Elitseriemötet mot Engelholm spelades under lördagen i en ny lokal. Lindbackahallen tog emot de båda lagen och även om kämparviljan visade sig stor i hemmalaget, så gick poängen till Engelholm. Linde Volley stod för flera större upphämtningar och visade hög moral, men får hoppas att samma gnista finns med till nästa helg.
Medan Lindesberg Arena hölls upptagen med USM-spel inom handbollen, så tog sig Linde Volley till den nyare Lindbackahallen för ett Elitseriemöte mot Engelholm. Bortalaget kommer från en utdragen 3-2-seger mot Gislaved, där Engelholm avgjorde tidigt i det femte setet.
Dessvärre blev det inte sådana siffror när Linde Volley stod som arrangörer. Ändå visade hemmalaget en tidig kämparvilja genom seten.
Även om samtliga seten slutade med breda förluster så tog det ändå flera bollar innan Engelholm kunde segerjubla in sina setsegrar. Försvaret var på topp vilket hjälpte laget att hålla sig nära sina motståndare i samtliga tre set.
Flera tidiga upphämtningar gjordes från Linde Volley. Noterbart hämtade laget upp en tidig 4-9-situation i det andra setet till ett jämnare 9-11. Efter upphämtningen lyckades det hårdslagna Engelholm dra ifrån med en setseger.
Sex matcher återstår i Elitserien där ett bortamöte mot tabellsjuan Värnamo väntar. Veckan efteråt följs upp av dubbla hemmamöten med gästande Gislaved på lördagen och Hylte/Halmstad på söndagen.
Resultat Linde Volley-Engelholm
Slutresultat: 0-3 (12-25, 14-25, 11-25)
Publik: 42 personer
Nästa planerade match: Söndag 13:e februari vs Värnamo i Värnamo Sporthall med matchstart kl. 15.00
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.