Foto: Timmy Lundegård

Elitseriens tabellfyra intar Arenan

Fyra matcher återstår inom Elitseriens säsong och trots att Linde Volley har haft svårt att hitta vinnarformen inom det nya året så finns det ändå möjlighet för laget att ändra på den tråkiga förlusttrenden när tabellfyran Sollentuna gästar arenan under lördagseftermiddagen.

Kampen om de viktiga tabellpoängen är igång och trots den tråkiga resultatformen som ligger hos Linde Volley, där laget ännu inte spelat in någon setpoäng under det nya året, så placeras Linde-laget inom gränsen för en plats i en slutspels-kvartsfinal, det är dock enbart en poäng som skiljer till tabellens sjunde plats och vill Linde Volley nå sitt mål med en kvartsfinal måste minst hälften av de resterande fyra matcherna sluta med seger.

– Det blir lite pressat läge när vi står som vi gör men vi känner samtidigt ingen panik om tabellpoängen, vi har självförtroendet med oss och skulle det bli så illa att vi halkar efter och hamnar i en åttondelsfinal så borde vi lyckas med att spela oss till en kvartsfinalplats, menar lagets coach Jason Laffer.

Under senaste bortamatchen mot Gislaved såg det ut som att Linde Volleys tråkiga resultattrend skulle brytas, trots ett förlorat första set kom laget tillbaka och stod tidigt med en 6-poängsledning i det andra setet, trots att Gislaved kom tillbaka i setet och gick undan mot setseger mot slutet så finns det chans om att lagets form är påväg upp.

– Vi blev lite besvikna att vi inte lyckades hålla undan hela setet igenom efter den häftiga inledningen, det hela verkade ligga i en självförtroendemiss som lade sig mentalt i laget samtidigt så känns det som att vi börjar få en ändring på formen, menar Jason och fortsätter:

– Vi har under de senaste matcherna bytt positioner på flera spelare som ännu inte är helt hemma i sina nuvarande positioner, exempelvis har vi bytt en spelare från Liberospel till att bli vänsterspelare vilket gör en stor del mentalt då det är två helt olika positioner.

Trots alla positionsbyten så känner sig laget förberedda när tabellfyran Sollentuna gästar Arenan under lördagen, ett av säsongens första lag som Linde Volley fick möta på bortaplan.

– Vi såg faktiskt när de mötte Hylte/Halmstad på hemmaplan i förra helgen och de verkar dras med samma problem som när vi mötte Hylte/Halmstad veckan innan vilket ger oss ett vassare självförtroende eftersom vi nu vet att de också har problem med sitt spel, vi vann mot dem i höstas men det var ett helt annat lag då vilket även gäller oss så jag är ändå rätt förväntansfull inför lördagens match, den kan bli jämnare än man tror, menar Jason Laffer.

Matchguide Linde Volley-Sollentuna
Var och när: Lördagen 8:e februari i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Senaste mötet mot Sollentuna: Det blev ett riktigt rysarmöte där Sollentuna inledde med 2-0 i set för att sedan förlora två raka set, med 2-2 så var det ett jämnt 5:e set som avgjorde matchen där Linde Volley höll sig starkast och vann med 2-3 (25-15, 25-15, 20-25, 19-25, 13-15).

Läget i tabellen: Linde Volley placeras i skrivandes stund på en 6:e plats vilket även är den sista placeringen för en plats i kvartfinal inom SM-slutspelet, det skiljer dock enbart en poäng till tabellens 7:e plats vilket i så fall skulle innebära att spela sig uppåt via en åttondelsfinal där en förlust istället skulle hota lagets plats i Elitserien inför kommande säsong.
Lund, som innehar sjunde platsen, ställs dock mot obesegrade Engelholm under söndagen vilket kan göra att Linde får en stor chans att öka försprånget på lördag.

Publicerad 6 februari 2020 klockan 20:40

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.

15 september 2026 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.

13 september 2026 klockan 13:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.

11 september 2026 klockan 14:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-09-16 06:14