tog emot de båda lagen och även om kämparviljan visade sig stor i hemmalaget, så gick poängen till Engelholm. Linde Volley stod för flera större upphämtningar och visade hög moral, men får hoppas att samma gnista finns med till nästa helg.
Medan Lindesberg Arena hölls upptagen med USM-spel inom handbollen, så tog sig Linde Volley till den nyare Lindbackahallen för ett Elitseriemöte mot Engelholm. Bortalaget kommer från en utdragen 3-2-seger mot Gislaved, där Engelholm avgjorde tidigt i det femte setet.
Dessvärre blev det inte sådana siffror när Linde Volley stod som arrangörer. Ändå visade hemmalaget en tidig kämparvilja genom seten.
Även om samtliga seten slutade med breda förluster så tog det ändå flera bollar innan Engelholm kunde segerjubla in sina setsegrar. Försvaret var på topp vilket hjälpte laget att hålla sig nära sina motståndare i samtliga tre set.
Flera tidiga upphämtningar gjordes från Linde Volley. Noterbart hämtade laget upp en tidig 4-9-situation i det andra setet till ett jämnare 9-11. Efter upphämtningen lyckades det hårdslagna Engelholm dra ifrån med en setseger.
Sex matcher återstår i Elitserien där ett bortamöte mot tabellsjuan Värnamo väntar. Veckan efteråt följs upp av dubbla hemmamöten med gästande Gislaved på lördagen och Hylte/Halmstad på söndagen.
Resultat Linde Volley-Engelholm
Slutresultat: 0-3 (12-25, 14-25, 11-25)
Publik: 42 personer
Nästa planerade match: Söndag 13:e februari vs Värnamo i Värnamo Sporthall med matchstart kl. 15.00
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.